66 درصد جمعيت استان كرمان از نعمت گاز بهره مند هستند

كرمان - ايرنا - مديرعامل شركت گاز استان كرمان گفت: 38 درصد از جمعيت روستاها و 66 درصد از تمامي جمعيت استان كرمان از نعمت گاز بهره مند هستند.

به گزارش ايرنا،منوچهر فلاح عصر دوشنبه در نشست خبري ضمن تبريك به مناسبت روز خبرنگار افزود: 50 شهر از 71 شهر و 930 روستا از ميزان 2 هزار و 500 روستاي واجد شرايط استان كرمان، از نعمت گاز برخوردار شدند.
وي با بيان اينكه گاز محور توسعه و بيش از 75 درصد سبد انرژي كشور را تشكيل مي دهد اظهار داشت: بيش از 90 درصد جمعيت كشور از انرژي گاز برخوردار هستند.
مديرعامل شركت گاز استان كرمان با اشاره به اينكه اولويت شركت گاز در راستاي گازرساني به مناطق محروم و كمتر توسعه يافته به ويژه در جنوب و شرق استان كرمان است، اظهار داشت: اينك 730 واحد صنعتي بزرگ اين استان اكنون از نعمت گاز استفاده مي كنند.
فلاح عنوان كرد: تاكنون در استان كرمان بيش از 15 هزار كيلومتر شبكه توليد و تغذيه گاز، بيش از 2 هزار كيلومتر خط انتقال فشار قوي، بيش از 600 هزار مشترك و حدود 366 هزار انشعاب نصب شده است كه ظرف يكسال توسط گروه هاي شركت گاز بازرسي، نشت يابي و تعمير مي شوند.
وي گفت: از مجموع 21 شهر استان كرمان كه گاز ندارند، پيمانكار فعاليت گازرساني را در 11 شهر ازجمله هنزاء، ارزوئيه، درب بهشت، جيرفت، بلوك، نرماشير، فهرج، زهكلوت، شهداد، اندوهجرد و عنبرآباد آغاز كرده و اينك عمليات اجرايي اين پروژه ها در حال توسعه است.
وي افزود: پنج شهر بدون گاز ازجمله قلعه گنج، نظام شهر، فارياب، گنبكي و دوساري در مرحله انتخاب پيمانكار است و براي پنج شهر ديگر نيز در مرحله طراحي اوليه قرار دارند.
مديرعامل شركت گاز استان كرمان به افتتاح برخي از پروژه هاي شركت گاز در هفته دولت اشاره و بيان كرد: پروژه گازرساني به 96 روستا در هفته دولت بهره برداري مي شود و اين شركت براي گاز دار شدن اين روستاها بيش از 112 ميليارد تومان هزينه كرده است.
وي با بيان اينكه خط انتقال گاز به جيرفت تا شهريورماه امسال به بهره برداري مي رسد گفت: با گاز رساني به اين شهرستان روستاهاي در مسير نيز گازرساني مي شوند.
فلاح افزود: انفجار و آتش سوزي به علت نشتي گاز تاكنون در معابر استان كرمان گزارش نشده است و انفجار و گازگرفتگي در منازل مسكوني بدليل عدم دقت و رعايت نكردن موارد ايمني بوده است.
وي گفت: مردم با استفاده از سامانه 1000341194 و شماره 194 مي توانند قبوض خود را پيگيري كنند و اتفاقات گازي را گزارش كنند.
7420/ 5054