هرجا خبرنگاران را راه ندادیم با مشكل مواجه شدیم

تهران- ایرنا- استاندار تهران با تاكید بر جایگاه فعالیت رسانه ها و خبرنگاران در جلوگیری از بروز فساد گفت: هرجا امور با شفافیت پیش رفت موفق بودیم و هركجا خبرنگاران را راه ندادیم دچار مشكل شدیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد حسین مقیمی عصر سه شنبه و در آستانه روز خبرنگار در جمع كثیری از خبرنگاران استان تهران افزود:خبرنگاران و روابط عمومی ها می توانند با شفافیت به سالم سازی فضای جامعه و دوری آن از فساد، تبعیض و رانت كمك كنند.
وی بیان كرد: اگر در جامعه بتوانیم بین افرادی كه خدمت صادقانه می كنند با سوء استفاده گران تفاوت قائل شویم امید در جامعه گسترش پیدا می كند.
مقیمی اظهارداشت: باید به خبرنگاران میدان دهیم تا مردم را نسبت به آنچه در دستگاه های اجرایی می گذرد آگاه كنند.
وی گفت: نحوه اطلاع رسانی خبرنگاران نیز بسیار مهم است چرا كه اگر خبر در زمان، دقت و صحت منتشر نشود جامعه و كشور دچار سردردگمی می شود.
استاندار تهران ادامه داد: خبرنگاران می توانند فعالیت های اشتباه مدیران را نقد كنند به همین منظور خبرنگاران چشم بیدار ملت هستند.
وی خاطرنشان كرد: حضور و تلاش های خبرنگاران در انعكاس هر رویدادی بسیار مهم است و نیاز است برای تنویر افكار عمومی خبرنگاران در جلسات و برنامه های مختلف حضور داشته باشند.
مقیمی با گرامیداشت روز خبرنگار یاد و خاطره شهیدان محمود صارمی و علیرضا افشار، تلاش های خبرنگاران را بسیار حساس و پیچیده اعلام كرد و افزود: در برخی صحنه ها و رویدادها شما خبرنگاران هستید كه جهادگرانه در حالی كه می دانید جانتان در خطر است با عشق و علاقه در آن رویداد به منظور اطلاع رسانی حاضر می شوید و این نكته مهم فعالیت خبرنگاران را برجسته می كند.
وی یادآور شد: هر مدیری كه بتواند در وقت و زمان مناسب اطلاع كافی را به منظور اقدامات خود در اختیار خبرنگاران بگذارد آن مدیر موفق است و به همین منظور مدیران باید در زمینه اطلاع رسانی بسیار دقیق عمل كنند.
استاندار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به خاطره با خبرنگار شهید علیرضا افشار اشاره كرد و افزود: در حادثه زلزله بم این شهید در روز چندین مرتبه با من مصاحبه تهیه می كرد و انعكاس خبرهای این شهید خبرنگار سبب شد كه مردم و دولتمردان با تلاش و جدیت در این حادثه اقدام كنند.
در این نشست همچنین رئیس مركز اطلاع رسانی وزارت كشور به نقش و جایگاه مهم خبرنگاران اشاره كرد و افزود: اطلاع رسانی به موقع، دقیق و روشن خبرنگاران موجب آگاهی و ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی مردم كشور شود.
سید رمضان شجاعی كیاسری اظهار داشت: در شرایط كنونی كه هزاران شبكه تلویزیونی و خبرگزاری در جهان وجود دارد دیگر نمی شود در زمینه سانسور خبر اقدام كرد و باید هر رویدادی را به موقع و با اطلاعات دقیق به آگاهی مردم رساند.
وی خاطرنشان كرد: در حال حاضر تلفن های همراه هر شهروند نقش یك رسانه را بازی می كند و در آینده نزدیك با پیشرفت تكنولوژی مردم می توانند از طریق تلفن های همراه نسبت به تهیه خبر بصورت مكتوب، تصویری در زمینه انتشار وسیع آن اقدام كنند.
در این مراسم از خبرنگاران استان تهران تقدیر شد.
17 مرداد سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در مزارشریف افغانستان به دست طالبان ( سال 1377) روز خبرنگار نامگذاری شده است.
تهرام/7243//1348