1.5 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در منطقه آزاد ماكو انجام شد

اروميه- ايرنا- مديرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو گفت: ميزان سرمايه گذاري خارجي از ابتداي تشكيل در اين منطقه به 1.5 ميليارد دلار مي رسد و با اتمام اجراي طرح ها در اين بخش، زمينه تحول بزرگ در اين منطقه فراهم مي شود.

غلامرضا سليماني روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: علاوه بر آن، چهار هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري داخلي طي اين مدت در منطقه آزاد ماكو انجام شده است.
وي اضافه كرد: از جمله مهمترين طرح هاي سرمايه گذاري در اين منطقه مي توان به نيروگاه ماكو با سرمايه گذاري 70 ميليون دلاري، كارخانه توليد فروسيليس با حجم سرمايه گذاري 30 ميليون دلاري، كارخانه پتروشيمي با يك ميليارد و 500 ميليون دلار و كارخانه توليد ترانسفورماتور با 700 ميليارد ريال سرمايه گذاري از جمله طرح هاي سرمايه گذاري به شمار مي رود.
وي بيان كرد: ميزان اشتغال پيش بيني شده در اين منطقه با اجراي طرح هاي سرمايه گذاري صورت گرفته 2 هزار نفر است كه با احداث كامل طرح ها مشغول كار خواهند شد.
مديرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو با اشاره به اينكه رويكرد اين منطقه در دوره جديد مديريتي، كسب و كارهاي خانگي روستايي و صنايع بزرگ است، ادامه داد: دست بافته ها، صنايع دستي و فرش، توليدات دامي و محصولات زراعي در حوزه كسب و كارهاي كوچك خانگي و سه كارخانه از جمله صنايع پايين دست پتروشيمي در بخش صنايع بزرگ از جمله مهمترين بخش هايي است كه در راستاي اشتغال بيشتر فعال مي شوند.
سليماني گفت: احداث صنايع بزرگ سيمان و فرآوري بازالت نيز در دست اقدام بوده و تلاش مي كنيم امسال اين طرح ها را به بهره برداري برسانيم.
به گزارش ايرنا، منطقه آزاد ماكو از جمله مناطق هفتگانه آزاد كشور است كه از اوايل دهه 90 فعاليت خود را آغاز كرده است و كمتر از هفت سال از فعاليت اين منطقه مي گذرد.
ماكو در مرز ايران با تركيه و نخجوان قرار دارد.
2093/7129/3072