معیار 110 سكه با شرایط معیشتی زندانیان مهریه همخوانی ندارد

تهران- ایرنا- مدیر عامل ستاد دیه كشور با اعلام عدم مطابقت شرایط معیشتی زندانیان مهریه با معیار 110 سكه بهار آزادی گقت: شاید تصور شود مقصود از مهریه‌های معقول تعهد كابین 110 سكه‌ای است، اما واقعیت این است كه همین ارقام پایین هم با افزایش قیمت سكه گرفتاران بسیاری دارد.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی ستاد دیه كشور روز شنبه گزارش داد: با بررسی شرایط حاكم بر اقتصاد كشور و با عنایت به نرخ تورم و نقدینگی مردم هر چند موضوع رفع جنبه كیفری از صداق بالای 110 سكه با تصویب قانون حمایت از خانواده (مصوب سال 91) به تایید وكلای خانه ملت رسید اما در شرایط فعلی این معیار قانونی چندان با واقعیت‌های مالی زندانیان مالی همخوانی ندارد.
بر اساس این گزارش، به عنایت به افزایش زندانیان ناشی از تعهدات مهریه در سه سال اخیر ستاد دیه كشور با برگزاری جلسات مشتركی با نمایندگان مجلس تلاش دارد با اطلاع رسانی دقیق از وضعیت بدهكاران مالی ناشی از صداق‌های پرداخت نشده، ضمن پیگیری این موضوع در جهت تدوین طرح‌های پیشگیرانه، اصلاح برخی مواد قانونی را در راستای كاهش حداكثری زندانیان مهریه عملی كند.
به همین منظور صبح شنبه (20 مرداد) سید اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه كشور در دیدار با پروانه مافی، رئیس فراكسیون خانواده مجلس با تشریح معضل زندانیان مهریه در استان‌های پرجمعیت گفت: امروز پرداخت مهریه‌های پایین هم برای خودش دردسر بزرگی است. تعیین نحله اگر چه معامله اقتصادی نیست اما یك قرارداد 100درصد مالی و تعهدآور است كه با ثبت رسمی در عقدنامه به ‌سبب آن بسیاری از دوستان و نزدیكان ما با عنوان ناتوانی در تامین مطالبه قید شده روانه زندان می‌شوند و بسیاری از آنها تا وصول مبلغ مهریه یا قبولی اعسار از سوی محكمه ممكن است تا ماه‌ها در حبس باقی باشند.
جولایی افزود: مرور پرونده‌ محبوسان مهریه نشان می‌دهد قریب به اتفاق این بدهكاران را جوانان جویای كار شامل می‌شوند، افرادی كه طبق تعریف جهانی سرمایه‌های انسانی و از جمله نیروهای مولد هر كشوری به حساب می‌آیند، اما در ایران با توجه به بالا رفتن آمار اختلافات خانوادگی عده ای ضمن از هم پاشیدگی خانواده‌های‌شان ناخواسته در بند ندانم كاری خود گرفتار می‌شوند.
مدیرعامل ستاد دیه كشور بیان كرد: بدون شك عامل اقتصادی در افزایش بسیاری پرونده‌های مورد بررسی در دادگاه خانواده موثر هستند، اما طبق اسناد موجود آنچه در قبال زندانیان مهریه می‌توان با قاطعیت به آن پرداخت یك نوع فقر فرهنگی است كه علی‌رغم اطلاع رسانی‌های خوب رسانه‌ها و تبلیغات موجود در شبكه‌های اجتماعی مبنی بر حضور 3600 زندانی مهریه، باز متاسفانه نكاح جوانان را به شروط غیر قابل پرداختی آلوده می‌كنیم، این جنس تعهدات تهی با صراحت در قرآن مبین و شرع انور مورد نقد قرار گرفته‌اند و طبق استفتائات صورت گرفته حتی به دلیل شرط غیرقابل ایفا در صحت عقد ازدواج هم شبهه وارد می‌كنند.
جولایی تاكید كرد: قصد ستاد دیه ورود به حوزه قراردادهای خصوصی نیست اما در متن قانون داریم كه هر عقد و هر قراری تا آن زمان كه خللی در منافع عمومی و نظم اجتماعی وارد نكند پذیرفتی است. هر كسی استطاعتش را داشت به تاریخ شمسی و قمری یا نه به اعداد و ارقام نجومی تعهد كنند و اگر هم قادر به پرداخت باشد، اما واقعا این تصمیم و این تعیین بخش قابل توجهی از توان دستگاه قضایی و انتظامی را درگیر خود نكند.
مدیرعامل ستاد دیه كشور گفت: اگر نیت خانواده‌ها یا جوانان فخرفروشی یا اثبات قدرت‎های كاذب خودشان است، با عنایت به جمعیت بالای زندانیان مهریه تقاضای ما از مجلس این است كه مظاهر این اقدامات نمایشی معطوف به موضوعات دیگری شود.
وی ادامه داد: البته برخی از مهریه به عنوان اهرم فشار یاد می‌كنند و جنبه ضمانت از كیان خانواده‌های متزلزل را در پس آن یادآور می‌شوند كه با استناد به پرونده‌های مختومه و مفتوحه‌ بسیاری كه در ستاد دیه مورد رسیدگی قرار گرفته باید بگویم زوجه همواره به كمتر از 10درصد مطالبات خود در موضوع مهریه نایل شده و بقیه این تعهد در روند فرسایشی رسیدگی به دعوا، امتناع زوج در پرداخت به موقع اقساط مهریه و بسیاری دیگر از دلایل هرگز استیفا نمی‌شود.
مافی، نماینده مردم تهران در مجلس نیز در سخنانی مشكل زندانیان مهریه را یك معضل عمومی یاد كرد و گفت: در تلاش هستیم بدون توجه به جنسیت با جلب كارشناسان خبره موضوع زندانیان مهریه و راهكاری برای ممانعت از حبس مردان این سرزمین را مجدانه پیگیری كنیم.
وی افزود: من جنسیت‌پرست نیستم، یعنی فمنیست نیستم. به شخصه در خصوص مهریه دوست دارم عدالت اجرا شود. عدالتی كه خط كش قانون آن را تعیین می‌كند. امروز اگر میزان مهریه‌های طلایی برای پیشگیری از حبس بدهكاران مالی نیازمند بروز رسانی است این مهم را با رعایت حقوق همه شهروندان مرد و زن پیگیری خواهیم كرد.
اجتمام * 1003* 3063