نماینده مجلس: زیرساخت محاسبه نمره معدل در كنكور فراهم نیست

تهران - ایرنا - نماینده مردم ارامنه تهران و شمال كشور در مجلس معتقد است: با توجه به تفاوت سیستم برگزاری امتحانات و تصحیح اوراق در بین مدارس، لحاظ تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در كنكور نیازمند یكسان سازی سیستم و فراهم سازی زیرساخت هاست اما این شرایط فراهم نیست .

كارن خانلری روز پنج شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا درباره نامه 170 نفر از نمایندگان مجلس به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به منظور بازنگری مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای كنكور سال 98 اظهار داشت: پیش بینی ما برای سال اول 25درصد بود و اعتراض های بسیاری وجود داشت كه در امتحانات نهایی تقلب هایی صورت گرفته است. لازم بود تمهیداتی برای پیشگیری ازاین اتفاق اندیشیده می شد.
در نامه 170 نفر از نمایندگان مجلس كه هفته گذشته در صحن علنی قرائت شد آمده است : بر اساس اخبار واصله اخیرا تصمیمی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون كنكور سراسری سال 1398 توسط اعضای آن شورا اتخاذ شده كه طی آن محاسبه نمره معدل در آزمون با 30 درصد به صورت قطعی خواهد بود.
نماینده مردم ارامنه تهران و شمال كشور در مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: قصد پرداخت به این اعتراض ها را ندارم كه ممكن است درست هم نباشد، اما برای حذف كنكور در نظر داشتیم كه سابقه تحصیلی مربوط به دوره سه چهار ساله دبیرستان لحاظ شود.
وی افزود: این مساله جدای از حاشیه های مربوط به تقلب و وجوهی است كه از سوی برخی شركت های سودجو برای امتحانات نهایی دریافت می شود.
این نماینده مجلس تاكید كرد: باید روندی آرام و تدریجی به این منظور تدارك دیده می شد اما موضوع با یك هیاهوی تبلیغاتی و رسانه ای پیچیده شده است.
وی با اشاره به پیگیری های جدی نمایندگان در این ارتباط و لحاظ مسائل تعدیل كننده گفت: تاثیر مثبت معدل سال پایانی و یا میانگین معدل مربوط به چند سال اخیر لحاظ شود.
خانلری درباره تمهیدات كمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی دراین باره گفت : آموزش و پرورش باید ساز و كار و مكانیزم منسجم و از پیش تعریف شده ای برای سوابق تحصیلی و آموزشی و شاخص های مد نظر در این چارچوب داشته باشد.
وی افزود: با توجه به تفاوت های فاحش در مدارس غیرانتفاعی و مناطق محروم، مسئله یكسان سازی در برگزاری امتحان های دبیرستان از مسایل خیلی مهم در این زمینه است .
نمایندگان مجلس در نامه خود به وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری آورده اند: تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون كنكور سراسری سال 1398 به علت نبود زیرساخت ‌های لازم در شرایط فعلی مغایر عدالت آموزشی است و می‌ تواند آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری را به مناطق محروم كشور وارد و امید نسل جوان و داوطلبان كنكور را به یاس مبدل كند.
امضا كنندگان این نامه درخواست كردند به فوریت جلسه فوق ‌العاده‌ شورای سنجش و پذیرش تشكیل تا نسبت به بازنگری مصوبه این شورا برای كنكور سال 98 اقدام شود.
**6984**1601**