۲۴ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۲
کد خبر: 83001564
۰ نفر
پیشگیری از سرطان همت می خواهد

خرم آباد - ایرنا - سرطان این روزها پیر و جوان نمی‌شناسد هر جا كه بتواند یقه انسان‌ را می‌گیرد و در این میان آلودگی هوا، سبك نادرست زندگی و بی توجهی به نشانه های این بیماری نیز به افزایش آمار انواع سرطان‌ها كمك می كند.

در این میان به جز ابتلای افراد به این بیماری سخت درمان، موضوع درمان و تقبل هزینه‌های درمانی هم جزو مشكلات مهم بیماران و خانواده‌های آنها شده است كه با تكانه های قیمت‌ ها و افزایش قیمت دلار و ناكارآمدی دفترچه‌های بیمه درمانی، هزینه‌های بیماری بیش از پیش بر دوش بیماران و خانواده‌های آنان سنگینی می‌كند.
محققان می گویند كه افراد با پرهیز از بسیاری از عوامل سرطان زا می توانند از ابتلای خود به این بیماری پیشگیری كنند؛ چرا كه در 92 درصد سرطان ها عامل محیطی مانند آب، هوا و غذای آلوده موثر است و فقط در هشت درصد باقی مانده، عوامل وراثتی در بروز سرطان دخیل هستند.
دكتر ناصر پارسا عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران می گوید: از زمان نخستین جهش ژنتیكی تا بروز نشانه های ابتلا به سرطان اغلب هفت سال طول می كشد؛ پس از نخستین جهش سلولی به دلیل این كه فرد از محیط، آب، غذا و هوایی كه استنشاق و عوامل سرطان زا مانند نیترات و مشتقات نفت را دریافت می كند به مرور سلول های دیگر نیز دچار جهش سلولی می شوند و زمانی كه سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف شود، سرطان بروز می كند.
وی همچنین در مورد ابتلا به سرطان در اثر عوامل ارثی و ژنتیكی اظهار داشت: افرادی كه در بستگان نزدیك خود مواردی از ابتلا به سرطان داشته اند، 30 درصد ، احتمال بروز سرطان در آنها بیشتر از سایر افراد جامعه است.
پارسا توصیه كرد: افراد پرخطر از نظر ابتلا به سرطان مانند افرادی كه سابقه فامیلی ابتلا به این بیماری دارند، لازم است از حدود سن 30 سالگی زیر معاینات دوره ای تشخیصی قرار گیرند.
وی در مورد نشانه های اولیه ابتلا به سرطان می گوید: تعریق شبانه، كاهش اشتها، كاهش وزن، خونریزی غیرمنتظره، درد مفاصل و ضعف عمومی از جمله علایم اولیه ابتلا به سرطان به شمار می رود و افرادی كه بیشتر از 2 هفته این نشانه را داشته باشند، باید از نظر ابتلا به سرطان معاینه شوند.
به گفته وی، افرادی نیز كه در محیط های آلوده مانند كلان شهرها زندگی می كنند و سوء تغذیه دارند، دچار استرس های روزانه اند، مسائل بهداشت شخصی را به درستی رعایت نمی كنند و آگاهی كافی در زمینه سرطان ندارند با احتمال بیشتری در زمینه ابتلا به سرطان مواجه هستند.
اگرچه علم پزشكی و فناوری نوین حجم گسترده ای از دلهره و هراس از بیماری سخت درمانی همچون سرطان را تا حد زیادی كاهش داده است، اما واقعیت تلخ این است كه حضور سنگین این بیماری وجود هر فرد مبتلا به آن را آكنده از درد خواهد كرد.
خوشبختانه در سال های اخیر با برنامه های تخصصی دولت در اجرای طرح تحول سلامت نور امیدی به این بیماران هدیه شده است.

** سرطان، سومین علت مرگ و میر
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی لرستان و رئیس مركز بهداشت استان می گوید: بیماری های غیر واگیر، به ویژه سرطان و بیماری های قلبی، عروقی مهمترین مسایل سلامت در كشور های توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می روند.
دكتر محمد علی دریك افزود: مهمترین علل مرگ و میر در كشور بیماری های قلبی، عروقی، سوانح و حوادث غیرعمدی هستند و سومین علت مرگ و میر را سرطان ها تشكیل می دهند.
وی اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار موجود پنج نوع سرطان معده، پوست، پروستات، كولوركتال و مثانه در مردان و سرطان های پستان، كولوركتال، پوست، معده و تیرویید در زنان دارای بیشترین فراوانی است.
رئیس مركز بهداشت لرستان ادامه داد: بر اساس آخرین آمار موجود در استان لرستان، پنج سرطان گزارش شده در هر دو جنس زن و مرد به طور مشترك سرطان های پستان، معده، پوست، كولوركتال و پروستات هستند.
دكتر دریك گفت: این در حالی است كه شایع ترین ها در مردان لرستانی به ترتیب شامل سرطانهای معده، پوست، كولوركتال، ریه و پروستات و پنج سرطان شایع تر در زنان استان نیز شامل سرطانهای پستان، معده، پوست، كولوركتال و تیرویید است.
وی تاكید كرد: بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، لرستان در میان استان های كشور در بخش زنان دوازدهمین و در بین مردان چهاردهمین استان با شیوع سرطان معده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی لرستان اظهار داشت: با پیشرفت علم پزشكی درصد بسیار زیادی از سرطان ها قابل پیشگیری و درمان هستند و مهمترین شرط درمان موفقیت آمیز این بیماری ها تشخیص زودهنگام بیماری است.
وی افزود: با توجه به پارامترهایی مانند امكان پذیر بودن تشخیص زودرس سرطان مورد نظر، مناسب بودن هزینه های غربالگری، در دسترس بودن درمان های موثر و چندین شاخص دیگر، اكنون سه نوع سرطان كه دارای شرایط غربالگری و تشخیص زودهنگام هستند.
دریك همچنین گفت: اكنون در همه مراكز جامع سلامت شهری و روستایی و پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت استان لرستان، تمامی افراد 50 تا 69 ساله برای سرطان كولوركتال، زنان 30 تا 59 ساله برای سرطان دهانه رحم و همچنین زنان 30 تا 69 ساله برای سرطان پستان مورد غربالگری و تست های تشخیص زودهنگام قرار می گیرند.
وی ادامه داد: همه خدمات غربالگری و تشخیص زودهنگام در سامانه بهداشتی استان انجام می گیرد و تیم هایی متشكل از پزشكان و كارشناسان بهداشتی در مراكز ارایه خدمات جامع سلامت همواره آماده ارایه این خدمات به مراجعه كنندگان است.

** كاهش هزینه های درمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت
رئیس دانشگاه علوم پزشكی لرستان نیز گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت موجب شد بار هزینه های درمان بیماران سرطانی به حداقل كاهش یابد و این مهم اقدامی ارزشمند به شمار می رود.
دكتر كوروش ساكی افزود: هم اكنون بیمه ها هزینه های مربوط به درمان بیماری سرطان را پرداخت می كنند و می توان گفت در مقایسه با گذشته وضعیت بهتری در این بخش حاكم شده است.
وی ادامه داد: بر این اساس بیماران مبتلا با خیال آسوده و امیدوارانه می توانند به درمان های تجویز شده از سوی متخصص مربوطه اقدام و در واقع مشكلات كمتری را تحمل كنند.
وی گفت: در راستای درمان بیماری سرطانی 2 بخش شیمی درمانی و آنكولوژی (خون شناسی)در بیمارستان های شهید رحیمی و شهید مدنی خرم آباد در طول فعالیت دولت تدبیر و امید راه اندازی شده است.
ساكی اظهار داشت: همچنین یك دستگاه رادیو تراپی نیز جهت درمان بیماران مبتلا به سرطان خریداری شده كه به زودی در استان به بهره برداری خواهد رسید.
وی افزود : به منظور تسهیل فرآیند درمان بیماران مبتلا به سرطان چهار مركز جامع تشخیص بیماری سرطان در این استان در دست ساخت است كه از این تعداد 2 مركز در شهرستان خرم آباد و بروجرد و 2 مركز سطح سه در شهرستان ها الیگودرز و كوهدشت قرار دارند.
وی بیان كرد: همچنین قرار است در بیمارستان شهید رحیمی ، بخش بزرگ سرطان و با قسمت های بستری و رادیوتراپی با تجهیز سه دستگاه شتاب دهنده خطی راه اندازی شود.
یك هزار و 719 نفر اكنون در لرستان به بیماری سرطان مبتلا هستند.
7274/6060