۱۸ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۳۵
کد خبر: 82996128
۰ نفر
عملیات كاوش تپه باستانی پوئینك پایان یافت

تهران- ایرنا – رئیس اداره صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان قرچك از پایان یافتن عملیات كاوش در تپه باستانی پوئینك توسط كارشناسان پژوهشكده سازمان میراث فرهنگی خبر داد.

مجید ژاله نیا روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: تپه باستانی پوئینك در مسیر احداث كنار گذر جنوبی شهرستان قرچك قرار دارد كه به دلیل وجود این اثر باستانی، عملیات اجرایی این پروژه در بخشی از مسیر با مشكل مواجه شده است.
وی افزود: بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران كه سال گذشته در شهرستان قرچك برگزار شد، مقرر شد تا مجوز كاوش این تپه صادر و سازمان میراث فرهنگی با معرفی هیأت باستان شناس، عملیات كاوش را در این منطقه آغاز كند.
وی بیان كرد: بر اساس این مصوبه ، شهرداری قرچك موظف شد تا به منظور تهیه ملزومات این كاوش ، همكاری لازم را با میراث فرهنگی انجام دهد كه با صدور مجوز ، این عملیات در منطقه باستانی تپه باستانی قرچك آغاز شد.
ژاله نیا اظهار داشت: مجوز اولیه كاوش این تپه 45 روز بود كه به دلیل اهمیت موضوع ، این مجوز دو بار دیگر تمدید شد.
وی گفت: با اتمام این پروژه پژوهشی، عملیات حفاظت از این اثر با اندود كردن آثار تپه باستانی انجام شد.
وی تصریح كرد: نتیجه كاوش های صورت گرفته به كمیته فنی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران ارسال می شود تا این كمیته با بررسی گزارش، در خصوص حذف و یا باقی ماندن این تپه باستانی اظهار نظر كند.
عملیات احداث كنارگذر جنوبی قرچك از سال 83 در دستور كار مدیریت شهری قرچك قرار گرفت كه به دلیل واقع شدن تپه باستانی پوئینك در مسیر این پروژه كه قرار است به شهرستان ورامین متصل شود ، تكمیل این پروژه با توقف مواجه شد.
با اعلام نظر كارشناسان باستان شناسی و حذف این تپه ، كنار گذر جنوبی قرچك به كمربندی جنوبی ورامین متصل شده و بخش زیادی از ترافیك این 2 شهرستان ، به این كمربندی منتقل می شود.
هم اكنون 4 كیلومتر از این كمربندی زیر بار ترافیك رفته و بسیاری از مشكلات شهر قرچك در افزایش ترافیك خودروهای عبوری برطرف شده است.
شهرستان قرچك در 30 كیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/7254//1348