نگاهی به تیم های فجر و قشقایی شیراز در فصل جدید لیگ دسته یك

شیراز- ایرنا - تیم های فجر شهید سپاسی و قشقایی شیراز نمایندگان استان فارس در لیگ فوتبال دسته یك كشور هستند و این استان از داشتن تیم لیگ برتری در فوتبال بی بهره است.

رقابت های فوتبال دسته یك كشور در حالی هفته نخست خود را از شنبه 20 مرداد آغاز می كند كه بیش از پنج سال است كه هواداران فوتبال در فارس در حسرت داشتن یك تیم لیگ برتری بسر می برند.
در زمانی نه چندان دور استان فارس 2 تیم با نام های برق و فجر در لیگ برتر فوتبال كشور داشت كه دراین دوران فوتبال این استان رونق بسیار زیادی داشت و شور و شوق بسیاری برروی سكوی ورزشگاه های حافظیه ، دستغیب و شهدای ارتش بوجود آمده بود و تیم های مختلف ملی هم چندین بازیكن از فارس داشتند.
واگذاری غیركارشناسی تیم های دولتی به بخش خصوصی دریك مقطع سبب شد تیم برق شیراز 75 ساله به ناكجاآباد برود و هم اینك دیگر نامی از تیم محبوب نارنجی پوش شیرازی نیست تا پروژه واگذاری تیم ها به بخش خصوصی بر اساس اجرای اصل 44 قانون اساسی به دلیل فراهم نبودن زیر ساخت ها با شكست مواجه شود.
روزگاری ورزشگاه ارتش و حافظیه به عنوان قلعه عقاب های كشور شهرت داشتند كه فتح این قلعه برای تیم های بزرگ و مطرح كشور بسیار سخت بود و آنها حساب جداگانه ای برای تیم های شیرازی باز كرده بودند.
هم اینك ورزشگاه 50 هزار نفری پارس ( میانرود ) شیراز پس از 22 سال آماده پذیرایی تیم های لیگ دسته یك كشور است و باید منتظر ماند و دید در پایان این رقابت ها شیرازی ها جشن صعود 50 هزار نفری تیم شهرشان به لیگ برتر را خواهند گرفت و یا اینكه انتظارها 6 ساله خواهد شد.
تیم فجر سپاسی كه در لیگ فصل گذشته تا آستانه صعود به لیگ برتر پیش رفت برای فصل جدید لیگ كار خود را دیر آغاز كرد و به نظر می رسید برای اجرای برنامه سه ساله خود در سال دوم بهتر عمل كند.
دست اندركاران این تیم در فصل جدید ابتدا پس از مدت ها انتظار وحید رضایی را جانشین علی كلانتری به عنوان مربی كردند اما هرگز این مربی به سر تمرین فجر نیامد تا متولیان باشگاه به فكر مربی دیگری باشند و سرانجام در حالی كه كمتر از یك ماه به آغاز مسابقات باقی مانده بود مجید صالح مربی سابق تیم های سایپا و استقلال تهران را به عنوان سرمربی انتخاب شد.
دیر بسته شدن تیم و انتخاب دیرتر مربی شاید بهانه ای باشد برای سرمربی جدید این باشگاه تا در صورت نگرفتن نتیجه آن را عنوان كند.
فجر سپاسی كه یك تیم نظامی است و بودجه ای خوبی هم ندارد همیشه به دنبال گرفتن بازیكنان سرباز است كه این امر در پایان هر فصل شاهد تغییر و تحول زیادی آن است و این معضل با برنامه سه ساله صعود تیم به لیگ برتر منافات زیادی دارد.
امسال هم فجری ها چند بازیكن خوب سرباز را به خدمت گرفته اند و در كنار آنها نیز چند بازیكن آزاد دیده می شود و چند بازیكن خوب فصل گذشته هم از این تیم جدا شده اند.
شاگردان مجید صالح در نخستین هفته از فصل جدید لیگ دسته یك، بیستم مرداد ماه در كرج به مصاف تیم اكسین این شهر می روند كه در لیگ گذشته از مدعیان صعود بود.

** برق جدید شیراز با نام تیم قشقایی در لیگ شركت می كند
دیگر نماینده استان فارس تیم قشقایی شیراز است كه با حذف تیم پرسپولیس در جام حذفی تاریخ ساز شد و درآن زمان ها اعتباری خوب در فوتبال كشور كسب كرد اما این تیم در ادامه با فراز و نشیب های زیادی همراه شد و به سبب مشكلات مالی همچنان در لیگ دسته دوم كشورباقی ماند و یك زمان هم صدای انحلال این تیم كه طرفداران زیادی دارد به گوش رسید.
به نظر می رسد كه كار انتقال امتیاز تیم برق جدید شیراز به تیم قشقایی هنوز به صورت قانونی طی نشده چرا كه سازمان لیگ فوتبال كشور در برنامه فصل جدید لیگ دسته یك كماكان نام تیم برق جدید شیراز را ذكر كرده است.
با این حال دست اندركاران تیم قشقایی،تیمشان را برای حضور در لیگ دسته اول بسته اند و ابتدا با اصغر اكبری كه در دسته دوم این تیم را همراهی می كرد كارشان را آغاز كردند اما پس از چند هفته اصغر اكبری این تیم را ترك كرد و مهرداد شكاری مربی سابق تیم برق شیراز جایگزین اوشد تا نماینده قشقایی ها هم مانند تیم فجر دچار تحول شود.
تیم قشقایی و یا برق جدید شیراز در هفته نخست رقابت های لیگ دسته یك كشور بیست و یكم مرداد ماه در ورزشگاه پارس میزبان تیم مس رفسجان است.
در رقابت های فوتبال دسته یك كشور 18 تیم حضور دارند و پس از انجام 34 بازی سرانجام تیم های اول و دوم جدول به لیگ برتر فصل 98 صعود خواهند كرد.
7368 /1876