عراق: با تحریم های ضد ایرانی همراهی نخواهیم كرد

بغداد - ایرنا - 'حیدرالعبادی' نخست وزیر و فرمانده كل نیروهای مسلح عراق گفت كه كشورش با تحریم های ضد ایرانی آمریكا همراهی نخواهد كرد.

به گزارش ایرنا، العبادی عصر سه شنبه در كنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود و در بیان موضع رسمی كشورش در قبال تحریم های آمریكا علیه ایران، بر این نكته تاكید كرد.
نخست وزیر عراق درعین حال گفت ما بعنوان دولت عراق وظیفه حمایت از كشور و ملت خود را داریم.
العبادی گفت دولت عراق مخالف تحریم های بین المللی است و خود نیز تجربه آن را داشته كه به تضعیف كشور و مردم عراق منجر شده است.
وی تاكید كرد بغداد با تحریم های ضد ایرانی آمریكا مخالف است و آن را ظالمانه می داند در عین حال پایبند اداره كشور و امور مردم خود خواهد بود.
درهمین حال 'فواد معصوم' رئیس جمهوری عراق نیز ساعتی پیش تاكید كرد كه پایبندی به تحریم های آمریكا علیه ایران برای كشورش دشوار است.
وی در بخشی از گفت وگوی تفصیلی به شبكه تلویزیونی الحره كه قرار است بزودی از این شبكه منتشر شود، گفت شرایط عراق و ماهیت روابطی كه با ایران دارد، التزام این كشور به اجرای تحریم هایی كه واشنگتن بر تهران تحمیل كرده است را دشوار خواهد كرد.
معصوم افزود عراق در درگیری های جاری نباید در یك طرف مقابل طرف دیگری قرار گیرد.
دولت آمریكا سالهاست در اقداماتی یكجانبه كشورهای مخالف سیاست های مداخله جویانه اش را مورد تحریم قرار می دهد و سایر كشورها را نیز وادار می كند به این تحریم های ظالمانه تمكین كنند در غیر این صورت با تحریم های دیگری مواجه می شوند.
اتحادیه اروپا، روسیه و چین و بسیاری دیگر از كشورها در هفته های اخیر مخالفت صریح خود را با تحریم های یكجانبه آمریكا اعلام و بر ضرورت پایبندی و اجرای برجام تاكید كرده اند.
خاورم*4*380**

سرخط اخبار جهان