پنج رهبر سیاسی سنی عراق ائتلاف محور ملی تشكیل دادند

بغداد – ایرنا – در ادامه نشست های تعدادی از رهبران سیاسی عرب سنی عراق در تركیه و اردن بعد از انتخابات پارلمانی 22 اردیبهشت ماه این كشور، رییس جریان موسوم به 'پروژه عربی عراق' روز سه شنبه از تشكیل ائتلاف سیاسی 'محور ملی' متشكل از چند رهبر سیاسی اهل سنت در عراق خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ائتلاف محور سنی كه از پنج تن از رهبران برجسته سیاسی عرب اهل سنت شكل گرفته، بر آن نام 'محور ملی' نهاده شده و 'خمیس الخنجر' گفته است كه هدف این محور، برنامه ریزی نوین سیاسی و اداری برای مرحله جدیدی در اداره كشور عراق است.
الخنجر از ذكر گروه های سیاسی عرب سنی همپیمان در این محور خودداری كرده اما اسامی رهبران آن را كه به گفته او، هریك از آنها نماینده یكی از جریان های سیاسی عرب سنی در عراق هستند، فاش كرده است.
'سلیم الجبوری' رییس سابق پارلمان عراق، 'اسامه النجیفی' معاون رییس جمهور و رهبر فهرست انتخابی 'القرار'، 'جمال الكربولی' رییس حزب الحل و رهبر فهرست انتخاباتی 'ائتلاف بغداد'، 'احمد عبدالله الجبوری' استاندار صلاح الدین و 'فلاح حسن زیدان' وزیر كشاورزی به علاوه خمیس الخنجر مهمترین اعضای این محور سیاسی جدید هستند.
گرچه الخنجر یكی از اهداف این محور را مبارزه با فرقه گرایی در عراق عنوان كرده اما كارشناسان انحصار اعضای این محور را به یك طیف فرقه ای خاص (عرب های سنی)، نشانه پایبندی اعضای این محور به سیاست فرقه گرایی می دانند.
یكی از اعضای فهرست انتخاباتی 'ائتلاف بغداد' به رهبری جمال الكربولی گفته است كه این مجموعه سیاسی جدید به معنی یك ائتلاف سیاسی تثبیت شده نیست.
'عمر هیگل' افزوده است كه این محور سیاسی فقط با هدف تفاهم با جریان های دیگر سیاسی در عراق بر سر مسائل مهم به منظور زمینه سازی برای تشكیل دولت آینده این كشور شكل گرفته است.
حذف عمدی تعدادی از رهبران سیاسی عرب سنی از این مجموعه، از موارد انتقاد آمیز به این ائتلاف جدید سیاسی است كه به اعتقاد كارشناسان، بر شدت اختلافات بین جریان های سیاسی عرب سنی خواهد افزود.
نبود شخصیت هایی مانند 'صالح المطلك'، 'محمود المشهدانی'، 'احمد المساری'، 'مشعان الجبوری'، 'ایاد السامرایی'، 'قتیبه الجبوری' و چند چهره دیگر در این محور و جایگزین كردن افرادی مانند فلاح حسن زیدان یا حتی احمد الجبوری كه جزو چهره های سیاسی ثانوی به شمار می روند به اعتقاد كارشناسان، حجم اختلافات سیاسی را بین رهبران سیاسی عرب سنی آشكار می كند.
طبق گزارش ها آخرین نشست اعضای این محور سیاسی در 3 مردادماه گذشته در امان پایتخت اردن با حضور 'ثامر السبهان' مشاور وزیر خارجه عربستان سعودی در امور خلیج فارس برگزار شد.
رسانه های عراق در آن دوره نوشتند كه السبهان برای تشكیل یك ائتلاف سیاسی عرب سنی در عراق تلاش می كند و به رغم اختلافات شدیدی كه بین رهبران سیاسی عرب سنی عراق در این نشست ایجاد شد، اما السبهان كوشید بین آنها آشتی بدهد.
محور سیاسی جدید كه در عراق شكل گرفته به اعتقاد كارشناسان، تركیبی از رهبران سیاسی با گرایش های منطقه ای مختلف است كه به دلیل اختلاف حامیان خارجی آنها در طول سنوات گذشته هرگز ، تفاهم بین آنها در داخل عراق نیز حاصل نشده است.
اسامه النجیفی به عنوان محور تركی، خمیس الخنجر از محور سعودی – اماراتی و سلیم الجبوری جزو محور قطری و جمال الكربولی نیز به نزدیك بودن محور اردنی شهرت دارند.
هنوز رهبران سیاسی عرب سنی حذف شده از این ائتلاف سیاسی اعلام شده توسط خمیس الخنجر و همچنین گروه های سیاسی كرد و شیعه در عراق تاكنون نسبت به اعلام تشكیل این محور سیاسی با صبغه فرقه ای موضع نگرفته اند.
خمیس الخنجر به حمایت از گروه تروریستی داعش در 2014 شهرت دارد و نوارهای ویدئویی ضبط شده از وی وجود دارد كه به كمك كردن به داعش اعتراف كرده است و برای همین در افكار عمومی عراق و خصوصا در بین عرب های سنی فاقد محبوبیت سیاسی است.
الخنجر به خاطر همین فقدان محبوبیت سیاسی ناچار شد در آخرین لحظات از شروع رای گیری در انتخابات اخیر پارلمانی عراق از نامزدی در انتخابات انصراف دهد.
خاورم *4*353*380*