۲۲ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۳۷
کد خبر: 82999812
۰ نفر
رای الیوم: تحریم های آمریكا ائتلاف جهانی جدیدی ایجاد كرد

تهران-ایرنا-روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم نوشت: تحریم ها و محاصره های اقتصادی همزمان آمریكا علیه چند كشور ، موجب انزوای بیشتر واشنگتن و تشكیل ائتلاف های جدید سیاسی و اقتصادی در جهان شده است.

عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه و تحلیلگر مسایل عرب افزود: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا با سیاست های خود در واقع در حال دشمن تراشی و بحران آفرینی برای متحدانش است و همزمان چندین جنگ اقتصادی به راه انداخته است و به زودی تنها متحدانش اسرائیل و عربستان خواهند بود.
ترامپ تحریم های اقتصادی سختی علیه تركیه اعمال و محاصره شدیدی را ضد ایران آغاز كرد، هرگونه تعاملات با روبل روسیه را ممنوع ، تحریم ها ضد كره شمالی را شدیدتر ، و عوارض گمركی را بر صادرات چین كه مبلغ 400 میلیارد ریال است اعمال كرد. این مجازات مشمول كشورهای اروپایی كه به آمریكا صادرات دارند نیز خواهد بود.
اما ترامپ با جنگ اقتصادی ضد روسیه، تركیه و ایران؛ اتحاد سه كشور عضو نشست های سوچی درباره سوریه را بیشتر می كند و به این كشورها می توان چین، پاكستان و هند را نیز اضافه كرد كه عدم پایبندی خود به تحریم های امریكا را اعلام و قصد مقابله به مثل با آن ها را دارند.
رئیس جمهور آمریكا هم اكنون ناخواسته باعث وحدت دو كشور بزرگ در جهان اسلام یعنی تركیه و ایران شد در حالی كه پیش از این می خواست با كشور های اسلامی ناتوی عربی ضد ایران تشكیل دهد.
پاكستان نیز در دوره عمران خان نخست وزیر جدید این كشور دیگر تحت اطاعت امریكا نیست. «محمد فیصل» سخنگوی وزارت خارجه این كشور اعلام كرد كه اسلام آباد به تحریم های آمریكایی ضد ایران پایبند نخواهد بود و روابط تجاری خود را همچنان حفظ خواهد كرد و سیاست های این كشور با توجه به منافع ملی آن اتخاذ خواهد شد و نه دیكته های آمریكا .
این موضعگیری غیر منتظره پاكستان به معنای خروجش از اردوگاه عربستان و كشورهای حاشیه خلیج فارس و ایستادن در كنار ایران برای مواجهه با ترامپ و دولت آن است.
انتظار می رود به زودی مالزی كه ائتلاف نظامی عربستان را ترك كرد و گام نخست را با خارج كردن نیروهایش از یمن برداشت به این گروه بپیوندد. این كشور حتی مركز مبارزه با افراط گرایی كه سعودی در كوالالامپور ایجاد كرده بود را بست. این در حالی است كه «سلمان بن عبدالعزیر» پادشاه عربستان خود شخصا سال گذشته میلادی در افتتاح این مركز شركت داشت. چه بسا اندونزی هم در آینده همین موضع را اتخاذ كند.
محاصره ای كه ترامپ علیه ایران و متحدان منطقه ای آن آغاز كرد، آنها را به زانو در نخواهد آورد، دیگر دوران سرنگون كردن دولت های مركزی در كشورها منقضی شده است. سوریه هفت ساله در برابر دخالت های نظامی آمریكا كه 70 میلیارد دلار در آن هزینه كرد و 300 هزار نیروی آموزش دیده و تجهیز شده خود را به كار گرفته و با 70 كشور ائتلاف كرد ایستادگی كرد و دیگر تجربه لیبی، عراق، یمن و افغانستان تكرار نشد.
كشورهای چین، روسیه و هند اكنون به عنوان قدرت های نوظهور در برابر زورگویی های آمریكا ایستاده و سركشی خود را در برابر تحریم های آمریكا اعلام كرده اند چه بسا كشورهای اروپایی نیز در آینده نزدیك همین موضع را اتخاذ كنند.
رای ال یوم افزود: چه بسا عدو سبب خیر شود و این فشارها و تحریم های آمریكا موجب بیداری جهانی و تشكیل نظام اقتصادی جدید و مستقل از واشنگتن ودلار در جهان گردد.
خاورم**9366**1049