۲۳ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۱
کد خبر: 83000835
۰ نفر
چرا برخی پزشكان كارتخوان ندارند

تهران- ایرنا- همه ی ما حتما حداقل یك بار این تجربه را داشته ایم كه به پزشكی مراجعه كرده و خواسته ایم پول ویزیت را بدهیم اما كارتخوانی در مطب نبوده و به دلیل نداشتن پول نقد، مجبور شده ایم به بیرون از مطب رفته و از عابر بانك پول بگیریم.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، این موضوع برای بسیاری از شهروندان جای سوال دارد كه وقتی شمار قابل توجهی از دستفروشان، كارتخوان دارند چرا پزشكان با این همه علم و دانش در مطب از این وسیله استفاده نمی كنند.
ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی روز گذشته - دوشنبه - در نشست خبری هفتگی خود درباره نبود كارتخوان در برخی مطب ها اظهارداشت: به عنوان یك پزشك خجالت می كشم وقتی امكان تهیه كارتخوان بسیار ساده است اما در برخی مطب ها این امكان فراهم نشده است.
وی افزود: درخواست اخلاقی و توصیه‌ای ما این است كه پزشكان در مطب‌های خود كارتخوان داشته باشند، زیرا مورد ‏تقاضای مردم است. گلایه ما این است كه حدود 10 تا 20 درصد پزشكان رفتارهایی می‌كنند كه باعث واكنش‌های اجتماعی و سیاسی ‏و همچنین واكنش هایی از سوی قانون‌گذاران می‌شود كه شرایط را برای خود این پزشكان و دیگران سخت‌تر می‌كند. خوشحال می‌شویم اگر كسی الزام قانونی این ‏موضوع را به وزارت بهداشت اعلام كند.‏
هر چند این مقام مسوول در وزارت بهداشت، وضعیت مالیات پزشكان را مشابه مشاغل و صنوف دیگر بیان و آن را براساس دفاتر قانونی یا بر اساس توافق‌نامه‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشكی عنوان می كند، اما به نظر می رسد این اظهارات دكتر حریرچی مبنی بر مالیات پزشكان برای كاربران فضای مجازی كافی نباشد؛ چرا كه برخی افراد در شبكه های اجتماعی با راه اندازی هشتك #پزشك_فراری_از_ كارتخوان، فراخوانی برای بیان انتقادات مردم به برخی مطب ها داشته اند.
كاربران متعددی با اشتراك گذاشتن تجارب شان، از پزشكانی كه كارتخوان ندارند، گلایه می كنند. در این كمپین كه به تازگی راه اندازی شده حتی نام پزشكان، كلینیك ها و بیمارستان های فاقد كارتخوان نیز اعلام شده است.
بیشترین محتوای این هشتگ اشاره به فرار مالیاتی برخی از پزشكان دارد. اكثرا نبود كارتخوان در برخی از مطب ها را دلیلی می دانند كه شماری از آنها نمی خواهند درآمدهایشان ثبت شود تا مالیات نپردازند.
پیرامون این بحث به مواردی دیگر نیز اشاره می شود كه این مساله بخاطر این است كه اغلب پزشكان نرخ ویزیت را بالاتر از مبلغ مصوب شده می گیرند و نمی خواهند مدركی از این بابت در درآمدهایشان درج شود.
كاربری با نام مستعار حاج سروش این گونه نظر می دهد: «یه كارگری كه حقوقش زیر 2 تومنه، همون اول مالیاتش از حقوش كسر میشه. ولی برخی از پزشكان كه درآمد هر روزشون 2 تومنه میخوان مالیات ندن. این شرم آور نیست؟»
در این گزارش به شماری دیگر از كاربران پرداخته ایم كه در ذیل، به كامنت های آنان اشاره شده است.
محمود:« اقای دولت! از من كارمند كه ماهی 2 میلیون و پانصد حقوق میگیرم، اول مالیات برمیداری بعد حقوقم رو به حساب میریزی، اما پزشكی كه روزانه 5 میلیون حق ویزیت میگیره، مالیات نمیده، چرااا؟؟»
آبی تر از دریاها:«البته پزشك فراری از كارتخوان یه دلیلش مالیات ندادنه، دلیل بعدیش اینه كه مدركی بابت اینكه دو برابر مبلغ مصوب ویزیت میگیرن دست كسی ندن.»
در تعدادی از بازخوردهای رسانه اجتماعی، به این واقعیت اشاره شده است كه درآمد پزشكان در ایران به واسطه نظارت پایین بر درآمدهای آنان و سیستم های ناكارآمد مالیاتی، بسیار بالاست در حالی كه در كشورهای دیگر پزشكان به واسطه مالیاتی سنگینی كه به دولت می پردازند، جزو قشر پولدار و مرفه تلقی نمی شوند.
محسن ثانی:«می دانید چرا نرخ مهاجرت پزشك ها توی ایران كمه؟ چون درآمدشون تو ایران خیلی بیشتر از جاهای دیگه است، با این حال از مالیات هم فرار می كنن»
رضایی: «دوست پزشكی هم داشتم كه بعد از دو سال مهاجرت به یكی از كشورهای اسكاندیناوی به ایران برگشت، علت را كه جویا شدم با كلی تعریف از كشور مقصد و جامعه اشون گفت اونجا چهل درصد درآمد برای مالیات میره، احتمالا درمانگاه هاشون پول نقد از بیمار نمی گرفتن»
برخی نیز برای نقد این فرار مالیاتی، به پزشكانی پرداخته اند كه گرچه كارتخوان دارند ولی كارتخوان شان به نام سایر بنگاه های تجاری و یا دیگر افراد است تا مبادا درآمد پزشك در حساب های بانكی قابل پیگیری باشد. از طرف دیگر كاربرانی به این اشاره داشتند كه بسیاری از مشاغل حتی مشاغل كاذبی چون دست فروشی، كارتخوان های سیار استفاده می كنند ولی پزشكان با توجه به مبالغ بالای ویزیت، افراد را به پرداخت نقدی اجبار می كنند.
امین گل: «تا حالا شده توی مطلب كارت بكشین و رسید بوتیك رضا از دستگاه بیاد بیرون؟»
می نا: «دست فروش مترو برای جنس 5 هزار تومنی كارتخوان داره، دكتر مملكت برای ویزیت 70 هزار تومنی میگه پول نقد بدین.»
گاهی انتقادات از فرار مالیاتی پزشكان فراتر می رود و برخوردهای غیر اخلاقی برخی از پزشكان برجسته می شود كه هر كدام از این موارد را می توان با هشتگ های دیگر به مباحث داغ این روزها اضافه كرد. یكی از موارد پرتكرار در این خصوص، اشاره به ویزیت های همزمان در اتاق مطب است. بحثی كه پزشكان به حریم خصوصی مراجعه كنندگان و بیماران احترام نمی گذارند.
مستر یونس: «با مالیات و پول همین مردم درس خوندی دكتر شدی حالا 8 نفر رو با هم ویزیت میكنی؟ حیف لباس سفیدی كه میپوشی»
برخی از كاربران سطح انتقادات را به نهاد بالادستی جامعه پزشكان یعنی وزارت بهداشت و قوانین موجود نظارتی آنان نشانه رفته اند.
مصطفی: «یعنی وزارت بهداشت هیچ نظارتی به پزشكان نداره؟! هركی هركی شده... اكثر پزشكای معروف به بهانه های مختلف كارتخوان ندارن و باید پول نقد بدی»
هرمس: «وقتی وزرای بهداشت و كمسیون بهداشت مجلس همگی پزشك باشند كنترل و نظارت اخلاقی، فنی و اقتصادی بر پزشكان به دلیل تعارض منفعت به حداقل خواهد رسید. تولیت ستاد وزارت بهداشت باید به دست سیاستگذاران سلامت باشد تا با كنترل پزشك فراری از كارتخوان تعهدات اقتصادی و اجتماعی اش را یادآوری كنند.»
عطاالله حافظی: «باید سازو كاری قانونی ایجاد شود تا پزشك فراری از كارتخوان به جهت شفافیت مالیاتی و جلوگیری از فساد، ملزم به استفاده از كارتخوان شود. پزشكی كه اصرار بر عدم استفاده از كارتخوان دارد یا آلوده به مقوله زیرمیزی است یا بدنبال فرار مالیاتی.»
لابی گری سیاسی و اقتصادی برخی از پزشكان برای افزایش منفعت شان با داروخانه دارها، تلاش برای عدم تغییر قوانین به نفع خودشان، حمایت ها و پشتیبانی سازمان های مالیاتی از پزشكان نیز از دیگر مباحث داغ این روزها در شبكه های اجتماعی است.
سعید الحسینی:« با احترام به پزشكان حرفه ای اكثر پزشكان ایرانی نه تنها زمان كافی برای بیمار نمی گذارند كه اخلاق هم ندارند، با لابی سیاسی خود را گران می كنند و با نظام پزشكی امكان حساب كشی را از بیمار می گیرند. ماجرای كارتخوان
علی نوایی: «مورد دیگه فساد كه شاید از پزشك فراری از كارتخوان خطرناكتر باشد، تجویز دارو براساس میزان منفعت پزشك از اون داروی خاص هست.»
با این تفاسیر می توان چنین اذعان داشت كه عده ای با روحیه كاسب كارانه خود می خواهند پول بیشتری به جیب بزنند و هر قانون و عدالتی را زیرپا بگذارند. هیچ فرقی ندارد كه آنان پزشك باشند یا رانندگان خطی، اما می توان امید داشت كه چنین هشتگ هایی در شبكه های اجتماعی بتواند صدای بخش اعظمی از مردم دردمند را به گوش مسئولان برساند و مردم با همین امكانات موجود برای تحقق عدالت تلاش كنند.
پاسخگویی مسئولان و یا حتی تغییر رویه های كوچك، مردم را بیش از پیش از تغییر شرایط كنونی و بهبود اوضاع امیدوار می كند.
پژوهشم**ر-ش**1776**1552