آغاز واگذاري بنگاه‌هاي اقتصادي نهادهاي نظامي

دليل تأكيد رئيس جمهوري بر اصل مربوط به همه‌پرسي، انسجام درون دولت و فرجام واگذاري‌هاي بنگاه‌هاي اقتصادي در بخش‌هاي نظامي و غيرنظامي،پرسش هايي است كه از محمود واعظي در مؤسسه «ايران»،پرسيده شد.

در حاشيه حضور محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهوري در مؤسسه فرهنگي- مطبوعاتي «ايران»، برخي پرسش‌هاي مطرح سياسي را از او پرسيده‌ايم، پرسش‌هايي درباره دليل تأكيد رئيس جمهوري بر اصل مربوط به همه‌پرسي، انسجام درون دولت و فرجام واگذاري‌هاي بنگاه‌هاي اقتصادي در بخش‌هاي نظامي و غيرنظامي. حاصل اين گفت‌وگوي كوتاه را بخوانيد.

** برخي از تأكيد رئيس جمهوري بر اصل 59 قانون اساسي كه به همه‌پرسي و مراجعه به آراي عمومي اشاره دارد، برآشفتند. به نظر شما دليل اشاره رئيس جمهوري به اين اصل قانون اساسي چيست؟
آقاي رئيس جمهوري در اين بحث يك هدف كلي را دنبال مي‌كردند و آن، پاسخ به القائاتي است كه از خارج كشور مي‌شود. به عنوان مثال امريكايي‌ها و منافقين عنوان مي‌كنند كه نظام جمهوري اسلامي در 40 سالگي به بن‌بست رسيده است. آقاي رئيس جمهوري با يادآوري اين اصل قانون اساسي، در واقع مي‌خواهد بگويد كه نظام اسلامي، چه از نظر قانون اساسي و چه از نظر سازوكار و ساختارهاي دروني، اينقدر قوي، منسجم و بامحتوا است كه براي همه مطالبات مردم و براي همه مسائل، راه حل داريم. از اين جهت، ايشان يكي از راه حل‌ها براي حل مسائل را اين طور عنوان كردند كه اگر روزي مردم در چارچوب اسلاميت و جمهوريت نظام خواسته‌اي داشته باشند اما به هر دليلي اين خواسته در قانون اساسي ديده نشده باشد، اين راهكار (مراجعه به آراي عمومي) در قانون اساسي وجود دارد.

** درباره همين گفت‌وگوي اخير تلويزيوني رئيس جمهوري، هواداران و حاميان دولت و آقاي رئيس جمهوري، عنوان كردند كه انتظار مي‌رفت آقاي رئيس جمهوري ريشه مشكلات و پشت پرده مسائل را مطرح كنند. اين خواسته مدت‌هاست كه تكرار مي‌شود. ملاحظه رئيس جمهوري در بيان اين مسائل چيست؟
ببينيد! ما بايد شرايط امروز كشور را فهم و درك كنيم. همچنين بايد در نظر بگيريم كه آقاي دكتر روحاني در مقام رئيس جمهوري، بايد كشور را اداره كنند. ممكن است نگاه برخي به شخص رئيس جمهوري همچون يك رئيس يك حزب يا رئيس يك جريان سياسي باشد. اين در حالي است كه ايشان خود را رئيس قوه اجرايي كشور مي‌بينند كه همه بار مشكلات كشور روي دوش قوه مجريه و شخص ايشان است. از سوي ديگر، براي غلبه بر مشكلات خارجي، تهديدات خارجي و شرايطي كه در كشور وجود دارد، يا مقابله با طراحي‌هايي كه از سوي امريكا و برخي كشورهاي منطقه همچون رژيم صهيونيستي كشيده مي‌شود، امروز بيش از هر زمان ديگري به انسجام وحدت نياز داريم. در يك چنين شرايطي، اينكه گفته شود آقاي رئيس جمهوري بياييد مسائل را بگوييد، يا اينكه گفته مي‌شود «افشا كن افشا كن»، اين رويكرد يعني اختلاف، يعني ايجاد دوقطبي، يعني دودستگي. آيا با دودستگي مي‌توانيم مسائل خارجي و داخلي خود را حل كنيم؟ اگر وارد اين بازي شويم، چه پيامي را به خارج خواهيم داد؟ آيا اين در راستاي همان خواسته‌اي نيست كه اكنون دشمنان ما به آن دامن مي‌زنند؟ مگر غير از اين است كه همين حالا رسانه‌هاي بيگانه زير آتش اختلافات مي‌دمند تا در كشور تفرقه ايجاد شود؟ آيا ما هم بايد با دست خود به استقبال تفرقه برويم؟ بنابراين فكر مي‌كنيم وظيفه ما آگاهي بخشي است و اين آگاهي بخشي، غير از ايجاد دودستگي يا دوقطبي در كشور است.

** لايحه تفكيك وزارتخانه‌ها كه دولت اين همه روي آن تأكيد داشت، در نهايت از سوي مجلس رد شد. آقاي جهانگيري تأييد كرد كه برخي اعضاي دولت، مشي ديگري، مغاير مشي دولت دنبال كردند كه در نهايت باعث شد مجلس اين لايحه را كنار بگذارد. اين امر باعث شده برخي عنوان كنند دولت منسجم نيست و برخي اعضاي دولت خلاف مسير كلي دولت حركت مي‌كنند. تأييد مي‌كنيد؟
قبول دارم كه در موضوع تفكيك وزارتخانه‌ها، برخي از وزرا كه به طور مستقيم با اين مسأله مرتبط بودند، هرچند به صورت علني كاري نكردند يا چيزي نگفتند، اما زيرمجموعه آنان يا دوستان‌شان در مجلس با كمك همين‌ها، عليه لايحه كار كردند. اين را قبول دارم. كار اشتباهي بود و به آنان تذكر هم داده شد. اما اين اتفاق به اين معنا نيست كه همه مسائل در دولت به اين صورت باشد. مسأله تفكيك وزارتخانه‌ها براي آنان حيثيتي شده بود. مثالي بزنم. ممكن است فردي در زندگي خود بسيار ايثارگر باشد و ازخودگذشتگي كند، اما در بخشيدن مال خود به ديگران، سختگير باشد. بنابراين، در مسأله تفكيك وزارتخانه‌ها چنين اتفاقي افتاد كه كار درستي هم نبود و به آنان تذكر هم داده شد، اما اين يك رويه هميشگي در دولت نيست. اتفاقاً همان برادري كه در اين زمينه آن كار را كرد، در 100 مورد ديگر درباره وزارتخانه‌اش يا سياست‌هايي كه به هر دليل موافق نبوده، وقتي دولت تصميم گرفت، جزو مدافعان تصميم دولت بود و در اين راستا كار هم كرده است.

** هم رهبر معظم انقلاب به ستاد كل نيروهاي مسلح دستور دادند سپاه و ارتش بنگاه‌هاي اقتصادي را واگذار كنند و هم رئيس جمهوري به زيرمجموعه‌هاي دولت مانند بنياد شهيد و شستا تأكيد كردند كه در اين حوزه‌ها نيز بايد واگذاري‌ها دنبال شود. اين روند چه در نيروهاي مسلح و چه در دولت، در چه مرحله‌اي است؟
در حال پيگيري است.

** در ارتش و سپاه هم؟
شروع شده است. در دولت هم همه بخش‌ها واگذاري‌ها را آغاز كرده‌اند. اين امر مصوبه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي و مصوبه سران سه قوه است و رهبر معظم انقلاب نيز آن را تأييد كرده‌اند. اين كار به جد شروع شده و اكنون بسياري از اين شركت‌ها در بورس عرضه شده است. وقتي مي‌بينيد كه بورس به اين صورت درحال گسترش است، قطعاً شركت‌هاي جديدي وارد بورس شده است. زيرا با وجود همان شركت‌هاي قبلي، بسيار بعيد بود بورس چنين رشدي داشته باشد. دليل رشد بورس، واگذاري شركت‌هاي جديد به مردم است. اين كار خوبي است و به نظر من نيروهاي نظامي هم آغاز كردند و واگذاري آنان در حال انجام است، يا بانك‌هاي آنها نيز در حال ادغام است. بنابراين در اين زمينه گام‌هاي خوبي هم در دولت و هم بيرون دولت برداشته شده است.


** اعتقاد به جمهوريت نظام بدون رسانه ممكن نيست
رئيس دفتر رئيس جمهوري رسانه‌ها را واسطه ميان مردم و حاكميت و عامل تحقق شفافيت به عنوان رويكرد راهبردي دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم دانست و گفت: اگر قرار است به جمهوريت نظام اعتقاد داشته باشيم، بايد بدانيم كه اين امر بدون رسانه ممكن نيست.

محمود واعظي كه روز گذشته به مناسبت روز خبرنگار در مؤسسه فرهنگي- مطبوعاتي «ايران» حضور يافت، اين مطلب را در جمع خبرنگاران و كاركنان مؤسسه بيان كرد.

به گزارش «ايران»، رئيس دفتر رئيس جمهوري در اين بازديد كه از سوي پرويز اسماعيلي، معاون ارتباطات و اطلاعات دفتر رئيس جمهوري همراهي مي‌شد، ضمن گفت‌وگو با خبرنگاران و كاركنان، از بخش‌هاي مختلف مؤسسه و رسانه‌هاي آن بازديد كرد. واعظي از تحريريه‌هاي «ايران ديلي»، «ايران»، «الوفاق»، «ايران ورزشي» و ساير بخش‌هاي مؤسسه بازديد كرد و از نزديك در جريان نحوه فعاليت اين تحريريه‌ها قرار گرفت. او ضمن گفت‌وگو با مسئولان و كاركنان هر بخش، روز خبرنگار را به فعالان مؤسسه تبريك گفت.

رئيس دفتر رئيس جمهوري در سخنان خود در جمع كاركنان مؤسسه نيز، رسانه‌ها را واسطه ميان مردم و حاكميت و عامل تحقق شفافيت به عنوان رويكرد راهبردي دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم دانست و گفت: اگر قرار است به جمهوريت نظام اعتقاد داشته باشيم، بايد بدانيم كه اين امر بدون رسانه ممكن نيست.
وي با بيان اينكه شفافيت يكي از سياست‌هاي دولت در 5 سال گذشته بوده است، اضافه كرد: هنگامي كه از شفافيت و دسترسي آزاد اطلاعات سخن به ميان مي‌آيد، لاجرم بحث رسانه هم مطرح مي‌شود، زيرا رسانه پل ميان مردم و حاكميت و مسئولان است.

وي ادامه داد: ديگر زمان آن گذشته است كه در كشوري، دولت يا حاكمي احساس كند قيم مردم است، امروز اين مسئولان هستند كه بايد خود را با خواست مردم تطبيق بدهند و براساس اين خواست بايد تصميم بگيرند.
واعظي با بيان اينكه تحقق اين امر نيازمند داشتن رسانه‌هاي قوي است، اضافه كرد: امروز ديگر نمي‌توان رسانه انحصاري داشت كه بگويد مردم چه بخواهند، امروز انحصار ديگر جواب نمي‌دهد و تنها در يك رقابت سالم است كه مي‌توانيم به شكوفايي دست يابيم.

رئيس دفتر رئيس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود، شفافيت و وجود رسانه‌هاي آزاد را از اعتقادات دولت اعتدال برشمرد و با بيان اينكه ما هزينه اين اعتقاد خود را هم مي‌پردازيم، اظهار كرد: امروز دولت فضايي ايجاد كرده است كه قائلان به انحصار رسانه نمي‌توانند به سهولت منويات خود را عملي كنند. رئيس دفتر رئيس جمهوري در ادامه به بسته ارزي جديد دولت و بانك مركزي اشاره كرد و گفت: در اين بسته بعد از كالاهاي اساسي كه با غذاي مردم سر و كار دارد و بعد از دارو كه با سلامت مردم، تصويب شده است كه كاغذ و خمير كاغذ نيز با ارز 4200 تومان وارد كشور شود تا قيمت محصولات مرتبط با كاغذ همچون روزنامه و كتاب افزايش نيابد.

واعظي با بيان اينكه معتقديم محصولات عرصه كاغذ بايد براي مردم ارزان تمام شود، به انتظارات دولت از رسانه‌ها اشاره كرد و گفت: ما از رسانه‌ها و همه بخش‌هاي مختلف انتظار داريم به گونه‌اي عمل كنند كه در نهايت كشور را با كمك هم اداره كنيم. مردم بايد در عرصه حضور داشته باشند و اين گونه نيست كه دولت به تنهايي بخواهد يا بتواند كشور را اداره كند.

واعظي، شرايط امروز كشور را «خاص» توصيف كرد و با اشاره به هجمه‌هاي تبليغاتي مثلث امريكا، اسرائيل و عربستان و امارات، گفت: هرچند برخي از مشكلات از گذشته انباشته شده و به امروز رسيده است، اما امروز بيشتر مشكلات خارجي و كمتر داخلي است، اما در ميانه اين جنگ رواني كه عليه كشور به راه افتاده، دولت فعاليت خود را مي‌كند.

واعظي درپاسخ به خبرنگار «ايران ورزشي» كه خواستار تسهيل ورود زنان به ورزشگاه ها شده بود نيز گفت: ورود زنان به ورزشگاه ساز و كار خاص خود را دارد، موضع دولت در اين باره كاملاً روشن است كه موافق است، اما شرايط فعلي كشور، انسجام و همدلي از اهميت به مراتب زيادي براي ما برخوردار است و نمي‌خواهيم با اين موضوع، ميان دولت و نهادهاي مختلف اختلاف ايجاد شود. اجازه بدهيد از اين شرايط عبور كنيم، در آن صورت اين مسائل نيز حل مي‌شود.

پيش از سخنان واعظي، ضياء ‌هاشمي، مديرعامل ايرنا و عضو هيأت مديره مؤسسه «ايران» در سخنان كوتاهي، با اشاره به اينكه گفتمان دولت از سوي ملت امضا شده است، تأكيد كرد كه ما در روزنامه ايران از اين گفتمان دفاع مي‌كنيم، چرا كه اكثريت قاطع ملت ايران اين گفتمان را تأييد كرده‌اند.

وي منافع و مصالح ملي را از لوازم اصلي گفتمان دولت و رسانه دولت دانست و افزود: به همان اعتبار كه ايران روزنامه مردم است، روزنامه دولت هم هست، چرا كه گفتمان دولت از سوي مردم تأييد شده است. گفتني است در اين مراسم، فرزند شهيد صارمي و خانواده شهداي رسانه‌هاي «ايران» نيز حضور داشتند.

*منبع: روزنامه ايران؛ 1397،5،18
**گروه اطلاع رساني**1699**1755