بيستم آبانماه روز كيش نامگذاري شد

كيش - ايرنا - مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش اعلام كرد كه روز بيستم آبانماه به عنوان ' روز كيش ' تعيين و نامگذاري شد.

محمد ابراهيم انصاري لاري روز يكشنبه در مراسم امضاي تفاهم نامه همكاري ميان سازمان منطقه آزاد كيش و معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: براي روز كيش با همه ملاحظه هاي لازم تاريخ 20 آبان ماه را انتخاب كرديم و اميدواريم كه در حوزه موسيقي در اين روز نيز ميزبان كنسرت‌هاي موسيقي خياباني باشيم.
وي تاكيد كرد: اميدواريم در مراسم روز كيش بتوانيم جشنواره موسيقي پاپ را در اين جزيره بنيان گذاري كنيم تا سالانه ميزبان اين جشنواره نيز باشيم.
مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش اظهار داشت: در واقع كيش بايد به يك هويت مشخص و زنده تبديل گردد و لازم است كه اين جزيره رنگ و بوي منحصر به فردي به خود بگيرد.
انصاري لاري در ادامه سخنانش گفت: تعامل سازنده ، نگاه مثبت و قابل تقديري در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بويژه معاونت هنري به ظرفيت هاي جزيره كيش براي توسعه امور هنري با كاركرد ملي و بين المللي را شاهد هستيم.
وي تصريح كرد: اين هم افزايي دروازه و باب جديدي براي دستيابي به شاخص هاي مدنيتي و آينده فرهنگي كيش، اين خاكپاره ارزشمند گشوده و ترسيم كرده است.
انصاري لاري معتقد است كه در موضوع نظريه ' مدينه سازي و مدنيت پروري ' امروز بسياري از شهرهاي بزرگ را كلانشهر مي ناميم اما گاهي احساس مي شود كه اين كلانشهرها با همه توفيق هاي زيربنايي و توسعه اي، شبيه روستاهاي بزرگي هستند كه به لحاظ روحيه ، فرهنگ و اخلاق شهروندي هنوز با نقطه مطلوب فاصله دارند.
وي در عين حال افزود: در جزيره كيش با همه شرايط جغرافيايي و محدوديت مكاني، مي توان مدينه بزرگي از اتفاقات كالبدي شهري را ديد، اما اگر به مدنيت در اين نقطه توجه كافي نكنيم، ممكن است كه كيش نيز به يكي از شهرهاي مشابه سرزمين اصلي با همه مسائل و معضلات حاشيه اي مبدل گردد.
انصاري لاري با تاكيد بر اين نكته كه مجموعه فرهنگي و مديريت اين جزيره زيبا تمام همت و توجه خود را به تقويت و بهبود شاخص هاي حوزه مدنيت معطوف كرده است گفت: در حوزه معاونت فرهنگي و اجتماعي اكنون تصويري جديد و دروازه اي براي جزيره كيش باز شده كه ناظر به تقويت مدنيت در اين جزيره مرجاني است.
وي خاطرنشان كرد: در حوزه شهرسازي (مدينه سازي) جزيره با همه مشكلات ملموس، با شرايط خوبي پيش رفته است اما در زمينه فرهنگ شهروندي و مدنيت منطبق بر فرهنگ ايراني اسلامي جاي كار داريم و بايد در اين منطقه استراتژيك فرهنگي، كاركردي مناسب با حفظ شان يك محيط اجتماعي نخبه و در سطح بين المللي از خود ترسيم كنيم.
مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش اظهار داشت: مناطق آزاد براي تعامل بين سرزمين ملي با دنياي بين الملل با وجه غالب اقتصادي به نفع اقتصاد ملي طراحي و ترسيم شد اما اين اتفاق هنوز به درستي در مناطق آزاد رخ نداده است.
وي اظهار داشت: از طرفي در حوزه فرهنگي و اجتماعي مناطق آزاد نيز به نظر مي رسد كه توفيق چنداني حاصل نشده است و بايد اين مناطق دريچه و واسطي بين فرهنگ ملي و بين المللي باشند.
انصاري لاري با تأكيد بر اين كه بايد شاخصه ها، زمينه ها و مقدمات لازم اين تحول در مناطق آزاد فراهم شود، گفت: روزي فرا مي رسد كه حقانيت ملت فهيم ايران در عرصه بين المللي بر همگان روشنتر خواهد شد و با گذر از اين فراز و فرودها با دنيا در يك مناسبات متعارف قرار خواهيم گرفت.
وي اظهار داشت: زماني كه تصميم مي گيريم با دنيا ارتباط منطقي و متعارفي داشته باشيم يك جايي بايد براي ما اين آزمايش ها را پس داده باشد و كمك كند كشور در مسير درستي اين اتفاق را تجربه كند.
مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش گفت: در اين عرصه يك منطقه آزاد همانند كيش مي تواند تمام اين تجربه ها را داشته و توشه راهي كند كه به كشور منتقل گردد.
وي با تاكيد بر اينكه براي ما پرداختن به مسائل فرهنگي و تقويت مدنيت در جزيره كيش بسيار مهم بوده و هست افزود: اميدواريم كه با نگاه متعارف همه مجموعه ها، كيش به يك مدينه خوب و مدنيت قابل قبول دست يابد.
انصاري لاري خاطرنشان كرد: مدنيت در يك شهر خوب تنها با خردورزي و داشتن حاكمان دادگر و مردمان خردمند و داد پيشه محقق مي گردد كه شيرازه آن شاخص هاي فرهنگي، تربيتي و آموزشي است و خوشبختانه با همكاري متوليان فرهنگي كشور در اين حوزه بابي اميدوار كننده گشوده شده است.
وي گفت: در اين راستا كيش بايد به مقصد نخبگان كشور مبدل گردد و در همه حوزه‌ها نخبگان بايد محل سكونتشان در كيش باشد كه با ساماندهي اين مدنيت در جزيره ، رسيدن به اين نقطه دور از دسترس نيست.
انصاري لاري در بخش ديگري از سخنانش گفت: همكاري نزديك، عملياتي و مشترك ما و حوزه وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامي در برگزاري جشنواره پيامبر مهرباني و رحمت حضرت محمد (ص) در هفته وحدت با وجه بين المللي ، جذاب و با اتفاق هاي شكلي ، محتوايي و مدون، فصلي نو را در فرهنگ ايراني اسلامي در اين خاكپاره ميهن اسلامي رقم خواهد زد.
وي تاكيد كرد كه در اين راستا با اجماع فكري مصمم هستيم با تبديل جشنواره سالانه و بين المللي ولادت پيامبر عظيم الشان اسلام در جزيره كيش، برندي مقدس را بر تارك زيباييهاي بكر و فرهنگي مرواريد خليج تا ابد فارس بيافزاييم.
وي با بيان اينكه در همسايگي كشور ما ميلاد حضرت مسيح (ع) به يك جشن بين المللي مبدل شده است، گفت: جاي جشنواره عظيم و رويداد بين المللي مهم ميلاد نبي مكرم در جهان اسلام خالي است.
وي تاكيد كرد: هنوز در هيچ نقطه جهان اسلام مكاني ويژه براي بزرگداشت بين المللي و شايسته ميلاد پيامبر صلي الله كه به ابتكار رهبران جمهوري اسلامي از گذشته تا كنون به عنوان هفته وحدت از تاريخ دوازدهم تا هفدهم ربيع الاول نام‌گذاري شده، اختصاص نيافته است.
تفاهم‌ نامه همكاري مشترك بين سازمان منطقه آزاد كيش و معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي توسط ابراهيم انصاري لاري مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش و سيد مجتبي حسيني معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در راستاي مأموريت‌هاي قانوني و وظايف اساسنامه‌اي در زمينه مبادلات هنري، ايجاد بازار كسب و كار هنري و ايجاد مدارس هنري امضا شد.
بر اساس اين تفاهم نامه طرفين بر توجه به جايگاه و امكانات منطقه آزاد كيش و رونق گردشگري هنري با در نظر گرفتن تمامي منابع و امكانات اعم از فني، نيروي انساني، اطلاعات، تجربه و تخصص اعلام همكاري كردند.
ايجاد كارخانه‌هاي صنايع هنري و امكان سنجي براي احداث موزه هنرهاي معاصر از ديگر مواردي بود كه 2 طرف در اين تفاهم‌نامه در قالب پنج ماده بر آن تأكيد داشتند.
سالانه بيش از يك ميليون و 700 هزار گردشگر داخلي و خارجي از اين جزيره مرجاني بازديد و از ظرفيت هاي مختلف طبيعي ، تفريحي و گردشگري آن استفاده مي كنند.
جزيره كيش با مساحت 91.5 كيلومتر مربع و جمعيتي حدود 40 هزار نفر در 18 كليومتري كرانه جنوبي ايران در محدوده شمالي آب هاي نيلگون خليج فارس واقع است.
6993