قانون مصوب مجلس نهم برای حذف كنكور باید اصلاح شود

تهران- ایرنا- محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه قانون كنونی حذف كنكور دارای ایرادات فراوانی است، گفت: اگر قرار باشد این ایده اجرا شود باید قانون مصوب مجلس نهم اصلاح شود.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، درباره چگونگی حذف كنكور اظهار داشت: طبق قانون مصوب باید به تدریج كنكور حذف و معدل جایگزین آن شود، و در همین راستا برنامه ای كه سازمان سنجش طراحی كرده سالانه به این سمت می رود كه به تدریج معدل دوره متوسطه در پذیرش دانشجویان دخالت داده شود.
وی ادامه داد: تا كنون معدل تاثیر مثبتی در كنكور داشته یعنی اگر معدل تاثیر مثبتی در كنكور داشته باشد آن را دخالت می دهند اما به نظر می رسد از سال آینده معدل بجای تاثیر مثبت، تاثیر قطعی می شود ، مسئولان سازمان سنجش آموزش می گویند ما چاره ای جزء اجرای قانون نداریم تا اینكه تدریجا به سمت حذف كنكور پیش بروند.
عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای سنجش تكمیلی آموزش عالی كشور خاطر نشان كرد: من با ایده موافق هستم كه باید به جایی برسیم كه دانشگاه های ایران این قابلیت را داشته باشند كه بتواند مانند بسیاری از دانشگاه های دیگر دنیا، دانشجویان را براساس معیارهای خود انتخاب كنند اما به نظر می رسد این ایده با شرایط كشور ما تطابق كاملی ندارد.
وی افزود: هنوز در سیستم آموزش متوسطه، پتانسیل لازم برای ارزیابی درست و صحیح دانش آموزان برخوردار وجود ندارد و اعتماد كاملی برای برای ارزیابی و نمره گیری در سیستم آموزش و پرورش نیز وجود ندارد، این موارد مانعی برای حذف كنكور است.
صادقی خاطر نشان كرد: هنوز دانش آموزان مناطق محروم، كنكور را شانسی بزرگ برای خود می دانند كه اگر دوره دانش آموزی به دلایلی موفق نبودند بتوانند در كنكور آن را جبران كنند و همه تلاش خود را انجام دهند.
وی ادامه داد: مجموعه این عوامل باعث می شود ما به احتیاط درباره حذف كنكور صحبت كنیم، اما سازمان سنجش می گوید كه ما وظیفه قانونی برای حذف كنكور داریم و امسال نیز تاثیر مثبت را در كنكور اعمال كرده است .
به گزارش ایرنا ، در نامه 170 نفر از نمایندگان مجلس كه هفته گذشته در صحن علنی قرائت شد آمده است : بر اساس اخبار واصله اخیرا تصمیمی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون كنكور سراسری سال 1398 توسط اعضای آن شورا اتخاذ شده كه طی آن محاسبه نمره معدل در آزمون با 30 درصد به صورت قطعی خواهد بود.
نمایندگان مجلس در نامه خود به وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری آورده اند: تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون كنكور سراسری سال 1398 به علت نبود زیرساخت ‌های لازم در شرایط فعلی مغایر عدالت آموزشی است و می‌ تواند آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری را به مناطق محروم كشور وارد و امید نسل جوان و داوطلبان كنكور را به یاس مبدل كند.
امضا كنندگان این نامه درخواست كردند به فوریت جلسه فوق ‌العاده‌ شورای سنجش و پذیرش تشكیل تا نسبت به بازنگری مصوبه این شورا برای كنكور سال 98 اقدام شود.
**9103**1601**