تعطیلی كسب و كار، خیانت به كشور است

كرمانشاه - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینكه باید از تعطیلی كسب و كارها جلوگیری كرد، گفت: بستن یك كسب و كار خیانتی بزرگ به كشور و خدمت به دشمنان ایران اسلامی محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری روز سه شنبه در جلسه شورای اداری كرمانشاه، با اشاره به ظرفیت ها و منابع بزرگ كشور، اظهار داشت: باید بررسی كرد و دید كه چرا با وجود این‌ همه منابع عظیم ‌اقتصادی، ایران در رده 16 جهان قرار دارد.
وی با بیان‌ اینكه نفت یك‌ بلای فرهنگی‌ و ساختاری در اقتصاد كشور است، گفت: امروز كشورهای پیشرفته جهان با استفاده از فناوری منابع زیرزمینی خود بیشترین استفاده و از خام ‌فروشی جلوگیری می كنند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاكید بر اینكه باید كسب و كارهای جدید ایجاد كرد، افزود: یكی از بزرگترین‌ خیانت ها در كشور می تواند پایین آوردن كركره كسب و كار مردم و ایجاد مشكل سر راه آنها است.
وی تصریح كرد: برای اینكه بتوانیم در كشور توسعه و پیشرفت ایجاد كنیم به زیست بومی جدید نیاز داریم كه در آن به نیروی انسانی توجه شود.
معاون رییس جمهوری با بیان اینكه با گسترش دودكش های صنعتی نمی توانیم به توسعه برسیم، گفت: درآمد حاصل از تولید 60 كیلوگرم یك كارخانه بیوتك با تولید یك سال كارخانه سیمان برابری می كند.
این مقام دولتی با اشاره به وجود سه هزار و 700 شركت دانش بنیان در كشور گفت: خوشبختانه این شركت ها با رونق كسب و كار خود توانستند سال گذشته به رقم فروش 60 هزار میلیارد تومان برسند.
ستاری خاطرنشان كرد: تنها در بحث نانو توانستیم سال گذشته به رقم فروش یك هزار و 200 میلیارد تومانی برسیم و هم اكنون از نظر مقالات حوزه نانو در رتبه چهارم جهان قرار داریم.
ستاری در بخش دیگری از صحبت های خود به مهاجرت نخبگان اشاره كرد و گفت: نمی توانیم با پول از مهاجرت‌ نخبگان جلوگیری كنیم، آنها به دنبال آن هستند كه مفید واقع شوند.
وی افزود: حتی از نخبگانی كه قصد بازگشت به ایران را ندارند نیز راهنمایی های لازم را دریافت و از حضور آنان استفاده خواهیم كرد.
ستاری با بیان اینكه در زمینه مهاجرت رتبه بالایی در جهان نداریم، افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی 170 هزار دانشجو در كشور داشتیم و حدود 100 هزار دانشجوی ایرانی نیز در خارج از كشور تحصیل می كردند كه 56 هزار نفر آنها در آمریكا مشغول به تحصیل بودند و این یعنی بیش از 30 درصد دانشجویان در خارج از كشور تحصیل می كردند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تصریح كرد: هم اكنون 4.5 میلیون دانشجو در كشور داریم كه یك درصد این جمعیت در خارج از ایران تحصیل می كنند‌.
ستاری افزود: در بحث مهاجرت به كانادا آمار مهاجرت ایرانیان سال گذشته به یك سوم كاهش پیدا كرد و از 16 هزار نفر در سالهای گذشته به پنج هزار نفر رسید.
وی با اشاره به شروع سیاست جذب دانشجویان خارج از كشور گفت: از 2 سال پیش این طرح شروع شده و طی این مدت بیش از یك هزار و 100 نخبه به كشور بازگشتند كه 80 درصد آنها در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل كرده اند.
به گفته معاون رییس جمهوری، 60 شركت و دانشگاه به عنوان پایگاه جذب دانشجویان در كشور انتخاب شده اند.
8066/7445