شورای حل اختلاف رسانه نیمه دوم امسال راه اندازی می شود

تهران - ایرنا- دبیر شورای ارتقای آگاهی های عمومی، اطلاع رسانی و افكارسنجی معاونت اجتماعی قوه قضاییه از راه اندازی شورای حل اختلاف رسانه در نیمه دوم امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، مهدی افتخاری روز شنبه در نشست خبری با گرامیداشت 17 مرداد روز خبرنگار و تبریك این روز به اصحاب رسانه، اظهار داشت: برای راه اندازی شورای حل اختلاف رسانه، به اخذ مجوز راه اندازی شورای حل اختلاف تخصصی به منظور تحقق ماده 8 قانون شورای حل اختلاف نیاز بود كه با مكاتبات انجام شده بین محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با حجت الاسلام احمدی میانجی، رئیس شورای حل اختلاف كشور، این موافقت اخذ شد.
وی ادامه داد: مكان و امكانات لازم برای فعالیت این شورا از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین شده است.
وی با تاكید بر استفاده از ظرفیت هنر در حوزه آسیب های اجتماعی، افزود: دو نماهنگ با موضوع اعتیاد و طلاق و 6 قطعه موسیقی برای استفاده از ظرفیت هنر در پیشگیری از وقوع جرم در این معاونت تولید شده است.
به گفته افتخاری، دو قطعه موسیقی نماهنگ تولید شده در این معاونت كه با نگرش ایجابی انجام شد، با موضوع اعتیاد و طلاق، با صدای علی لهراسبی و آهنگسازی فواد غفاری است.
وی اضافه كرد: قطعات موسیقی های «پاك نگهدار جهان» با موضوع حفاظت از محیط زیست، «باهم درستش كنیم» با موضوع دوستی با افراد شایسته، «یه كاری كن» با موضوع مسئولیت اجتماعی، «آبی ترین روز» با موضوع امید و نشاط اجتماعی، «هم نفسم» با موضوع حریم خانواده، مهر و محبت به همسر و «دنیای مجازی» با موضوع آسیب های مجازی شش قطعه موسیقی هستند كه با بودجه شورای اجتماعی پیشگیری از آسیب های اجتماعی كشور تولید شده است.
دبیر شورای ارتقای آگاهی های عمومی، اطلاع رسانی و افكارسنجی معاونت اظهار داشت: در سال 97 با نیازسنجی انجام شده، موضوعات طلاق، اعتیاد، خانواده، كودك آزاری، حاشیه نشینی و سبك زندگی برای تولید قطعات موسیقی انتخاب شده اند.
بر اساس این گزارش، دو نماهنگ با موضوع اعتیاد و طلاق برای نخستین بار امروز در حضور خبرنگاران رونمایی شد.
دبیر شورای ارتقای آگاهی های عمومی، اطلاع رسانی و افكارسنجی معاونت اجتماعی قوه قضاییه خبرنگاران را نمایندگان مردم در عرصه مطالبه گری دانست و گفت: رسانه ها پایه چهارم نظام هستند و وظیفه دارند مطالبه گری را از زبان مردم انجام دهند و در عین حال اضطراب بلاوجه در جامعه ایجاد نكنند و امانتدار قلم های در دست خود باشند.
وی برای تبیین بیشتر، به تحقیق راش محقق امریكایی از رسانه های جهان اشاره كرد و افزود: راش در یك تحقیق 20 ساله به این نتیجه رسید كه وضعیتی كه در رسانه ها منتشر می شود، بسیار بدتر از آن چیزی است كه در سطح جوامع وجود دارد؛ پس بیاییم ذائقه مردم را به اخبار تلخ عادت ندهیم و ضمن بیان واقعیات اجتماعی از بزرگنمایی و ایجاد اضطراب در جامعه خودداری كنیم.
اجتمام** 7329