جشن حافظ برخلاف جشنواره فجر حاشیه ندارد

تهران- ایرناپلاس- «رویا میرعلمی» بازیگر سریال «لیسانسه‌ها» به‌خاطر بازی در این مجموعه، شب گذشته برنده بهترین بازیگر زن كمدی در هجدهمین جشن حافظ شد.

رویا میرعلمی درباره تأثیرات این موفقیت بر ادامه فعالیت‌های حرفه‌ای خود در گفت‌وگو با «ایرناپلاس»، گفت: جشن حافظ یكی از درست‌ترین اتفاقاتی است كه همه‌ساله برای هنر و فرهنگ این مملكت رخ می‌دهد. شكل برگزاری این جشن و حضور هیأت داورانش بسیار مناسب و صحیح انجام می‌گیرد. اینكه تمامی رشته‌های تلویزیون و سینما در طول یك سال و باحوصله داوری شوند، یك نوعِ شكیلی از برگزاری رقابت هنری است. این آثار در یك برهه تقریباً طولانی در كنار یكدیگر رقابت می‌كنند و این حق انتخاب را به داوران می‌دهد كه انتخابشان باحوصله‌تر و دقیق‌تر باشد.

**دیده شدن توانایی‌های دیگر
بازیگر سریال «شمعدونی» با اعلام اینكه از دریافت این جایزه بسیار خوشحال است، خاطرنشان كرد: یكی از دلایلی كه باعث خرسندی من از این اتفاق می‌شود، درواقع دیده شدن بازیگری‌ام توسط بسیاری از هنرمندان و اساتید این رشته است. قطعاً این جایزه به این مهمی نمی‌تواند برای من بی‌تأثیر باشد. وقتی یك بازیگر جایزه‌ای را دریافت می‌كند مسلماً توجه و نگاه‌ها بیشتر به سمت وی روانه می‌شود. همچنین شاید عوامل و دست‌اندركاران این حرفه به این نتیجه برسند كه آن بازیگر توانایی‌های بسیاری دارد كه در سایر ژانرها و رشته‌های هنری از آن استفاده شود.

**انتخاب با طمأنینه بیشتر
میرعلمی در پاسخ به این پرسش كه «آیا جشن حافظ را می‌توان به‌عنوان معیار اصلی و تأثیرگذار در عالم سینما و تلویزیون در كنار جشنواره فیلم فجر قرار دهیم»، افزود: جشنواره فجر تقریباً دو برابر جشن حافظ قدمت دارد. ولی نكته‌ای كه جشن حافظ را خیلی مطرح می‌كند شكل برگزاری و همان برهه زمانی طولانی است كه داورها می‌توانند با طمأنینه بیشتری برندگان را در رشته‌های مختلف انتخاب كنند و عجله‌ای هم برای این كار ندارند. با خواندن اسامی هیأت داورانی كه برای این جشن معرفی شده بودند، احساس خرسندی كردم. چون تمام دوران حاضر در این جشن از اساتید فرهیخته فرهنگ و هنر و منتقدین درجه یك جامعه هنری بودند.

**جشن حافظ برخلاف جشنواره فجر بدون جوزدگی است
وی درباره تفاوت جشنواره فیلم فجر با جشن حافظ گفت: من نمی‌خواهم بگویم جشنواره فیلم فجر فاقد این ویژگی‌ها است، ولی چون این فستیوال در ده روز اتفاق می‌افتد و به خاطر عجله‌هایی كه در داوری می‌شود، شاید دلایل به‌وجود آمدن یك سری از جریاناتی باشد كه بر اساس جو و فضا به‌وجود می‌آید و حواشی بسیاری هم به دنبال دارد. من در جشنواره فیلم فجر تجربه‌ای ندارم. اما باتجربه‌ای كه در جشنواره تئاتر فجر داشته‌ام، شاهد اتفاقات بدی در داوری و انتخاب آثار و بازیگران و... بوده‌ام. معمولاً این جشن بدون حاشیه و جوزدگی برگزار می‌شود و همین امر هم این جشن را متمایز می‌كند.

**خیلی دوست داشتم بهترین بازیگر زن كمدی شوم
بازیگر سریال «حیرانی» درباره رقابتش با بازیگرانی مثل گوهر خیراندیش، رویا تیموریان، نسرین نصرتی و... بیان كرد: گوهر خیراندیش و رویا تیموریان از اساتید من هستند. من با رویا تیموریان فعالیت‌های تئاتری داشته‌ام و همیشه هم ایشان را در بازیگری قبول دارم و سایر كاندیدا هم از دوستانم هستند. راستش وقتی نام خود را در میان این بازیگران دیدم خیلی خوشحال شدم. چون همه نامزدها برای انتخاب بهترین بازیگر زن كمدی از بازیگر درجه یك سینما و تلویزیون هستند. هر یك از كاندیداها مسلماً دوست دارد این جایزه را بگیرد. چون جایزه جذاب، درست و قشنگی است و از اینكه رقبای سرسختی داشتم بسیار خشنودم. باید بگویم تا لحظه‌ای كه اسمم را خواندند واقعاً فكر نمی‌كردم برنده این جایزه باشم.

**حذف از سریال لیسانسه‌ها
میرعلمی در ارتباط با حضور در فصل سوم سریال «لیسانسه‌ها»، گفت: یك ماه پیش به سروش صحت گفتم كه نمی‌توانم در سري جدید لیسانسه‌ها حضور داشته باشم. چون شاید ترسیدم كه در كمدی كلیشه شوم. سروش صحت گفته بود اگر دوست دارید دوباره بیایید و خیلی اجباری در كار نبود. البته این اتفاق به قبل از دریافت جایزه‌ام از جشن حافظ برمی‌گردد. ولی چون همیشه دوست دارم فضای ذهنی خودم را تغییر دهم، فعلاً نمی‌خواهم كمدی كار كنم. ترسی از این داشتم كه من را صرفاً یك هنرپیشه كمدی بشناسند. مثلاً در سریال «دلدادگان» یك شخصیت جدی و تراژدي را بازی می‌كنم و هیچ ربطی به بقیه كارهایی كه حضور داشته‌ام، ندارد. هنوز هم دنبال تغییر این فضا هستم. دوست دارم تماشاگران، هنرمندان و اساتید جور دیگری مرا ببینند و جور دیگری باید خود را محك بزنم. با توجه به صحبت‌هایی كه كردیم، فیلمنامه در حال نگارش است. فكر كنم شخصیت من كلاً از داستان سري جدید «لیسانسه‌ها» حذف شد.

گفت‌وگو از هنگامه ملكی
**اداره كل اخبار چندرسانه‌ای** ایرناپلاس**