۱۹ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۴
کد خبر: 82996681
۰ نفر
اردن نسبت به بحران مالی آوارگان فلسطینی هشدار داد

تهران - ایرنا - وزیر امورخارجه اردن درباره كمبود اعتبارات آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاورمیانه (آنروا) هشدار داد و گفت كه این بحران مالی ممكن است تاثیر فاجعه باری بر زندگی آوارگان فلسطینی در منطقه داشته باشد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، «ایمن الصفدی» این اظهارات را پنج شنبه شب پس از جلسه با 'پییر كریهنبول' كمیسر عالی آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاورمیانه مطرح كرد.
وی گفت كه بحران بودجه این آژانس ممكن است، آوارگان فلسطینی را از خدمات آموزش اساسی، مراقبت های بهداشت و امنیت غذایی محروم كند و موجب بحرانی تر شدن مشكلات انسانی آوارگان شود.
وزارت امورخارجه اردن اعلام كرد: آنروا با كسری بودجه روبه روست و ما كه پذیرای بیشترین آوارگان فلسطینی در خاورمیانه هستیم، تلاش خود را برای حمایت از آژانس با كشورهایی كه این نهاد را كمك می كنند، به كار خواهیم گرفت.
در بیانیه وزارت اموخارجه اردن آمده است: امان نسبت به حساسیت خدشه دار شدن نقش آنروا كه براساس ماموریت سازمان ملل متحد، وظیفه خدمات رسانی را برعهده دارد، هشدار می دهد.
الصفدی افزود: جامعه بین الملل باید بر اساس قطعنامه های شورای امنیت كه بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی و دریافت غرامت، تاكید دارد، مسئولیت های سیاسی و اخلاقی خود را در قبال این افراد بپذیرند.
آنروا از دی ماه 96 كه آمریكا تنها 60 میلیون دلار از كمك سالانه 365 میلیون دلاری خود را به این آژانس پرداخت كرده، با بحران جدی مالی مواجه است.
آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاورنزدیك ضمن اعلام رویارویی با بحران مالی در تاریخ فعالیت خود پس از توقف كمك های آمریكا، خواهان تامین بودجه 300 میلیون دلاری از سوی سایر كشورهای عضو سازمان ملل شد.
آنروا 700 مدرسه و بیش از 500 هزار كودك آواره فلسطینی در غزه، كرانه باختری، لبنان، سوریه و اردن تحت پوشش خود دارد.
شبس**9363*1488 **