۲۰ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۳
کد خبر: 82997205
۰ نفر
تاثیر آب وهوا در جذب گردشگر

تهران- ایرنا- توریسم در دنیای ارتباطی امروز یك حركت جدید و یكی از عناصر مهم و اثر گذار ارتباطی بین تمدن‌ها تلقی می شود. صنعت توریسم نقش بسیار قدرتمندی در روند توسعه كشورها به عهده دارد و دارای ابعاد گسترده‌ای است كه مهم‌ترین زمینه‌های مورد توجه ملل مختلف ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

روزنامه روزان در یادداشتی به قلم امیرحسین قریشی پژوهشگر نوشت: ارتباط بین ملل و جوامع مختلف در تحقق این زمینه‌ها و شرایط، ضرورتی اجتناب ناپذیر است. همان طوری كه منابع اقتصادی، راه‌ها و جاده‌های مواصلاتی، نیازهای فرهنگی و ارتباطات تاریخی و اجتماعی از ضروریات ارتباط مستمر و مداوم بین كشورها و ملل مختلف است و از زیر ساخت‌های توسعه به حساب می‌آید، نمی‌توان از عامل اقلیم و آب و هوا و تأثیر آن بر توسعه و تحول در بخش توریسم غافل بود، چراكه این مقوله از شرایط و زمینه‌های اولیه و اصلی ارتباطات بین كشورها و حتی بین مناطق و سرزمین‌های یك كشور و یا منطقه محسوب می‌گردد. ایران علاوه بر توانمندی‌های اقتصادی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی از نظر موقعیت مكانی و آب و هوا شرایط مطلوب و منحصر به فردی را در منطقه خصوصاً در خاورمیانه دارا است به طوری كه ایران به‌عنوان پل ارتباطی بین شرق و غرب نقش بسیار مهمی در ارتباطات ملل شرق و غرب ایفا نموده است.

در شمال فلات ایران دریای خزر واقع شده و بخش شمال دریای خزر تا اقیانوس منجمد شمالی به دلیل اقلیم سرد، شرایطی برای ارتباط بین تمدن‌ ها در تمام فصول سال نداشته و ندارد و در این موقعیت در جنوب فلات ایران به دلیل گستره وسیع اقیانوس هند تا قاره قطب جنوب، معبر خشكی برای ارتباط گسترده وجود ندارد. لذا موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مطلوب و سایر شرایط و زمینه‌ها موجب شده تا ایران از قدیم الایام در مسیر ارتباطی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها قرار گیرد.

از جهتی دیگر قنات پس از ابداع در كشور ایران، به‌علت كارایی مناسب و مطلوب در دیگر نقاط كره زمین گسترش یافت و آب زیرزمینی را در دسترس استفاده‏كنندگان آن قرار داد. مطالعات نشان‌دهنده ده هزار كیلومتر قنات و سیصد هزار چاه دسترسی به قنات‏ها در بستر شهرهای ایران است. به‌ منظور بهره‏برداری از قنوات برای اهداف گردشگری باید به توسعۀ پایدار توجه شود.

این مسئله به‌معنای بهره‏برداری مسئولانه، بابرنامه و معقول از این منابع آبی است. گردشگری مزایای بسیاری از جمله تبادل فرهنگی، رونق كسب‌و‌كار‏های بومی، اشتغال‏‏زایی برای ساكنان و نزدیكی بیشتر جوامع با یكدیگر دارد. بررسی پیشینه و ساختار قنات‏ها در ایران و سایر نقاط جهان نشان‌دهندۀ دانش فنی زیاد، ظرافت و نگهداری مناسب از این منابع آب‌رسانی است. تغییرات اقلیمی، عدم نگهداری و مدیریت نامناسب قنات‏ ها و گسترش روش‏های نوین آب‌رسانی به خشك‌شدن بسیاری از قنات‏ها در كشور ایران منجر شده است.

محققان دریافتند كه تغییر الگوهای آب ‌وهوایی بر مناطقی كه جذب توریست با شرایط خاصی دارند، بسیار مهم است. آگاهی درباره تغییرات سریع اقلیمی سیاره زمین و تاثیرات آن بر محیط طبیعی برای اهداف گردشگری بسیار مهم است. نقش تغییرات آب‌وهوایی در گردشگری همیشه مورد نظر بوده است اما در بخش‌هایی كه جذب گردشگر شرایط خاصی دارد، مانند مناطق كوهستانی و ساحلی بسیار مهم‌تر می‌شود. آب و هوا یك مورد ضروری برای گردشگری، به‌ خصوص در سواحل، طبیعت و گردشگری ورزش‌های زمستانی است. تغییر الگوهای آب وهوایی در مقاصد توریستی و كشورهایی كه جذب توریسم به مقاصد خاصی دارند، در رفاه گردشگران و تصمیمات آنها تاثیر خواهد گذاشت.

در واقع تغییر الگوهای آب و هوایی بر جذب گردشگر، كسب و كارهای گردشگری، جوامع میزبان، صنایع دستی و ساختمانی تاثیر خواهد گذاشت.در كشورهای كوچك كه گردشگری یك فعالیت اقتصادی عمده است، هرگونه كاهش در ورودی توریسم تاثیر جدی بر این صنعت و در نتیجه اقتصاد آن منطقه می‌گذارد.

آمارها نشان می‌دهد كه 5 درصد از كربن منتشر شده در سطح جهانی نتیجه فعالیت‌های صنعت گردشگری است. بخش حمل و نقل بیشترین سهم (75 درصد) را در تولید گازهای گلخانه‌ای دارد و حمل و نقل هوایی بیشترین میزان آلودگی را موجب می‌شود. سهم بخش اقامت برای تولید گازهای گلخانه‌ای 20 درصد است. با اتخاذ اقدامات زیست محیطی در بخش اقامت می‌توان میزان تولیدات گازهای گلخانه‌ای را به میزان قابل توجهی كاهش داد.

منبع: روزنامه روزان؛ 1397.5.20
**گروه اطلاع رسانی**9117**9131