زیرساخت معاملات ارز دیجیتال در بورس فراهم است

تهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زیرساخت های لازم برای ورود ارزهای دیجیتال به بورس فراهم شده است و مانعی در این باره وجود ندارد.

«شاپور محمدی» امروز(شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره پذیرش ارزهای دیجیتال در بورس افزود: اصل موضوع معاملات ارز دیجیتال مربوط به بانك مركزی و زیر نظر این بانك است اما سازمان بورس برای هرگونه همكاری آمادگی دارد.
وی ادامه داد: امكان پذیرش ابزارهای جدید مالی به بورس وجود دارد، اما لازم است كه سایر نهادهای مسئول نیز تصمیم های لازم را اتخاذ كنند.
ارز دیجیتال با «بیت كوین» در سال 2008 میلادی متولد شد اما به سرعت گسترش یافت؛ مزیت این ارز این است كه تابع قوانین و استانداردهای بانك مركزی هیچ كشوری نیست؛ هرچند همچون ارزهای كاغذی با نوسان قیمتی همراه است.
به طور كلی ارزهای دیجیتال بر بستر شبكه جهانی اینترنت بین اشخاص مبادله می شود و هیچ بانك یا دولتی بر آن نظارت نمی كند؛ از آنجا كه حساب ها شفاف و تراكنش ها قابل مشاهده و تایید دیگران است، امكان تقلب ندارد اما معامله گران ارز دیجیتال ناشناس باقی می مانند.

** ارزهای دیجیتال، ابزاری برای مقابله با تحریم بانكی
برخی كارشناسان بر این باورند با توجه به مشكلات تبادلات مالی با بانك های خارجی، می توان از مزایای تجارت الكترونیك و ارزهای دیجیتال برای مقابله با تحریم ها بهره گرفت.
گرچه استفاده از ارزهای دیجیتال ریسك های زیادی دارد اما با توجه به مشكلات پیش رو، استفاده از ارزهای دیجیتال از مهمترین ابزارها برای غیرقابل شناسایی كردن مسیر نقل و انتقال مالی با خارج از كشور است.
مشكل عمده ای كه تاكنون در مسیر استفاده از ارزهای دیجیتال در كشور وجود داشته مربوط به مخالفت بانك مركزی است كه البته گفته می شود بزودی درباره این ممنوعیت، بازنگری انجام خواهد شد.
بانك مركزی در بخشنامه ای، استفاده از ارزهای دیجیتال خارجی همچون بیت كوین را ممنوع اعلام كرده اما قرار است تا پایان شهریورماه سیاست های بانك مركزی در زمینه ارز دیجیتال یعنی به رسمیت شناختن یا رد آن اعلام شود.

** دستور رئیس جمهوری درباره ارزهای دیجیتال
با توجه به اهمیت ارزهای دیجیتال در نقل و انتقال مالی با خارج از كشور، مطالعاتی درباره نقش این ارزها در شرایط تحریم انجام شده است كه توصیه به رفع محدودیت ها دارد.
بر این اساس، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز چهارشنبه هفته گذشته گفت: رئیس جمهوری دستور داده وزارت ارتباطات و بانك مركزی جلسه مشتركی درباره ارزهای دیجیتال داشته باشند و پیشنهادی را برای اتخاذ سیاست جدید ارایه كنند.
وی افزود: رئیس كل جدید بانك مركزی درگیر موضوع تثبیت نرخ ارز است اما تلاش می كنیم در هفته پیش رو این جلسه مشترك را داشته باشیم و تصمیم گیری كنیم.
آذری جهرمی اضافه كرد: سیاستی كه تاكنون بانك مركزی داشته، ممنوع كردن همه ارزهای دیجیتال بوده است؛ بر این اساس، طبق درخواست بانك مركزی همه سایت هایی كه تبادل ارز دیجیتال داشته اند، از طریق دادستانی مسدود شده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: به تازگی دیدگاهی در شورای عالی فضای مجازی و دولت مطرح شده كه آنها الزاماً تهدید محور نیستند و می توانند فرصت هایی را ایجاد كنند.
اقتصام**2022** 2023