توتال هنوز به طور رسمی از طرح توسعه پارس جنوبی خارج نشده است

تهران- ایرنا- مدیر سرمایه گذاری و كسب و كار شركت ملی نفت ایران گفت: ایفای نقش اعضای كنسرسیوم در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی مطابق مفاد قرارداد است و هنوز به طور رسمی توتال از آن خارج نشده كه تغییری در آن ایجاد شود.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت دیروز (شنبه) با انتشار مصاحبه ای از مدیر سرمایه گذاری و كسب و كار شركت ملی نفت ایران اعلام كرد: « شركت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) با سهم 80.1 درصدی در فاز 11 پارس جنوبی جایگزین توتال فرانسه شد و به كار ادامه می دهد.»
وزارت نفت این خبر را اصلاح و اعلام كرد كه خروج توتال از فاز 11 پارس جنوبی هنوز قطعی نشده و تغییری در تركیب سهامداران این طرح رخ نداده است.
محمد مصطفوی مدیر سرمایه گذاری و كسب و كار شركت ملی نفت در مصاحبه ای تكمیلی، اظهارات قبلی خود را درباره طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی اصلاح كرد و با یادآوری سهم 50,1 درصدی توتال،30 درصدی شركت ملی نفت چین (CNPC) و 19.9 درصدی پتروپارس ایران، گفت: در صورت تغییر مفاد قرارداد، اطلاع‌رسانی لازم انجام می‌شود.
به گزارش ایرنا، دوازدهم تیرماه پارسال نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شركت ملی نفت ایران و كنسرسیوم بین المللی به رهبری شركت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا شد.
براساس این قرارداد، یك كنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده بود كه شاخه بین المللی شركت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشكیل می دادند؛ همچنین در صورت كنار رفتن توتال، شركت ملی نفت چین سهم این شركت فرانسوی را در اختیار گرفته و به عنوان رهبر كنسرسیوم، فعالیت می كند.
اقتصام**2022** 2023