۱۷ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۳
کد خبر: 82994963
۰ نفر
رژیم صهیونیستی متهم اول ترور دانشمند سوری

دمشق- ایرنا - گمانه زنی ها در ارتباط با عامل یا عاملان ترور ' عزیز اسبر ' مغز متفكر صنایع دفاعی سوریه با گذشت چهار روز از این اقدام تروریستی همچنان ادامه دارد ولی تاكنون هیچ طرفی مسوولیت آن را بر عهده نگرفته است.

اسبر مغز متفكر صنایع دفاعی سوریه و راننده وی شنبه شب در حادثه انفجار خودرو آنان در نزدیكی پمپ بنزین الامان در منطقه مصیاف در استان حماه در مركز سوریه كشته شدند و خبر آن یكشنبه در رسانه ها منتشر شد.
به دنبال كشته شدن وی با توجه به این كه چنین حركتی یك اقدام جنایتكارانه و تروریستی آشكار بوده است ، تاكنون با توجه به شرایط بحرانی در سوریه و اوضاع این كشور هیچ گروه یا طرفی مسوولیت آن را بر عهده نگرفته است و همین موضوع نیز موجب شده تا گمانه زنی هایی در ارتباط با عوامل ترور وی مطرح شود.
به طور مشخص در این ارتباط یكی از گمانه زنی كه از سوی رسانه ها و كارشناسان منطقه مطرح می شود، این است كه تل آویو در پشت صحنه ترور وی بوده است و عامل اصلی چنین اقدامی مسوولان امنیتی رژیم صهیونیستی بوده اند.
بر اساس این گمانه زنی با توجه به سابقه اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی و سازمان جاسوسی آن (موساد) این اقدام توسط آنها و به خاطر دشمنی با سوریه و احساس خطر از سوی این كشور با توجه به رسیدن بحران به مراحل پایانی آن صورت گرفته است.
پیشتر گزارش هایی در ارتباط با انجام 800 اقدام تروریستی برای قتل هزاران نفر از سوی موساد در مناطق مختلف جهان در رسانه ها منتشر شده بود.
علاوه بر این رژیم صهیونیستی بارها با اقدامات تجاوزكارانه خود علیه مناطق مختلف سوریه به خصوص مركز تحقیقات علمی در منطقه مصیاف تلاش هایی برای انهدام این مركز و كشتن پرسنل آن به خصوص مغز متفكر مركز یعنی اسبر انجام داده بود.
بر اساس بررسی های انجام شده رژیم صهیونیستی از سال 2001 تا 2018 میلادی (1397 تا 1379 ) بیش از 50 تجاوز آشكار با استفاده از جنگنده های نظامی خود و انواع موشك علیه سوریه انجام داده است كه این اقدامات همواره با سكوت مجامع بین المللی و كشورهای حامی آن مواجه شده است.
در جریان حمله تجاوزكارانه این رژیم به سوریه در 21 بهمن ماه 1396 این كشور با استفاده از موشك های اس 200 خود موفق شد تا یكی از جنگنده های صهیونیستی را ساقط كرده و به یك فروند دیگر آسیب وارد كند ولی این جنگنده توانست خود را به پایگاه مربوطه در فلسطین اشغالی برساند.
هدف قرار گرفتن این جنگنده پیشرفته اف 16 برای اولین بار از سوی سوریه تمام معادلات رژیم صهیونیستی و حامیان آن را برای ادامه تجاوز به سوریه بر هم زد و ابهت نیروی هوایی آن را زیر سوال برد و از آن پس جنگنده های رژیم صهیونیستی بدون وارد شدن به حریم هوایی سوریه از مسافت های دور اهداف خود را در این كشور مورد اصابت قرار می دهند.
بر اساس اخبار و گزارش های موجود یكی از علت های هدف قرار گرفتن دو جنگنده مزبور و موشك های شلیك شده از سوی رژیم صهیونیستی به اهدافی در سوریه ارتقاء سامانه های موشكی و پدافند هوایی این كشور بر اساس توان داخلی و تلاش های انجام شده از سوی شخص اسبر بوده است.
اسبر فارغ التحصیل مقطع دكتری در رشته فیزیك اتمی و دكتری سوخت مایع موشك ها از فرانسه بود.
روی همین نگاه بی دلیل نبود كه در جریان سناریو سازی برخی كشورهای غربی علیه سوریه و ایجاد فضای رسانه ای دورغین مبنی بر استفاده از سلاح های شیمیایی از سوی دولت سوریه در دوما ، یكی از اهداف حملات موشكی كشورهایی چون امریكا ، انگلیس و فرانسه مركز تحقیقات علمی مصیاف بود.
البته سابقه حملات هوایی رژیم صهیونیستی به مراكز علمی و تحقیقاتی سوریه در اطراف دمشق و حما از سال 1392 به هفت مورد مشخص می رسد كه آخرین مورد آن 31 تیر ماه 1397 به مركز تحقیقات مصیاف در شهر حما بود و تقریبا یكی از اهداف مشخص همه این حملات از بین بردن توان تسلیحاتی و دفاعی سوریه در مقابل دشمن دیرین آن رژیم صهیونیستی و جبران ضربات وارده مانند جنگ شش روزه بوده است.
رژیم صهیونیستی پیش از این نیز در سال 2012 قمری (سال 1392) مهندس نبیل زغیب مغز متفكر برنامه موشكی سوریه و خانواده اش را در دمشق ترور كرد كه در آن زمان نیز انگشت اتهام اصلی به سوی اسرائیل نشانه رفت.
'الون بن داوید' تحلیلگر و كارشناس نظامی شبكه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی در یكی از برنامه های این شبكه در خصوص ترور اسبر گفت: دانشمند نظامی ترور شده سوریه خیلی ما را اذیت كرد و آرامش را از ما گرفته بود.
به گزارش خبرگزاری فلسطینی 'سما'، بن داوید افزود: عزیز اسبر شخصیت برجسته ای در صنایع نظامی سوریه بود و نفر سوم صنایع نظامی این كشور به شمار می رفت.
وی مدعی شد: دانشمند ترور شده سوریه، نقش بارزی در بهینه سازی و توسعه سامانه موشكی سوریه داشت .
بن داوید گفت: انجام عملیات ترور در سوریه با ترور در دیگر كشورها مانند تونس و مالزی بسیار متفاوت است و آسان نیست و نیازمند هماهنگی بسیاری با طرف ها و عناصر داخل این كشور (تروریست ها) است.
در همین حال به دنبال ترور این دانشمند سوری و انفجار خودرو وی گروه موسوم و مجهول گردان ابوعماره مانند همیشه مسوولیت این انفجار را برعهده گرفت.
روزنامه نیویورك تایمز آمریكا نیز روز گذشته (سه شنبه) با اشاره به این كه عزیز اسبر متخصص سلاح های هدایت شونده با دقت اصابت هدف در سوریه بود، نوشت: این متخصص تسلیحات موشكی سوریه توسط سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) ترور شده است.
این روزنامه به نقل از یك سازمان اطلاعاتی در خاورمیانه افزود : موساد سه عملیات تروریستی ناموفق برای ترور این نظامی سوریه انجام داده بود كه در نهایت او را در چهارمین حمله ترور كرد.
در همین حال برخی منابع خبری با انتشار مطالبی مانند این كه تصادف علت مرگ این دانشمند سوری بوده است ، تلاش كردند تا افكار عمومی را از مسیر اصلی و مشخص شدن عاملان ترور وی گمراه كنند ولی آنچه بیش از همه روشن است این كه بیشترین انگشت های اتهام اكنون از سوی رسانه ها و كارشناسان منطقه بر اساس شواهد و سوابق موجود متوجه رژیم صهیونیستی به عنوان یكی از طرف های ناامنی در منطقه در طول 70 سال گذشته است.
خاورم*8005*1436*