راهبرد خارجی دولت آینده پاكستان؛ «ایران دوستی»

اسلام آباد - ایرنا - «عمران احمد خان نیازی» در نخستین موضعگیری خود پس از پیروزی در انتخابات پاكستان گفت: «مرز‌های ما با افغانستان باید باز باشد، ارتباط ما با آمریكا باید تبدیل به روابطی شود كه دوطرف از آن منفعت ببرند نه فقط آمریكا! باید ارتباطمان با ایران قوی‌تر و بهتر شود، ما تلاش خواهیم كرد جنگ‌ها را به صلح تبدیل كنیم نه این كه خود در جنگ‌ها شركت كنیم.»

به گزارش رو شنبه ایرنا و به گواه تحلیل گران سیاسی، 'عمران خان' رهبر 'تحریك انصاف' پاكستان (حزب پیروز انتخابات اخیر این كشور) كه باید دولت آتی این كشور را تشكیل دهد، درك درست تری از مناسبات قدرت در خاورمیانه دارد و گسترش روابط با ایران را از راهبردهای سیاست خارجی دولت آتی حزب خود عنوان كرده است.
وی گفته است : «پاكستان نیاز به صلح و ثبات دارد، ما خواستار روابط خوب با همسایگان خود هستیم و دولت آتی، روابط خود را با ایران گسترش می‌دهد. پیش از این نیز عمران‌خان در مورد ایران موضع نسبتا متعادل و خوبی داشت.
رهبر پیروز حزب تحریك انصاف پاكستان كه نخست وزیر آینده این كشور خواهد بود، با شعار «نایا پاكستان» یا «پاكستان نوین» پا در عرصه رقابت های انتخاباتی گذاشت و توانست با شعار مبارزه با فساد، رونق اقتصادی و گسترش سرمایه گذاری خارجی رای نسل جوان پاكستان را از ان خود كرده و 115 كرسی مجلس ملی این كشور را از آن حزب تحریك انصاف كند.
همچنان ‌كه سال گذشته و پس از برگزاری نشست ریاض، 'عمران‌خان' رهبر حزب تحریك انصاف از موضع بی‌طرفانه نواز شریف نخست‌وزیر وقت به‌شدت انتقاد كرد و گفت كه وی باید در این نشست از ایران حمایت می‌كرد.
خرداد ماه سال گذشته پس از سفر 'دونالد ترامپ' رئیس‌جمهوری آمریكا به عربستان سعودی و سه نشستی كه رژیم سعودی در «ریاض» برگزار كرد در پایان نشست سوم كه با حضور نمایندگان ۵۵ كشور عربی- اسلامی برگزار شده بود، سعودی‌ها بیانیه‌ای را صادر كرده، در آن بیانیه ایران را به برهم زدن امنیت و ثبات منطقه و جهان و حمایت از تروریسم و تندروی متهم كردند.
از جمله شركت‌كنندگان در این نشست نیز 'نواز شریف'نخست‌وزیر وقت پاكستان بود.
در همان زمان عمران‌خان درخصوص موضع بی‌طرفانه نواز شریف در این نشست گفته بود كه پاكستان باید نقش میانجی‌ ایران و عربستان را داشته باشد، زیرا شركت در جنگ دیگران به‌ویژه كشورهای اسلامی به نفع این كشور نیست.

**ایران از كشورهای مهم سیاست خارجی دولت آتی پاكستان است
تحلیل گر ارشد مسائل سیاسی پاكستان از جمهوری اسلامی ایران به عنوان كشور مهم و تاثیر گذار منطقه یاد كرد و گفت:ایران در سیاست خارجی دولت آتی این كشور جایگاه خاصی دارد.
'رحیم الله خان یوسف زئی' در گفت گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد با اشاره به حضور قابل توجه شهروندان پاكستان در انتخابات اخیر سراسری پاكستان، گفت: برگزاری موفق انتخابات اخیر، نقطه عطفی در تاریخ پاكستان محسوب می شود زیرا كه مردم برای ایجاد تغییر در كشور خود به 'عمران خان' رهبر حزب پیروز انتخابات رای دادند.
'رحیم الله یوسف زئی' خاطرنشان كرد: همانطور كه عمران خان در نخستین سخنرانی خود پس از پیروزی حزبش در انتخابات به آن اشاره كرد، دولت تحت رهبری وی در صدد است برای تامین امنیت و ثبات در منطقه و جهان با جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، هند، عربستان سعودی، چین و آمریكا همكاری كند.
وی با اشاره به اهمیت روابط حسنه و برادرانه بین پاكستان و ایران گفت: عمران خان شاید در پی آن باشد تا برای بازگرداندن ثبات و امنیت و پایان دسیسه های رژیم صهیونیستی در منطقه حساس خاورمیانه برای نزدیكی جمهوری اسلامی و عربستان نقش آفرینی كند.
یوسف زئی در خصوص وعده های 'عمران خان' برای انجام تغییرات در سیاست خارجی پاكستان گفت: فكر نمی كنم بزودی شاهد تغییرات اساسی در سیاست خارجی پاكستان باشیم یا حداقل ممكن است این تغییرات پس از گذشته یك یا دو سال روی دهد.

*** دولت آتی پاكستان به دنبال تحول در سیاست خارجی كشور است
«فیصل رضا خان» تحلیلگر امور سیاسی و دفاعی و روزنامه نگار 'شبكه 92' پاكستان نیز در خصوص رویكردهای احتمالی دولت عمران خان در موضوع سیاست خارجی گفت: طی روز‌های اخیر سیاست خارجی پاكستان در خاورمیانه به موضوعی بسیار مهم تحلیلگران تبدیل شده است.
وی اضافه كرد: برغم همه راهبردهای استفاده شده در زمینه سیاست خارجی پاكستان به ویژه خاورمیانه، به نظر می رسد كه'عمران' در تلاش است تا با تغییر در مشی پاكستان تحولی در سیاست خارجی این كشور ایجاد كند.

*** رویكرد عمران خان به میانجی گری ایران و عربستان
پس از بالارفتن تنش های سیاسی میان ایران و عربستان در اوایل سال 2016، عمران خان اعلام كرد كه وی با سفیران ایران و عربستان در اسلام آباد دیدارمی كند و می خواهد كه دو كشور به تنش های خود پایان دهند.
متعاقب آن عمران خان در اسلام آباد با مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران و سفیر عربستان دیدارهای جداگانه انجام داد.
حزب تحریك انصاف از حامیان اصلی تكمیل پروژه انتقال گاز ایران به پاكستان بوده و حتی در منشورهای سیاسی خود به ویژه در سال 2013 بر تكمیل هر چه سریعتر این طرح عظیم تاكید كرده است.
عمران خان همواره سیاست های جنگ طلبانه آمریكا در منطقه از جمله رویكرد منفی آن نسبت به ایران را مورد انتقاد قرار داده است.
'عمران خان' رهبر حزب تحریك انصاف و رهبر حزب پیروز انتخابات پاكستان همچنین در دیدار اخیر خود با سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاكستان از علاقه كشورش به میانجیگری بین ریاض و تهران خبر داد.
'عمران خان' اعلام كرد كه كشورش به استحكام و گسترش روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران می نگرد.
وی با تشكر و قدردانی از تلاش تهران برای تحكیم روابط دو جانبه گفت كه برنامه ویژه‌ای برای گسترش روابط با ایران دارد و هیچ مانعی نمی‌تواند باعث كم رونق شدن روابط اسلام آباد - تهران شود.
رهبر حزب پیروز انتخابات اخیر پاكستان همچنین با اعلام علاقه خود برای سفر به ایران، ابراز امیدواری كرد كه بتواند در سریع ترین زمان به ایران سفر كرده و از نقاط مختلف این كشور دیدن كند.

*** نگاه مخالفان به سیاست های احتمالی دولت آتی پاكستان
مخالفان سیاست خارجی عمران خان عوامل مختلفی را برای ممانعت از تحقق تغییر در سیاست خارجی پاكستان می دانند.
به عقیده تحلیل گران ارشد پاكستان، وام‌ها و سرمایه گذاری‌های متعدد عربستان در اقتصاد پاكستان می تواند به عنوان اهرم فشار مطرح شود و اخیرا نیز بانك توسعه اسلامی عربستان سعودی، 4.5 میلیارد دلار در اختیار پاكستان قرار داد.
مخالفان با توصیف پاكستان به عنوان یخ نازك، دریافت وام از عربستان را برای اقتصاد این كشور ضروری می‌دانند، با این وجود، تزریق این اعتبارات را راه حلی برای اقتصاد این كشور می دانند كه البته ممكن است برای این كشور هزینه های سیاسی نیز در بر داشته باشد.

*** راهبرد كاهش تنش با همسایگان
'فیصل رضاخان' تحلیلگر امور سیاسی و دفاعی و روزنامه نگار 'شبكه 92' پاكستان همچنین در گفت و گوی خود با ایرنا به سخنان تلویزیونی رهبر حزب تحریك انصاف اشاره كرده و می گوید:«عمران‌خان در نشست خبری كه بعد از پیروزی در انتخابات برگزار كرد نكات قابل‌توجهی بیان كرد؛ تاكید عمران‌خان بر توسعه مناسبات پاكستان و تهران در دولت آینده اسلام‌آباد، نشان‌دهنده این است كه اساسا وی با توجه به چالش‌هایی كه در دهه‌ها و سال‌های اخیر در سیاست خارجی پاكستان وجود داشته، به سمت كاهش تنش در روابط با همسایگان حركت خواهد كرد.»
رضا خان اضافه كرد:«سخنان عمران‌خان درخصوص توسعه مناسبات با ایران در شرایطی اتفاق افتاده كه 'دونالد ترامپ' رئیس‌جمهوری آمریكا از برخی كشورهای منطقه خواسته كه در مسیر همراهی با سیاست های ضد ایرانی كاخ سفید گام بردارند.
گزارش : سیدبهادر حسینی
آساق**6125**1663**