۲۱ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۲
کد خبر: 82998889
۰ نفر
رد پای زمین خواران در آتش افروزی ها

ساری - ایرنا - دخالت خطای انسانی در آتش سوزی چند سال اخیر در اراضی تالاب میانكاله مازندران كه برخی عمدی تشخیص داده شد، ردپای زمین خواران را در این حوادث نمایان می كند.

براساس گزارش میدانی خبرنگار ایرنا ، منابع محلی و حتی مسوولان استانی با توجه به اثبات عمدی بودن برخی از این آتش افروزی ها نوك پیكان خود را به سمت زمین خواران و متصرفان غیر قانونی نشانه می گیرند كه با دخالت مستقیم و یا اجیر كردن برخی افراد منطقه از پس این حوادث ، به دنبال تصاحب اراضی این منطقه هستند.
براساس آمار رسمی صرفا در2 سال گذشته افزون بر 600 هكتار از اراضی پناهگاه حیات وحش میانكاله كه شامل بوته های سازیل ، تمشك وانار وحشی ( ترش ) است در این اتش سوزیها از بین رفت و تاكنون چندین پرونده در دستگاه قضایی برای مسببین این وقایع تشكیل شد.
منابع محلی منطقه بر این باورند كه برای جلوگیری از بروز آتش سوزی عمدی درپناهگاه حیات وحش میانكاله باید دستگاه قضا ورود كند.
** تشكیل پرونده آتش سوزی
رئیس اداره حقوقی محیط زیست مازندران گفت كه درسال گذشته 2 فقره پرونده در ارتباط با آتش سوزی در دادگاه تشكیل شد و 3 نفر مظنون نیز در این ارتباط معرفی شدند.
طاهره فضلیت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تاكنون احكامی در ارتباط با این پرونده برای مظنونین صادر نشده است.
وی اضافه كرد: در سال جاری 2فقره پرونده در ارتباط با آتش سوزی عمدی در دادسرا بهشهر تشكیل شد كه برای یكی از این مظنونان حكم منع تعقیب صادر شد.
وی اظهارداشت : محیط زیست نسبت به این رای اعتراض كرده كه پرونده بار دیگر مورد بررسی قضات قرار می گیرد.
وی هدف اصلی این آتش سوزی ها را گسترش دامنه مالكیت در منطقه اعلام كرد و احكام صادره را مطابق با جرم ندانست.
فضیلت گفت كه پرونده های محیط زیستی در دادگاه ها براساس ماده 13 قانون شكار و صید بررسی می شود كه در زمره مجازات درجه پنج قرار می گیرد.
وی این مجازات را شامل پرداخت 10 تا 85 میلیون ریال جزای نقدی و حبس از 91 روز تا سه سال بیان كرد كه مطابق با نظر قاضی این احكام صادر می شود.
رئیس اداره حقوقی محیط زیست مازندران مشكل صدور مجازات نقدی را واریز آن به خزانه دولت و ذینغ نبودن محیط زیست استان از آن بیان كرد.
وی دلیل آن را مالك شناخته نشدن محیط زیست از لحاظ قانونی برای اراضی چهارگانه تحت مدیریت دانست كه طبق قانون محیط زیست قائم مقام منابع طبیعی است و مجازات نقدی به منابع طبیعی تعلق می گیرد.
*** شناسایی مظنون آتش سوزی اخیر
فضلیت از شناسایی مظنون آتش سوزی هفته اخیر( 19 و 20 مردادماه) در اراضی میانكاله خبر داد كه در این حادثه طبق بررسی اولیه حدود 330 هكتار از اراضی این پناهگاه حیات وحش از بین رفت.
به گفته وی پرونده این مظنون بزودی در دستگاه قضایی تشكیل خواهد شد.
*** احتمال عمدی بودن آتش سوزی
مدیركل محیط زیست مازندران از احتمال عمدی بودن برخی آتش سوزی ها از سوی ذینفعان از جمله زمین خواران ساحلی در اراضی حاشیه تالاب بین المللی میانكاله پرده برداشت.
حسینعلی ابراهیمی كارنامی درگفت وگو با خبرنگارایرنا گفت كه در یك مورد دستگاه قضاء حكمی را برای متصرف غیر قانونی صادر كرد .
وی افزود : در هر حادثه آتش سوزی بررسی كارشناسی برعمدی و یا غیرعمدی بودن انجام می شود و نتایج نیز به سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه قضا ارسال خواهد شد.
وی برخی از این آتش سوزی ها را به گردشگرانی نسبت داد كه از روی غیرعمد با خاموش نكردن آتش پخت و پز این حوادث را ایجاد می كنند.
براساس آمار یگان حفاظت سازمان مراتع و جنگل ها حدود 80 درصد از آتش سوزی ها در اراضی جنگلی و حفاظتی كشور خطای انسانی است كه بیش از 20 درصد آن عمدی برآورد شده است.
*** ساماندهی تردد مالكان و مسافران
مدیركل محیط زیست مازندران گفت كه برای كاهش احتمال آتش سوزی ناشی از خطای انسانی طرح ساماندهی تردد درمیانكاله دستوركار قرار گرفت.
ابراهیمی اظهارداشت: براساس این طرح افرادی كه وارد این منطقه می شوند، قابل شناسایی و ترددشان نیز تحت كنترل قرار می گیرد و این می تواند ضریب امنیت اراضی را بالا ببرد.
*** استقرار پایگاه آتش نشانی
وی اضافه كرد : برای نخستین بار پایگاه آتش نشانی در 3 پناهگاه حیات وحش به خصوص میانكاله با تجهیزات مناسب استقرار یافت.
مدیركل محیط زیست مازندران اظهار داشت: اگرچه این تجهیزات تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارد، ولی برخی خلا ناشی از نبود تجهیزات را در گذشته جبران كرد.
مازندران 530 هزار هكتار اراضی حفاظتی دارد كه كمتر از 300 مامور یگان حفاظت از این اراضی تحت مدیریت حفاظت می كنند.
تالاب بین المللی میانكاله درشبه جزیره ای به این نام در شرق مازندران قرار دارد . وسعت این شبه جزیره كه تحت مدیریت محیط زیست این خطه شمال كشور و در حوزه جغرافیایی 2 استان گلستان و مازندران قرار می گیرد حدود 60 هزار هكتار است كه 20 هزار از این مساحت را اراضی جنگلی تشكیل می دهد.
وجود منابع غذایی مقوی در میانكاله به علت نزدیكی به دریای خزر و پوشش گیاهی مناسب برای پناهگاه باعث شده سالانه تا حدود 150 تا 200 گونه پرنده بومی و مهاجر با جمعیت 1.5 میلیونی در تالاب بین المللی میانكاله و اراضی حاشیه اسكان بگیرند.
/1899/6982