فعالان عراقی تحریم های ضد ایرانی را به سخره گرفتند

بغداد - ایرنا - شخصیت ها و تحلیلگران سیاسی، روزنامه نگاران و هنرمندان عراقی در واكنش به تحریم های ضد ایرانی و یكجانبه 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا، به این تحریم ها به دیده استهزاء نگاه كردند.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، كاهش تدریجی قیمت دلار برابر ریال در نخستین روز بعد از اعلام تحریم ها و افزایش قیمت جهانی نفت و ضعف عربستان سعودی در تامین مایحتاج بازار نفت و همچنین همبستگی كشورهای مختلف با ایران از جمله كشور عراق، به باور این شخصیت ها، تحریم های آمریكایی را بی اثر كرده است.
رئیس فهرست انتخابی 'تمدن' درصفحه شخصی خود در توئیتی، مجازات های ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را بی اثر خوانده و به طنز گفته است كه فقط پسته و فندق صادراتی ایران از این مجازات ها آسیب خواهند دید!
وی ادامه داده است كه در سال 1995 'بیل كلینتون' رئیس جمهوری وقت آمریكا به ادعای حمایت ایران از تروریسم، قانون مجازات ها موسوم به 'داماتو' را علیه ایران اعمال كرد و اكنون ترامپ به همان بهانه تحریم ها را تكرار كرده است.
به گفته وی، همان طور كه در مجازات های كلینتون فقط صادرات پسته ایرانی آسیب دید در این دوره از مجازات های ترامپ پیش بینی می شود كه فقط فندق ایرانی آسیب ببیند!
همسو با این موضع استهزاء آمیز به مجازات های ترامپ، نجاح محمدعلی تحلیلگر سیاسی عراق نیز گفته است كه قانون مجازات های ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را باید در آب خیس كرد و آب آن را سركشید!
وی درباره علت بی ارزش بودن مجازات های ترامپ علیه ایران نوشته است كه امروز ارزش دلار به نحو محسوسی برابر ریال كاهش یافته و در سایه افزایش قیمت های جهانی نفت، تولید نفت عربستان سعودی با 200 هزار بشكه در روز به كمترین سطح خود رسیده است.
اما 'عبدالكریم خلف' سخنگوی سابق وزارت كشور و تحلیلگر برجسته فعلی مسائل امنیتی عراق، عربستان سعودی را به دست داشتن در اعمال تحریم های آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران دخیل دانسته است.
وی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است كه عربستان سعودی در سال 1990 و به مدت 15 سال در به گرسنگی كشیدن مردم عراق نقش داشت و در 2014 در مرگ مردم یمن بر اثر تحریم ها و اكنون در 2018 در تحریم غذایی ملت ایران دست دارد.
وی نوشته است كه رژیم سعودی در دهه 90 در قتل مردم الجزائر و در 2011 در ویران كردن سوریه نیز دخیل بوده است.
سرلشكر عبدالكریم خلف در ادامه از رژیم عربستان سعودی به عنوان 'غده سرطانی' یاد كرده است.
از طرفی 'كریم السید' فعال رسانه ای عراقی نیز از ارتباط عجیب تاریخ اعلام تحریم های آمریكا علیه ایران با تاریخ اعلام تحریم ها علیه عراق در نتیجه اشغال كویت در 1990 سخن گفته است.
وی نوشته است كه تحریم ها علیه عراق در ششم ماه اوت 1990 اعلام شد و اكنون دونالد ترامپ در ششم ماه اوت 2018 تحریم ها را علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام كرده و تقارن این دو تاریخ، جای تعجب دارد.
'حامد المالكی' سناریونویس و هنرمند عراقی نیز گفته است كه ایران بزرگتر از تحریم های یكجانبه آمریكا است.
وی اضافه كرده است كه چین و اخیرا پاكستان و دیگر كشورهای جهان تاثیر تحریم های یكجانبه آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران را به حداقل خواهند رساند.
اما مشاور سیاسی سید عمار حكیم رهبر جریان صدر نیز در صفحه شخصی اش در توئیتر نوشته است كه بدون شك كشورهای جهان مناسبات خود را با ایران قطع نخواهند كرد، زیرا این تحریم ها، مجازات های بین المللی محسوب نمی شوند.
'قصی محبوبه' خاطرنشان ساخته است كه شاید برخی از شركت ها كه دارای منافع و مصالحی با آمریكا هستند، از همكاری با ایران سرباز بزنند اما به اعتقاد وی، كشورها به تعامل با ایران ادامه خواهند داد.
در همین حال رسانه های عراق امروز سه شنبه موضع رئیس جمهوری عراق را در خصوص تحریم های یكجانبه ترامپ علیه ایران، نشانه عدم پایبندی بغداد به این تحریم ها دانستند.
رسانه های مختلف عراقی نوشته اند كه 'فواد معصوم' تصریح كرده است كه پایبندی عراق به تحریم های یكجانبه آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران دشوار خواهد بود.
رئیس جمهوری عراق در نخستین واكنش به تحریم های یكجانبه ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با شبكه آمریكایی عرب زبان 'الحره' تاكید كرده است كه پایبندی عراق به تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران دشوار است.
عراق یكی از طرف های مهم تجاری ایران محسوب می شود كه حجم مبادلات تجاری غیر نفتی به این كشور به طور میانگین 6 میلیارد دلار و حجم كل تبادلات اقتصادی بالغ بر 10.2 میلیارد دلار است.
به باور برخی ناظران، عراق بخش قابل توجهی از مایحتاج خود را از جمهوری اسلامی ایران تامین می كند و پایبندی به تحریم های یكجانبه ترامپ مشكلات زیادی در این زمینه ایجاد خواهد كرد.
از طرفی همزمان قدرت های بزرگ جهانی مانند اتحادیه اروپا، چین و روسیه و پیش از آن هند و بسیاری دیگر از كشورها نسبت به تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران موضع منفی گرفته و با آن مخالفت كرده اند.
دولت آمریكا سالهاست در اقداماتی یكجانبه كشورهای مخالف سیاست های مداخله جویانه اش را مورد تحریم قرار می دهد و سایر كشورها را نیز وادار می كند به این تحریم های ظالمانه تمكین كنند در غیر این صورت با تحریم های دیگری مواجه می شوند.
شبد**خاورم *10*353*380*1379

سرخط اخبار جهان