۲۰ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۳:۰۶
کد خبر: 82997120
۰ نفر
رئیس جمهوری پیشین شیلی كمیسر عالی حقوق بشر شد

تهران - ایرنا - مجمع عمومی سازمان ملل رئیس جمهوری پیشین شیلی را به عنوان كمیسر عالی جدید حقوق بشر این سازمان انتخاب كرد.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مجمع عمومی سازمان ملل جمعه شب انتصاب «میشل باشله» رئیس جمهوری پیشین شیلی را به عنوان كمیسر عالی حقوق بشر این سازمان تایید كرد.
آنتونیو گوترش دبیركل سازمان ملل گفت كه باشله در حالی این سمت را عهده دار می شود كه «نفرت و نابرابری در حال رشد، احترام به قوانین بشردوستانه بین المللی و حقوق بشر در حال سقوط، فضا برای جامعه مدنی در حال انقباض و آزادی رسانه زیر فشار است».
باشله كه در بار اول از سال 2006 تا 2010 به عنوان اولین زن، ریاست جمهوری شیلی را بر عهده داشت، به دلیل گسترش رفاه و ثبات اقتصادی در كشورش بسیار محبوب بود.
وی پس از چند سالی خدمت در سازمان ملل، بار دیگر به شیلی بازگشته و در سال 2014 برای بار دوم به ریاست جمهوری كشورش انتخاب شد.
پیشتر زید رعد حسین كمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل بود كه گفته بود به دلیل احتمال مواجهه با عدم حمایت قدرت های بزرگ از جمله آمریكا، روسیه و چین دیگر علاقه ای به نامزدی برای این سمت ندارد. وی بارها علیه آمریكا به ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهوری این كشور موضع گیری كرده است.
«نیكی هیلی» سفیر آمریكا در سازمان ملل ابراز امیدواری كرد كه باشله روند كنونی نهادهای حقوق بشری سازمان ملل را در مواجهه با اقدامات رژیم صهیونیستی تغییر دهد.
آمریكا ماه گذشته از شورای حقوق بشر سازمان ملل كه بارها از جنایت های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین انتقاد كرده و خواستار تحقیق پیرامون آن ها شده، خارج شد.
شورای حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو، متفاوت از كمیساریای عالی حقوق بشر این سازمان است اما همكاری نزدیكی با آن دارد.
شبد**9416**1379