باكو و مسكو تكمیل دالان حمل و نقل شمال – جنوب را بررسی كردند

باكو - ایرنا - در دیدار روز چهارشنبه جاوید قربان اف رییس شركت دولتی راه آهن جمهوری آذربایجان و آلان لوشنیكف معاون وزارت راه فدراسیون روسیه تكمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب بررسی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از شركت دولتی راه آهن جمهوری آذربایجان، قربان اف در این دیدار گفت: مرحله نخست تكمیل دالان شمال – جنوب به پایان رسیده و این مسیر بین المللی در بخش جمهوری آذربایجان بطور كامل آماده بهره برداری است.
وی افزود: این دالان نه تنها در توسعه جمهوری آذربایجان، ایران و فدراسیون روسیه بلكه دیگر كشورهای منطقه كه در صدد گسترش مبادلات تجاری از طریق صادر ات و واردات هستند، نقش مهمی خواهد داشت.
به گفته قربان اف دالان شمال – جنوب،اروپای شمالی را به آسیای جنوب شرقی متصل می كند و پیش بینی ها نشان می دهد در صورت بهره برداری كامل این مسیر شرایط مناسب برای ورود كشورهای اروپا، روسیه ، آسیای مركزی و قفقاز به خلیج فارس، هند و توسعه روابط بازرگانی كشورهای حاشیه دریای خزر با بنادر دریای سیاه فراهم خواهد شد.
لوشنیكف معاون وزارت راه فدراسیون روسیه نیز با اشاره به اهمیت تكمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب، بر ضرورت جذب محموله برای حمل از این مسیر بین المللی تاكید كرد.
در این دیدار همچنین در خصوص استفاده از ظرفیت های دالان بین المللی حمل و نقل جنوب – غرب كه مسیر فرعی از شمال – جنوب برای انتقال محموله ها از خلیج فارس از طریق خاك ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان به بنادر دریای سیاه و بالعكس و نیز خط ریلی باكو – تفلیس – قارص تبادل نظر شد.
موافقتنامه راه اندازی دالان حمل ونقل بین‌المللی شمال - جنوب در شهریور ماه 1379 در سن پترزبورگ روسیه به امضای وزیران حمل و نقل این كشور، ایران و هند رسید.
این راه‌گذر مهمترین حلقه تجارت میان آسیا و اروپا است كه در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان تا 40 درصد كوتاهتر و از نظر هزینه تا 30 درصد ارزانتر می‌باشد.
دالان شمال – جنوب یكی از مسیرهای مهم ترانزیتی در آسیای میانه است و كشورهای در مسیر این راه‌گذر هر یك با تشكیل اتحادیه و انعقاد قراردادهای همكاری در رقابتی همه‌جانبه به توسعه و تجهیز بنادر، جاده‌ها، ترمینال و مسیرهای ریلی خود می‌پردازند.
خاورم **337*شبس*1613