جزئیات هجدهمین دوره انتخاب بهترین كتاب دفاع مقدس اعلام شد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، از ارسال افزون بر 18 هزار اثر به دبیرخانه هجدهمین دوره انتخاب كتاب سال دفاع مقدس كه قرار است در بهمن ماه سال جاری برگزار شود، خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سرتیب دوم حمیدرضا گرامی روز سه‌ شنبه در نشست خبری كه در ساختمان ستاد راهیان نور كشور برگزار شد، اظهار داشت: مدت سه سال از آخرین برگزاری جشنواره انتخاب كتاب دفاع مقدس كه دوره هفدهم این جشنواره بود، می گذرد كه در آن دوره تعداد 17 هزار اثر در دبیرخانه جشنواره دریافت شده بود.
وی با بیان اینكه در جشنواره هجدهم تصمیم بر این شد كه این دوره به صورت دوسالانه (سال های 95 و 96) برگزار شود، افزود: ارسال آثار از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شد و تاكنون بالغ بر 18 هزار اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است و پیش بینی می شود تا نیمه بهمن ماه كه زمان برگزاری جشنواره خواهد بود، بالغ بر 23 هزار اثر به دبیرخانه ارسال شود.
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس رویكرد این دوره انتخاب كتاب سال دفاع مقدس در راستای الگوسازی و تعریف شاخص‌های كتاب تراز دفاع مقدس عنوان كرد و گفت: طبق برنامه ها تصمیم گرفته شده در این رهگذر آیندگان و نوقلمان با این شاخص‌ها آشنا و دستاوردهای خود را در كتاب های تولیدی مورد استفاده قرار دهند.
سرتیپ گرامی دومین رویكرد این دوره از جایزه كتاب سال دفاع مقدس را استفاده از ظرفیت‌های استانی عنوان كرد و افزود: البته در استان ها چهار حوزه شعر، خاطره، داستان و مستندهای داستانی مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد و پس از انتخاب كتاب سال در استان ها، سطح ملی آن در فصل تابستان و در ماه بهمن برگزار خواهد شد. همچنین حوزه مدافعان حرم از جمله بخش‌های موجود در هجدهمین دوره كتاب سال دفاع مقدس است.
وی با بیان اینكه در این دوره در حوزه خاطره نویسی و داستان رمان بیشترین آثار دریافت شده است و در حوزه شعر كمترین اثر را داشته ایم، اظهار داشت: سیاست سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در این دوره برون‌ سپاری، تمركززدایی و استفاده از ظرفیت‌های كشوری و حضور عمومی به مانند مشاركت مردم در زمان جنگ تحمیلی در تمام صحنه های نبرد است.
امیر گرامی افزود: در حوزه فرهنگی و حفظ ارزش های فرهنگی با توجه به فضای ‌آلوده مجازی نیاز است با ابهام زدایی مسایل را به صورت شفاف برای مردم و به ویژه جوانان بیان كنیم.
وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب برای ایجاد انگیزه‌ در بین جوانان به منظور جلوگیری از فراموشی دفاع مقدس كه خواسته دشمنان اسلام است، گفت: اگر امروز چندین سال از دفاع مقدس می‌گذرد، باید این دوران هشت ساله راكه جلوتر هم از سوی دشمنان آغاز شده بود، به نحو مطلوب تر برای آیندگان معرفی، بیان و ماندگار كرد زیرا كه این حادثه در طول تاریخ چند هزار ساله ایران بی‌نظیر است.
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اظهار داشت: اعتقاد دست اندركاران سازمان بر این است كه باید جشنواره‌هایی كه برگزار می‌كنیم جریان‌ساز باشد و تلاش بر این است كه این جشنواره با كیفیت و بدون تشریفات برگزار شود.
امیرسرتیپ دوم گرامی همچنین از برگزاری جشنواره ربع قرن كتاب دفاع مقدس در 40 سالگی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: در همین زمینه 19 هزار اثر دفاع مقدس تولید شده كه با برنامه ‌ریزی انجام شده قرار است این آثار در نمایشگاه همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار شود.
وی داوران این دوره از جشنواره انتخاب كتاب سال دفاع مقدس را در یازده گروه برشمرد و افزود: سعی شده در این دوره داوران آثار ارسالی را بررسی كنند و سرداوران و ناظرانی هم برای بررسی درست و دقیق در انتخاب نهایی آثار برگزیده شده اند.
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اظهار داشت: اهدای جوایز نقدی، لوح و تندیس جشنواره به برگزیدگان و چاپ و انتشار آثار برگزیده برای بهره برداری در دیگر ارگان ها از جمله برنامه های ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره انتخاب كتاب سال دفاع مقدس است.
اجتمام* 1417*1834