مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

بغداد - ایرنا - شیخ 'مهدی الصمیدعی' مفتی اهل سنت عراق از اظهارات اخیر حیدر العبادی نخست وزیر این كشور انتقاد كرد و گفت كه در صف دفاع از جمهوری اسلامی ایران نخستین نفر خواهم بود.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، عالم مطرح و پر نفوذ اهل سنت عراق در خطبه های امروز نمازجمعه جامع ام الطبول در پایتخت عراق بر ایستادگی دولت و ملت عراق در كنار مردم و دولت ایران و قدرشناسی از جمهوری اسلامی برای كمك به این كشور در مبارزه با داعش تاكید كرد.
وی افزود: همانطور كه شیخ الاسلام ما گفت وقتی یهود و نصاری برای نبرد با مسلمانان ایران حركت كنند، هزاران نفر از اهالی شام برای دفاع از اصل اسلام به میدان می آیند، (من نیز می گویم كه) خود نخستین فرد خواهم بود كه برای دفاع از ایران به میدان می آیم.
مفتی اهل سنت عراق تصریح كرد: هرگز نخواهیم پذیرفت كه عراق عرصه ای برای رنجاندن ملت های منطقه شود.
وی همچنین از كسانی كه در عراق و جهان عرب در برابر فشارهای جدید آمریكا علیه ایران و كشورهای منطقه سكوت كرده اند بشدت انتقاد كرد.
شیخ الصمیدعی بارها در میان سخنانش با لحن هشدار گونه گفت امیدوارم این پیام به اهلش برسد.
گفتنی است امامان و خطیبان جمعه عراق در شهرهای مختلف امروز در خطبه های نماز ضمن انتقاد از اظهارات حیدرالعبادی نخست وزیر این كشور درخصوص اجرای تحریم های ضد ایرانی، بر همبستگی عراق با ملت و دولت ایران تاكید كردند.
علاوه بر رهبران سیاسی، احزاب، گروهها و شخصیت های مختلف عراقی كه طی چند روز گذشته با صدور دهها اطلاعیه ضمن انتقاد از موضع العبادی، اقدامات ضد ایرانی ترامپ را محكوم و با دولت و ملت ایران اعلام همبستگی كردند فعالان فضای مجازی در شبكه های مختلف اجتماعی نیز با ترند كردن هشتگ های 'العبادی_لایمثلنا (العبادی نماینده ما نیست) و 'متضامن_مع_الشعب_الایرانی (با مردم ایران اعلام همبستگی می كنم) نسبت به این امر واكنش نشان دادند.
آیت الله 'سید محمدتقی مدرسی' از مراجع دینی عراق نیز روز جمعه با صدور بیانیه ای هشدار داد عده ای بدنبال اختلاف افكنی میان دو ملت ایران و عراق هستند كه در این زمینه باید مراقب بود.
وی گفت عده ای بصورت مشكوك درحال تلاش برای اختلاف افكنی میان مردم عراق و برادرانشان در جمهوری اسلامی هستند.
این مرجع عراقی درعین حال تاكید كرد پیوند میان ملت عراق با برادران ایرانی خود بالاتر از این گونه دسیسه هاست و ما هرگز كمك هایی كه برادرانمان در ایام دشواری مبارزه با تروریسم و نیز شرایط بد اقتصادی به ما ارائه دادند، فراموش نخواهیم كرد.
خاورم*4*380**