استفاده از سیم كارت شخصی برای تبلیغات خلاف است

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: استفاده از سیم كارت های شخصی تلفن همراه برای انجام فعالیت های تبلیغاتی خلاف و ممنوع است و وزارت ارتباطات برخورد با این گونه رفتارها را پیگیری می كند.

محمد جواد آذری جهرمی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: دارندگان شماره های شخصی تلفن همراه حق هیچگونه فعالیت تبلیغاتی با استفاده از سیم كارت های خود را ندارند.
وی تصریح كرد: این موضوع جزو مصوبات شورای عالی فضای مجازی است اما با این حال عده ای تخلف كرده و از سیم كارت های شخصی برای ارسال پیامك های تبلیغاتی استفاده می كنند.
آذری جهرمی در خصوص ارسال پیامك های تبلیغاتی توسط برخی فروشندگان كالا در شبكه های ماهواره ای نیز گفت: همه پیامك ها از طریق مجاری رسمی ارسال می شود و سرشماره آنها با عددهای هزار، دو هزار و سه هزار آغاز می شود.
وزیر ارتباطات خاطر نشان كرد: طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، این گونه مسائل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازنگری می شود.
آذری جهری اظهار داشت: در این ارتباط مسئولیت صدور مجوز برای این گونه فعالیت ها و نظارت بر آنها طبق قانون برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی گفت: در این ارتباط محتوا مهم نیست زیرا كه ما با كلیات موضوع كار داریم و حتی اگر از كانال های غیرمجاز مطالب مباح هم ارسال كنند، خلاف قانون است.

* اپراتورها باید پاسخگوی مشتریان درخصوص صدور سیم كارت ها باشند
اخیرا شنیده شده است كه برخی افراد پس از ارسال كدملی خود به سرشماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ یا ۳۰۰۰۱۵۰ ناباورانه شاهد ثبت چندین سیم كارت به نام خود بودند؛ درحالی كه هیچ درخواستی از سوی آنان مبنی بر دریافت سیم كارت جدید ارائه نشده بود.
طبق اعلام وزارت ارتباطات، برای اطلاع از وضعیت این سیم كارت های سرگردان باید به اپراتورهای مربوطه مراجعه و سیم كارت های مذكور را مسدود كرد. اما متصدیان برخی اپراتورها پس از مسدود كردن سیم كارت ها در پاسخ به مشتریان خود درباره این كه چه كسانی این سیم كارت ها را فعال می كنند و چگونه از كدملی شهروندان سوءاستفاده می شود، آنان را به طرح شكایت در محاكم قضایی حواله می كنند در حالی كه به گفته محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اپراتورها وظیفه دارند اطلاعات مربوطه را در اختیار صاحبان كدملی قرار دهند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص توضیح داد: اپراتورهای مخابراتی موظفند اطلاعات مربوط به سیم كارت هایی راكه با كدملی شهروندان به دیگران واگذار می شود، در اختیار آنها قرار دهند.
آذری جهرمی افزود: ممكن است بسیاری از شهروندان اطلاعی از این موضوع نداشته باشند؛ در حالی كه هر شهروند می تواند با ارسال یك پیامك به سرشماره مذكور از تعداد سیم كارت هایی كه به نام آنها صادر شده است، آگاه شود.
وی تاكید كرد: این حق شهروندان است كه بدانند سیم كارت هایی كه به نام و با كدملی آنها صادر شده در كدام دفاتر فعال شده است و نیازی به حضور آنان در دادگاه نیست. در واقع شهروندان باید در مورد اینكه كدام دفتر خدمات ارتباطی این سیم كارت ها را به نام آنان ثبت كرده است، به راحتی مطلع شوند.
آذری جهرمی با اشاره به خدمات ارائه شده مانند «سامانه استعلام تعداد خطوط» برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی گفت: درصورتی كه سیم كارت جدیدی به نام فردی صادر شود، از طریق این سامانه موضوع پیامك می شود و وی مطلع می شود كه سیم كارت جدیدی به نامش فعال شده است. درواقع به محض ثبت یك سیم كارت در هر اپراتوری، یك پیامك برای مالك آن ارسال می شود.
وی تاكید كرد: در صورت دریافت اینگونه پیام ها، شهروندان حق دارند به اپراتور مربوطه مراجعه كنند و بپرسند این سیم كارت ها از كدام دفتر صادر شده است و اپراتورهای مخابراتی هم وظیفه دارند اطلاعات موردنظر را در اختیار مشتریان قرار دهند.
مشتركان می‌ توانند با ارسال كدملی خود به سرشماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ یا ۳۰۰۰۱۵۰ از تعداد سیم‌ كارت های ثبت شده به نام خود آگاه شوند.
همچنین با توجه به ساماندهی سیم ‌كارت های تلفن همراه و به منظور جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات هویتی مشتركان و كاهش تخلفات توسط افراد سودجو، مشتركان تلفن همراه می‌توانند با مراجعه به «سامانه استعلام تعداد خطوط» به آدرس www.mobilecount.cra.ir از تعداد سیم‌ كارت های ثبت شده به نام خود در اپراتورهای مختلف تلفن همراه مطلع شوند.
اجتمام*1003*1933*1834