۲۰ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۰
کد خبر: 82997396
۰ نفر
پنج سیاست اعتباری جدید بانك مسكن برای ساماندهی بازار

تهران- ایرنا- مدیرعامل بانك مسكن از پنج سیاست اعتباری جدید بازار مسكن خبر داد و گفت: افزایش عرضه مسكن متناسب با الگوی تقاضای مصرفی و افزایش نرخ تسهیلات از مهمترین اولویت های این بانك است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی بانك مسكن، «ابوالقاسم رحیمی اناركی» روز شنبه اظهار داشت: مقابله با كاهش سطح پوشش دهی تسهیلات خرید مسكن به دنبال جهش قیمت ها در بازار ملك و همچنین كمك به افزایش عرضه مسكن مناسب با الگوی تقاضای مصرفی در جامعه از جمله سیاست های اعتباری جدید این بانك است.
وی بیان كرد: باید پذیرفت كه جهش های اخیر قیمتی در بازار مسكن و نوسان های آن، آثار منفی خود را بر كاهش سطح قدرت خرید متقاضیان مصرفی مسكن و كاهش سهم تسهیلات بانكی از هزینه خرید مسكن گذاشته است و از این رو اقدام هایی در بانك مسكن آغاز شده تا بتوانیم آثار تورمی را تا حدی تعدیل كنیم.
مدیرعامل بانك مسكن توضیح داد: سیاست های اعتباری بانك مسكن برای امسال به شكلی تدوین شده كه پرداخت تسهیلات بانكی برای ساخت مسكن تنها مشمول ساخت واحدهای مسكونی با متراژ متوسط به پایین شود و به این ترتیب متوسط متراژ در تهران 75 مترمربع و در سایر شهرها 100 مترمربع است.
رحیمی اناركی افزود: امسال تسهیلات بانكی ساخت مسكن تنها به این گروه از واحدها پرداخت می شود و برای واحدهای بزرگ متراژ و بزرگ مقیاس پرداخت تسهیلات را نخواهیم داشت.
مدیرعامل بانك مسكن اظهار داشت: همچنین قرار است متناسب با افزایش قیمت مسكن، بخشی از شكاف ایجاد شده بین قدرت خرید متقاضیان و قیمت مسكن را در قالب «افزایش سهم تسهیلات» جبران كنیم؛ در این مرحله هم پیشنهاداتی به بانك مركزی ارایه شده كه در در دست بررسی كارشناسی است.
وی افزود: یكی از این پیشنهادها، افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن با استفاده از اوراق حق تقدم تا سقف فعلی تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس انداز مسكن یكم است یعنی تسهیلات خرید مسكن با استفاده از این اوراق از سقف 60 میلیون تومان كنونی به 80 میلیون تومان برای متقاضیان انفرادی افزایش یابد.
مدیرعامل بانك مسكن ادامه داد: در مورد صندوق پس انداز مسكن یكم نیز در نظر داریم سقف سنی آپارتمان های مشمول دریافت این تسهیلات را از 15 سال به 20 سال افزایش دهیم تا از این طریق واحدهای بیشتری كه اكنون امكان برخورداری از تسهیلات را ندارند، به دایره انتخاب متقاضیان خانه اولی اضافه شوند.
رحیمی اناركی خاطرنشان كرد: در قالب سیاست چهارم، در حال فعال سازی مجموعه شركتی و سازمانی خود در حوزه ساخت و تولید واحدهای مسكونی ارزان قیمت، كوچك متراژ و میان متراژ و متناسب با الگوی تقاضای بازار مسكن برای گروه های هدف هستیم؛ شركت سرمایه گذاری مسكن در این زمینه در حال آغاز یك سری اقدام ها است و پس از انجام جمع بندی نهایی، جزئیات آن اعلام خواهد شد.
وی درباره پنجمین سیاست این بانك در حوزه مسكن اظهار داشت: رایزنی هایی به منظور ایجاد ارتباط با انبوه سازان كشور برای كمك به افزایش ساخت واحدهای مناسب با الگوی تقاضای مصرفی در بازار مسكن انجام شده است.
رحیمی اناركی گفت: پس از برگزاری یك نشست با انبوه سازان سراسر كشور، اكنون چند استان برای برگزاری جلسات استانی و تصمیم گیری درباره بهترین الگوهای تولید مسكن مصرفی و مورد تقاضای آحاد جامعه به خصوص خانه اولی ها و سایر متقاضیان بازار مسكن كه برای خرید مسكن قصد استفاده از تسهیلات بانكی را دارند، اعلام آمادگی كرده و از هیات مدیره بانك مسكن نیز برای هم اندیشی پیرامون این موضوع دعوت كرده اند.
وی اظهار داشت: اكنون برنامه ریزی هایی در حال انجام است كه برای هر استان به صورت جداگانه نسخه بومی تولید مسكن تهیه شود و امیدواریم از ماه آینده (شهریور) جلسات در هر استان تشكیل و در این زمینه چاره اندیشی شود.
مدیرعامل بانك مسكن، مهمترین ویژگی این سیاست جدید اعتباری را اتصال انبوه سازان و متقاضیان خرید مسكن با استفاده از تسهیلات بانكی دانست.
اقتصام**1108*2025