۱۹ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۶
کد خبر: 82996628
۰ نفر
3600 بدهكار مهریه در زندان هستند

تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد دیه كشور از حبس سه هزار و 600 نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در كشور خبر داد و گفت: شمار این زندانیان به ویژه در سه سال اخیر افزایش یافته و امروز به یك معضل ملی تبدیل شده است.

سید اسدالله جولایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار قضایی ایرنا اظهار داشت: این افراد كه عمدتا جوان هستند در تعریف منابع انسانی به دلیل سن و شرایط فیزیكی از نیروهای فعال كشور به شمار می‌آیند.
وی با بیان اینكه كمترین آمار این زندانیان مربوط به استان سیستان و بلوچستان است، افزود: با توجه به فرهنگ مردم این استان، معمولا میزان مهریه پایین تعیین می شود و در صورت طلاق نیز یك ریش سفید و بزرگ قوم مبلغی را به عنوان مهریه تعیین می كند تا پرداخت شود و بانوان به دلیل بافت بومی كمتر پیگیر این مساله می شوند.
جولایی تعداد محبوسان به دلیل تعهد مهریه در استان سیستان و بلوچستان را 26 نفر اعلام كرد و گفت: بیشترین آمار نیز به استان فارس با 360 زندانی مهریه و سپس استان تهران با 330 زندانی مربوط می شود.
وی افزود: با توجه به اینكه رسیدگی به پرونده بدهكاران مهریه در اولویت ستادهای دیه استانی نیست و هرگز به مهریه‌های سنگین كمكی نمی‌شود، در سه سال اخیر شاهدیم كه جمعیت این زندانیان روز به روز افزایش یافته است.
جولایی اضافه كرد: ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و كمك به زندانیان نیازمند علاوه بر تلاش در حوزه آزادی محبوسان در مسائلی مانند آموزش و پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها نیز فعالیت‌هایی داشته و برنامه‌های مدونی را در دستوركار خود دارد كه رفع جنبه كیفری از مهریه‌های بالای 110 سكه نمونه كوچكی از این تلاش است.
وی اظهار داشت: طبق اظهار مسئولان دولت در شرایطی كه بودجه عمرانی كشور فقط سه درصد درآمد ملی را به خود اختصاص داده، شایسته است خیرین كشور با سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیقات، تضمین‌ گر سلامت اجتماعی قشرهای مختلف باشند كه این اقدام پیشگیرانه حجم بالایی از جمعیت زندان‌ها را كاهش می دهد.
مدیرعامل ستاد دیه اضافه كرد: امروز 28 نهاد رسمی در كشور متولی انجام اقدامات فرهنگی هستند كه برخی به طور مستقیم و برخی به صورت ضمنی علاوه بر رسالت اصلی‌ خود در هر رشته و موقعیتی كه فعالیت دارند، به معرفی سبك زندگی و آموزش همگانی در همه زمینه‌ها مسئول و مكلف هستند.
وی گفت: تلاش در حوزه پیشگیری از وقوع جرایم اگر چه به طور تخصصی در قالب اقدامات برخی از معاونت‌ها و سازمان‌های خاص حوزه قضایی و انتظامی تعریف شده اما نقش رسانه و مستندهای جذاب، فیلم های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی در كاهش جرایم بر كسی پوشیده نیست.
جولایی اظهار داشت: امروز كار فرهنگی در كشور به دلیل فقر فراگیر آن در برخی از زمینه‌ها نیازمند یك كار فراسازمانی است. یعنی علاوه بر معاونت پیشگیری قوه و برنامه‌های این ستاد، بسیاری دیگر از متولیان امر مانند بیمه‌ها نیز باید در این مقوله ورود جدی داشته باشند كه چه بسا عواید این اقدام بیشتر به نفع آنها خواهد بود.
وی افزود: امروز با صرف هزینه اندكی در حوزه فرهنگ می توان از صرف هزینه های زیاد در حوزه های سلامت، مراقبت، پزشكی و رسیدگی‌های قضایی و حتی بخش امنیتی و سایر امور هزینه ‌بر پیشگیری كرد.
اجتمام*1003*1834*9053