كرمان ميزبان آثار منتخب دوسالانه تصويرگري براتيسلاوا

تهران- ايرنا- آثار منتخب دوسالانه تصويرگري براتيسلاوا 24 تا 30 مرداد در موزه هنرهاي معاصر صنعتي كرمان براي علاقمندان به نمايش در مي آيد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمي ايرنا از كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، دوسالانه‌ تصويرگري براتيسلاوا رويدادي مهم در زمينه‌ تصويرگري كتاب كودك و نوجوان است كه با پشتيباني يونسكو (سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي ملل متحد) و دفتر بين المللي كتاب براي نسل جوان همچنين همكاري شعبه‌هاي ملي اين دفتر در اسلواكي برگزار مي‌شود و آثار اصلي هنرمندان برگزيده در براتيسلاوا به نمايش در مي آيد.
امسال با هماهنگي‌هاي صورت گرفته سوزانا جاروسوا مدير اجرايي مسابقه دوسالانه تصويرگري و روابط عمومي و امور بين‌الملل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان فرصتي فراهم شده تا آثار منتخب اين دوسالانه با همكاري سفارت اسلواكي در قالب نمايشگاه در استان‌هاي مختلف ايران به نمايش گذاشته شود.
كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان به عنوان نماينده ايراني اين مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوري آثار برگزيده تصويرگران ايراني نشست داوري با حضور تصويرگران و كارشناسان برگزيده برگزار مي‌كند.
برگزاري نمايشگاهي‌ از اين مجموعه آثار در دستور كار كانون قرار دارد، پس از نمايشگاه سنندج در استان كردستان، نمايشگاه كرمان نيز 42 اثر تصويرگران ايراني و اهل اسلواكي را كه موفق به دريافت جايزه اين مسابقه شده‌اند به نمايش مي گذارد، آثاري كه از ميان آن، 29 اثر تصويرگري بين‌المللي و 13 اثر از ايران است. علاوه بر اين، 25 اثر تصويرگري جايزه «گرند پرايز/grand prix» نيز در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته مي‌شود؛ مربوط به تصويرگراني است كه جايزه بزرگ اين مسابقه را دريافت كرده‌اند.
آيين آغاز به كار نمايشگاه آثار منتخب تصويرگري دو سالانه براتيسلاوا 24 مرداد ساعت 19 در موزه هنرهاي معاصر صنعتي كرمان برگزار مي‌شود. اين رويداد مهم فرهنگي‌ هنري با مشاركت كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي كرمان برگزار مي‌شود.
دوره بعدي اين مسابقه شامل بخش انتخاب آثار، سمپوزيوم و كارگاه تصويرسازي در سال 2019 برگزار مي‌شود كه فراخوان آن در حال توزيع است.
تاكنون نورالدين زرين‌كلك، فرشيد مثقالي، بهزاد غريب‌پور، ابوالفضل همتي‌آهويي، سيروس طاهبار، مهنوش مشيري، علي بوذري از اعضاي هيأت داوران اين مسابقه بوده‌اند.
هم‌زمان با برپايي نمايشگاه، كارگاه تصويرگري نيز با حضور نرگس محمدي برنده‌ سيب طلايي بيست و ششمين جايزه‌ تصويرگري براتيسلاوا براي علاقه‌مندان به تصويرگري كتاب كودك و نوجوان و هنرمندان اين حوزه برگزار مي‌شود.
اين كارگاه آموزشي با هدف بالا بردن سطح توانايي هنرمندان تصويرگر كرماني از ساعت 10:30 صبح تا 14:30 روز پنجشنبه 25 مرداد در كتابخانه موزه هنرهاي معاصر صنعتي كرمان برگزار مي‌شود.
نرگس محمدي دانش‌آموخته رشته گرافيك از دانشگاه شاهد است كه فعاليت خود را در حوزه‌ تصويرگري كتاب كودك و نوجوان از سال 1385 آغاز و تا كنون بيش از 20 جلد كتاب تصويرسازي كرده كه تعدادي از اين كتاب‌ها از سوي انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان چاپ شده است.
بعد از كردستان، كرمان دومين استاني است كه ميزباني برپايي اين نمايشگاه را از 24 تا 30 مرداد برعهده دارد.
نمايشگاه آثار منتخب تصويرگري دوسالانه براتيسلاوا به مدت يك هفته صبح‌ها از ساعت 9 تا 14 و بعدازظهرها از ساعت 16:30 تا 18:30 در موزه هنرهاي معاصر صنعتي كرمان پذيراي بازديدكنندگان است.


***تجليل از برگزيدگان جشنواره قاصدك در المپياد فيلم‌سازي نوجوانان
مديركل آفرينش‌هاي ادبي و هنري كانون و دبير هشتمين جشنواره فيلم قاصدك در ‌باره آثار رسيده به دبيرخانه هشتمين دوسالانه‌ فيلم كودك براي كودك (قاصدك) در اداره‌ كل آفرينش‌هاي ادبي و هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان گفت: در مجموع 620 اثر از 31 استان به دبيرخانه جشنواره رسيده كه در اين ميان 416 پويانمايي، 142 فيلم كوتاه، 13 اثر مستند و 57 فيلم مربوط به بخش مروري بر جشنواره است.
سودابه اميني افزود: اين آثار در دو بخش فيلم‌هاي زنده و پويانمايي مورد داوري قرار مي‌گيرد كه در هر بخش سه داور آثار را بازبيني و برترين‌ها را معرفي مي‌كنند.
وي يادآور شد: محمدرضا زمرديان معاون فرهنگي كانون به عنوان رييس اين جشنواره و محمدرضا كريمي صارمي مديركل امور سينمايي و تئاتر كانون رييس هيات داوران اين رويداد هنري هستند. در بخش فيلم كوتاه و مستند محمدرضا كريمي صارمي، غلام‌رضا حيدرنژاد و ليلا ميرهادي و در بخش پويانمايي كريمي صارمي، هدي اثني‌عشري و مهدي خرميان آثار را داوري مي‌كنند.
دبير جشنواره قاصدك خاطرنشان كرد: از برترين‌هاي اين جشنواره در دومين المپياد فيلم‌سازي نوجوانان كه از 8 تا 16 شهريور 1397 در اصفهان برگزار مي‌شود تجليل خواهد شد. كارگاه‌هاي آموزشي ايده تا فيلم، فيلم‌نامه‌نويسي و فيلم‌سازي تك‌نفره نيز براي علاقه‌مندان به حوزه فيلم‌سازي در حاشيه برگزاري دومين المپياد فيلم‌سازي نوجوانان برپا مي شود.
وي از پيگيري‌هاي اداره‌كل آفرينش‌هاي ادبي و هنري براي راه‌اندازي انجمن فيلم‌سازان نوجوان در كانون خبر داد و گفت در صورت تحقق اين مهم، برگزيدگان جشنواره‌هاي قاصدك مي‌توانند در اين انجمن عضويت داشته باشند.
اميني افزود: باتوجه به اين‌كه كودكاني كه عضو مراكزي هستند كه مربيان توان‌مند و آموزش ديده در حوزه فيلم‌سازي و پويانمايي دارند آثار بيشتر و بهتري به دبيرخانه ارسال كرده‌اند در نظر داريم در سياست‌هاي جديد در سال جاري آموزش فيلم‌سازي به مربيان را در دستور كار خود قرار دهيم.
محمدرضا كريمي صارمي رييس هيات داوران هشتمين دوسالانه فيلم كودك براي كودك (قاصدك) نيز درباره داوري آثار گفت: هر سه داور بخش فيلم‌هاي كوتاه و مستند از اعضاي قديمي كانون هستند كه دوره‌هاي فيلم‌سازي را در مراكز فرهنگي‌هنري اين مجموعه تجربه كرده‌اند و به خوبي با فضاي آن آشنايي دارند.
وي اضافه كرد: آثار رسيده در اختيار داوران قرار گرفته و بازبيني شده و روز 22 مرداد 1397 آثار برتر بخش فيلم‌هاي زنده در نشستي انتخاب و 23 مرداد نيز برگزيدگان پويانمايي از سوي داوران اين بخش معرفي مي‌شوند. اين آثار در بخش‌هاي مختلفي از جمله: خلاقيت، كارگرداني، فيلم‌نامه، صداگذاري، موسيقي، تدوين، عنوان‌بندي و... مورد داوري قرار مي‌گيرد و در مجموع 26 جايزه و ديپلم افتخار به برترين‌ها اهدا مي‌شود.
مديركل امور سينمايي و تئاتر كانون اظهار داشت: علاوه بر جوايزي كه از سوي جشنواره اهدا مي‌شود منتخب‌هاي اين رويداد با آثار برتر دومين المپياد فيلم‌سازي نوجوانان رقابت مي‌كنند و در صورت برگزيده شدن در آن بخش جوايزي دريافت خواهند كرد.
كريمي ‌صارمي افزود: در بازبيني فيلم‌ها به نكته‌هاي خوبي پي‌برديم كه آموزش فيلم‌سازي به مربيان از مهم‌ترين آن‌هاست و بايد در اين زمينه تدابيري انديشيده شود؛ زيرا فيلم‌سازي از جمله فعاليت‌هاي مورد علاقه كودكان و نوجوانان است كه مي‌تواند نقش مهمي در جذب و پايدارسازي اعضاي مراكز و غني‌سازي اوقات فراغت بچه‌ها داشته باشد.
دبير هشتمين جشنواره قاصدك گفت: با تماشاي ‌آثار بچه‌ها متوجه شديم محتواي بيشتر فيلم‌ها به موضوع‌ها و مشكلات اجتماعي به‌ويژه استفاده بيش از حد نوجوانان از شبكه‌هاي اجتماعي كه دامن‌گير بسياري از خانواده‌هاست پرداخته‌اند كه اين مساله هم براي مسئولان هم براي خانواده ها، قابل تامل است.
وي ادامه داد: از آن‌جايي كه بيشتر اين آثار در فضاي مراكز و كتاب‌خانه‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ساخته شده چيدمان و فضاسازي مراكز نيز از مواردي است كه از سوي داوران مطرح شده و ضرورت دارد به آن‌ها نيز توجه بيشتري داشته باشيم.
هشتمين جشنواره دوسالانه‌ ‌ملي فيلم كودك براي كودك (قاصدك) همزمان با دومين المپياد فيلم‌سازي نوجوانان در اصفهان برگزار خواهد شد.
علمي**9157**1440