۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۷
کد خبر 82997100
۰ نفر
ارزش لیر تركیه روز جمعه 20 درصد افت كرد

آنكاراـ ایرناـ نرخ ارزهای خارجی در بازار تركیه طی امروز جمعه به صورت ساعتی افزایش یافت و در عرض 14 ساعت، ارزش پول ملی این كشور 20 درصد كاهش یافت.

به گزارش شامگاه روز جمعه ایرنا، مجموع افت ارزش پول ملی تركیه در برابر دلار طی سال جاری میلادی نیز به 73 درصد و در برابر یورو به حدود 65 درصد رسید.
از عصر امروز پس از انتشار خبر تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر دو برابر شدن تعرفه وارداتی آلومینیوم تولید تركیه به آمریكا و اعمال فشارهای جدید علیه آنكارا، افت ارزش لیر شدت گرفت كه همچنان ادامه دارد.
از عصر روز جمعه به علت افزایش مستمر نرخ ارزهای خارجی، خرید و فروش دلار و یورو در صرافی های تركیه نیز متوقف شد.
اوایل سال جاری میلادی، قیمت هر دلار 3.75 لیر در بازار تركیه معامله می شد اما این نرخ امروز به رقم بی سابقه 6.48 لیر رسید و با افت ارزش 72.8 درصدی ارزش لیر در برابر دلار، ركورد جدیدی در بازار پولی تركیه ثبت شد.
همچنین اول سال 2018، قیمت هر یورو در بازار تركیه 4.5 لیر بود اما با افزایش چشمگیر به خصوص در چند روز اخیر به رقم بی سابقه 7.41 لیر رسید و ارزش لیر در برابر یورو 64.6 درصد افت كرد.
از صبح روز جمعه در پی سقوط چشمگیر ارزش پول ملی تركیه، رسانه ها و صرافی های این كشور نرخ ارز را به صورت ساعتی اعلام می كنند.
بروز تنش اخیر میان آنكارا و واشنگتن بر سر محكومیت حبس كشیش آمریكایی در ازمیر و اقدام متقابل دو كشور در تحریم وزرای كشور و دادگستری همدیگر، نگرانی هایی در بازارهای مالی و پولی تركیه ایجاد كرده و موجب افزایش نرخ ارز در این كشور شد.
مقامات دو كشور طی دو روز گذشته برای حل اختلافات فی مابین در واشنگتن مذاكره كردند و پیش بینی كارشناسان اقتصادی ترك حاكی از كاهش نرخ دلار پس از مذاكرات بود اما افزایش دوباره نرخ دلار در بازار امروز تركیه نشان داد كه این مذاكرات بی نتیجه بوده است.
بازار ارز تركیه پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری و مجلس كه اوایل تیر ماه برگزار شد، شاهد یك ثبات نسبی بود كه بروز تنش هفته گذشته در روابط میان آنكارا و واشنگتن به دلیل محكومیت حبس خانگی كشیش برونسون آمریكایی در ازمیر، باعث وارد آمدن شوك جدیدی به این بازار شد.
بسیاری از تحلیل گران ترك به ویژه مفسران نزدیك به حزب حاكم تركیه بر این باورند كه افزایش چشمگیر نرخ ارزهای خارجی در بازار تركیه را كه موجب ایجاد نگرانی جدی در میان مسئولان و مردم این كشور شده است، فتنه ای جدید علیه اقتصاد تركیه است.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری تركیه امروز در واكنش به افزایش چمشگیر نرخ ارزهای خارجی در تركیه طی سخنرانی در اجتماع مردمی استان بایبورد گفت: 'كشورهای ایران، چین و روسیه در جنگ اقتصادی در كنار تركیه هستند و ما از این جنگ سربلند بیرون خواهیم آمد.'
وی افزود: در جنگ اقتصادی گزینه های زیادی از جمله ایران، روسیه، چین، برخی كشورهای اروپایی و دیگر كشورها را مدنظر داریم و در این مسیر راه زیادی را طی كرده ایم.
وی خطاب به مردم تركیه بیان كرد: كسانی كه دلار، یورو و طلا در خانه دارند، آن را به بانك ها آورده و به لیر تبدیل كرده و در این مبارزه ملی مشاركت كنند.
وی اضافه كرد: این اقدام مردم پاسخی دندان شكن به افرادی است كه به اقتصاد تركیه حمله كرده اند.
رییس جمهوری تركیه با بیان این كه 'آماده مواجهه با هر سناریوی منفی هستیم' گفت: كسانی كه از افزایش نرخ ارز، بهره بانكی و تهدیدات خارجی راضی هستند، بیهوده خوشحال نباشند.
وی با اشاره به این كه برخی كشورها رویكرد حمایت از كودتاچیان، تروریست‌ها و نادیده گرفتن حق و قانون در مواجهه با تركیه را در پیش گرفته اند، نوسانات اخیر قیمت ارز در كشورش را بعد دیگر توطئه علیه تركیه ارزیابی كرد.
اردوغان همچنین افزود: كسانی كه سعی دارند دوستی با تركیه را فدای نقشه كوچك خود كنند، در آینده پشیمان خواهند شد.
رییس جمهوری تركیه اضافه كرد: ملتی كه از سلاح ترسی ندارد، از چنین تهدیدات كوچكی نمی ترسد و اگر كسانی چنین تصوری دارند، هنوز ملت تركیه را نشناخته اند.
وی با بیان این كه تركیه بر اساس داده های اقتصاد كلان، قدرت تولید، اشتغال و سیستم بانكی كوچكترین مشكلی ندارد، گفت: با این وجود در معرض موج بی ثباتی مالی قرار گرفته ایم و بدون تردید، دلایل این حملات فراتر از یك اختلاف نظر ساده است.
اردوغان بدون اشاره مستقیم به كشور خاصی و با مخاطب قرار دادن تلویحی آمریكا اظهار كرد: آسیب های وارد شده بر روابط ما با كشورهای دارای چنین رویكردی، به نقطه تقریبا غیرقابل جبرانی رسیده است.
ثبات در بازار ارز و جلوگیری از نوسان نرخ ارز در تركیه از زمان روی كار آمدن حزب عدالت و توسعه در سال 2002 از جمله دستاوردهای دولت و حزب كنونی تركیه بوده ولی در یك سال گذشته با افزایش نرخ ارز، این دستاورد به چالش كشیده شده است.
خاورم/1905