۲۲ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۳
کد خبر: 82999690
۰ نفر
ازدواج آسان، سنتي براي آرامش زندگي

ايلام - ايرنا - امروز اول ذيحجه همزمان با سالروز ازدواج حضرت علي (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) است، روزي كه مي تواند به عنوان يك مناسبت ويژه مورد توجه جواناني كه هنوز ازدواج نكرده اند، قرار بگيرد تا بتوانند با الگوگيري از اين زندگي ساده به آغاز زندگي مشترك و با بركت بيانديشند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، شايد بسياري از جوانان يكي از دلايل تن ندادن به مسئوليت هاي زندگي مشترك و به تاخير انداختن ازدواج را هزينه هاي سرسام آور عقد، جشن عروسي، مسكن و ... بدانند كه در سال هاي اخير به طور غيرعادي تغيير كرده و از مراسم جشن ساده اي كه براي شروع يك زندگي مي گرفتند به مراسم هاي بسيار مجلل و پر زرق و برق مبدل شده است.
بي گمان جز چشم و هم چشمي و زياده خواهي برخي خانواده ها در عروسي جوانان و خرج تراشي اطرافيان ازدواج براي جوانان را به عنوان يك سد بزرگ و نفوذ ناپذير مبدل نكرده است.
اين در شرايطي است كه بعضي از افراد حتي توانايي برگزاري يك مهماني ساده براي شروع زندگيشان را ندارند اما تنها به خاطر چشم و هم چشمي از همان ابتداي زندگي با وام و قرض گرفتن خود را به زير انبوهي از بدهي برده و زندگي مشترك را به جاي شيريني و حلاوت براي خود با توجه به خرج تراشي و بدهكاري كه به بار آورده اند، زهر مي كنند.
بي گمان با كم كردن بسياري از هزينه هاي غيرضروري مراسم عروسي مي توان زندگي ساده و كم هزينه اي را شروع كرد كه عشق و محبت در خانه موجب آرامش عروس و داماد شود و روزهاي خاطره انگيز يك زندگي مشترك با قناعت و سادگي و خاطره شيرين وسايلي كه خود كم كم تهيه مي كنند، در زندگي آنها ماندني شود.

** راهبردهاي اجتماعي براي ازدواج آسان
بهترين جايگاه كمك به ايجاد خانواده و فراهم ساختن ازدواج جوانان، خود خانواده ها هستند كه مي توانند براي حل مشكل ازدواج جوانان و جلوگيري از افزايش سن ازدواج، چاره اي بيانديشند و با فراهم كردن ازدواج آسان و پرهيز از تجملات زندگي جوانان خود را سامان دهند.

** حذف چشم و هم چشمي و پرهيز از مراسم هاي مجلل
خانواده ها مي توانند با حذف مراسم هاي مجلل و پر زرق و برق كه جز يك نمايش زودگذر چيزي نيست، فرصت را به جوانان بدهند تا به راحتي و كمترين هزينه زندگي مشترك خود را شروع كنند.
برخي خانواده ها اكنون با به راه انداختن مراسم هاي نازيبا نظير چيدن جهيزيه عروس، شاباش داماد، جشن هاي مجلل در تالارهاي بزرگ و سرو انواع غذا ، چندين نوع ميوه و ... موانع ازدواج را پيش پاي جوانان بزرگ و بزرگتر مي كنند.
همچنين بسياري از خانواده هاي دختر در اين شرايط اقتصادي انتظار دارند كه داماد از نظر خريد طلا، مسكن و شغل مناسب به گونه اي تامين باشد كه دخترشان تا سالهاي سال هيچ نوع نگراني اقتصادي نداشته باشد در صورتي كه اين افكار و تصورات جز به تاخير انداختن سن ازدواج جوانان و بروز بسياري از آسيب هاي اجتماعي چيزي به دنبال ندارد.

** اختصاص تسهيلات ارزان قيمت ازدواج به جوانان
مسئولان كشور مي توانند با اتخاذ تدابير ويژه اي برنامه كابردي براي حل مشكل جوانان ارائه دهند كه يكي از اين برنامه ها اختصاص تسهيلات ارزان قيمت به ميزان مناسب با در نظر گرفتن شرايط اقتصادي كنوني كه يك زوج بتوانند زندگي مناسبي را شروع كنند، تخصيص دهند.

** گسترش مراكز مشاوره ازدواج
يكي از دلايلي كه جوانان را از ازدواج دور كرده است، نداشتن اطلاعات صحيح از ازدواج و وجود بدبيني هاي بي مورد است، بسياري از جوانان نسبت به اصل ضرورت ازدواج بي اطلاع اند و برخي هم از افكار ناصحيح و خرافي در اين مورد رنج مي برند، وجود مراكز مشاوره ازدواج ، كمك شاياني به جوانان مي كند و دغدغه هاي بي مورد آنان را برطرف مي سازد.

** كنترل مهاجرت روستاييان به شهرها و جلوگيري از حاشيه نشيني
بي گمان مهاجرت بي رويه روستاييان به شهر و حاشيه نشيني نقش مهمي در ايجاد مشكل ازدواج جوانان و همچنين بروز پديده طلاق در جامعه دارد.
يك فرد روستايي با درك شرايط مكان زندگي خود فارغ از شرايط سخت سعي مي كند زندگي ساده اي را شروع كند اما همين فرد وقتي وارد شهر شود به دليل تغيير مكان و فرهنگ و شرايط زندگي توقع هاي زيادتري در زندگي پيدا مي كند كه با معيار واقعي زندگي روستايي وي تفاوت زيادي دارد.
اگر بتوان با افزايش امكانات زندگي در روستاها، فرهنگ سازي و ايجاد اشتغال براي آنان، از مهاجرت آن ها جلوگيري كنيم و آنان را به ماندن در روستا و توليد محصولات كشاورزي و دامي و امثال آن تشويق نماييم، علاوه بر حل بسياري از مشكلات اجتماعي، از افزايش سن ازدواج نيز جلوگيري خواهد شد.

**ترويج ازدواج آسان و پيشگيري از فساد در جامعه
بي گمان بسياري از وسايل ارتباط جمعي و فضاي مجازي موجب شده كه ارتباطات از حدو مرز عادي در بسياري مواقع عدول كند و نظم و قانون خاص خاكم بر شرايط اجتماعي و ساختار اجتماعي فرو ريزد و منجر به دامن زدن به آسيب هاي اجتماعي شود.
امروز كم نيستند جوانان پاك و مؤمني كه شريك زندگي مناسبي براي خود نمي يابند زيرا به دليل گسترش فساد و فحشا و ابتذال و بخصوص مواد مخدر و ... كانون خانواده دچار تزلزل شده و نوعي بدبيني در بين افراد جامعه به وجود آورده است كه تصميم گيري براي زندگي مشترك را با مشكل مواجه مي كند.
با مراجعه به دادگاه مي توان اين معضل اجتماعي را به خوبي درك كرد كه حجم عظيم پرونده هاي درخواست طلاق فساد و اعتياد افراد كه در همان ابتداي ازدواج مشخص مي شود، تشكيل مي دهد.

** فرهنگ سازي براي ضرورت ازدواج آسان و تشكيل اساس خانواده
بي گمان اگر صدا و سيما به عنوان يك رسانه پر مخاطب از تبليغ و ترويج انواع مراسم هاي عروسي در فيلم ها و سريال هاي خود پرهيز كند و سعي كند با فرهنگ سازي براي ازدواج آسان جوانان تبيلغ كند مردم نيز با بازاموزي از اين فرهنگ براي سامان دادن به زندگي فرزندان خود بيشتر ترغيب مي شوند.
اهميت و ضرورت سلامت جامعه و حفظ كانون گرم خانواده و برپايي مراسم ازدواج آسان موجب بركت و پايداري بيشتر زندگي مشترك و حفظ آرامش و امنيت خانواده و تقويت آن در جامعه مي شود كه اميدواريم همه مسئولان و مردم با همراهي بيشتر نهادهاي فرهنگي و اجتماعي براي ترويج و احيا اين سنت حسنه دست بكار شوند.
7177/6119