كاركرد صنعت در استفاده از ظرفیت های دانشگاهی ضعیف است

تهران- ایرنا- استاد اقتصاد دانشگاه تهران از كاركرد ضعیف صنعت در استفاده از ظرفیت های دانشگاهی انتقاد كرد و گفت: بی توجهی به این ظرفیت ها از عوامل مهاجرت دانشجویان به خارج از كشور به شمار می رود.

علی اكبر نیكواقبال در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا درباره چرایی میل مهاجرت برخی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی به خارج از كشور اظهار داشت: حقیقت جایگاه دانشگاه به خاطر كاركرد ضعیف صنعت و نبود رشدمناسب اقتصادی كشور مغفول واقع شده و آسیب دیده است.
آمار یونسكو نشان می دهد اكنون 51 هزار و 400 دانشجوی ایرانی یعنی حدود 1.5 درصد از دانشجویان ایرانی در خارج از كشور تحصیل می كنند، از این تعداد بیش از 10 هزار نفردر آمریكا و مابقی در تركیه، كانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، امارات متحده عربی، مالزی، انگلیس، استرالیا و كشورهای دیگر مشغول تحصیل هستند.
نیكواقبال افزود: درصد بالایی از دانشجویان و افراد توانمند از نظر علمی به خاطر ناامیدی نسبت به اشتغال در داخل و اهمیت علم و دانش در خارج از كشور تصمیم به مهاجرت می گیرند كه البته به نظر می رسد اشكالی هم ندارد چرا كه در صورت ماندن و بیكاری كمكی هم به رشد اقتصادی نمی كنند.
این اقتصاددان در عین حال گفت كه با توجه به وجود مدیران صنعتی برجسته در كشور پیشرفت های خوبی در برخی صنایع حاصل شده كه امیدوار كننده است.
وی، اقتصاد را زیربنای پیشرفت و توسعه و بر ضرورت اهتمام جدی به این بخش تاكید كرد و افزود: توسعه اقتصادی در گرو بهره مندی مطلوب از توان دانشگاهیان برای كمك به اشتغال و جلوگیری از مهاجرت خیل عظیمی از دانشگاهیان است.
استاد اقتصاد دانشگاه تهران توضیح داد: اگر اقتصاد كشور چرخه درستی داشته باشد و پیشرفت كند، تمام مسائل اقتصادی اعم از بیكاری و تورم برطرف و با رشد تولید، درآمد ناخالص ملی هم افزایش می یابد.
وی با بیان اینكه افزایش درآمد ناخالص ملی منجر به اشتغال و ایجاد درآمد بیشتر در جامعه می شود، افزود: با توجه به نیاز تولیدكنندگان به ورود فناوری های جدید به خاطر شتاب فناوری و اطلاعات، دانشجویان رشته های صنعتی و غیر صنعتی می توانند كمك موثری در این فرآیند باشند.
به گفته نیكواقبال، لازمه توسعه صنایع و دستیابی آنها به سود بالا، بهره مندی از فناوری های نو است كه در این زمینه می توان بر ظرفیت دانشگاه ها تكیه كرد.
وی یادآورشد: با توجه به ظرفیت فعال 30 درصدی صنایع در كشور، هیچ یك از این واحدها در مدت كوتاه یكی دو ساله قادر به خریداری و ورود فناوری های جدید نیستند و توان پارك های علم و فناوری دانشگاهی این فرصت را برای ما فراهم می كند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، آمار مهاجرت 180 هزار نفری سالانه نخبگان ایرانی به خارج از كشور آن هم با استناد به داده های صندوق بین المللی پول در سال گذشته توانست به خبر مهم این حوزه تبدیل شده و واكنش مسئولان بسیاری از جمله رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری را در مورد نادرستی آن هم از جهت منبع یعنی صندوق بین المللی پول و هم از بابت رقم نادرست در پی آورد.
برای نمونه، معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال سال 91 تعداد ایرانیان ساكن آمریكا را یك میلیون و 400 هزار نفر ذكر كرده است؛ اداره آمار آمریكا (Census Burea) تعداد ایرانیان مقیم در این كشور را بر اساس سرشماری سال 2016 میلادی 386 هزار و 73نفر و افرادی كه اصالت خود را ایرانی اعلام كرده اند 476 هزار و 171 نفر اعلام كرده است.
بر اساس گزارش سازمان جهانی مهاجرت (IOM) كه توسط موسسه افكار سنجی گالوپ انجام و منتشر شده است، به نام Measuring Global Migration Potential در نظرسنجی سال 2015، ایران در رتبه بندی میان 20 كشور با بالاترین میل به مهاجرت در میان اتباع آنها، رتبه نهم را دارد و یك میلیون و 800 هزار ایرانی مایل به مهاجرت هستند؛ اما از این میزان تنها 400 هزار نفر خود را برای زندگی در كشوری دیگر آماده می كنند و گام های عملی در این زمینه برداشته اند.
آمار یونسكو نشان می دهد اكنون 51 هزار و 400 دانشجوی ایرانی یعنی حدود یك و نیم درصد از كل دانشجویان ایرانی در خارج از كشور تحصیل می كنند.
در مجموع روند رشد دانشجویان ایرانی خارج از كشور در قیاس با تعداد كل دانشجویان ایرانی پائین بوده است و در كل، طی 20 سال گذشته دانشجویان ایرانی خارج از كشور هرگز بیشتر از 2 درصد كل دانشجویان نبوده اند.
شبد**6984**1601**1953**