۱۶ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۸
کد خبر: 82994113
۰ نفر
شمارش تعداد سلول هاي خون با استفاده از مچ بند هوشمند

تهران – ايرنا - محققان دانشگاه راجرز آمريكا يك مچ بند هوشمند ساختند كه قادر است با استفاده از حسگرهاي زيستي تعداد ذرات از جمله سلول هاي خون، باكتري ها و ساير ذرات ارگانيك يا غيرارگانيك هوا را نيز شمارش كند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، اين مچ بند از طريق ارتباط بي سيم با گوشي هوشمند قادر است مجموعه جديدي ابزارهاي سنجش وضعيت سلامت و نظارت بر محيط را در اختيار قرار دهد.
ابزارهاي پوشيدني فعلي تنها قادر به سنجش برخي از پارامترهاي فيزيكي از جمله ضربان قلب و ميزان فعاليت هستند. اما قابليت شمارش تعداد سلول هاي مختلف موجود در جريان خون، فناوري سنجش سلامت را به سطح بالاتري ارتقا مي دهد.
اين مچ بند هوشمند از يك نوار پلاستيكي تشكيل شده كه روي آن مدارات الكترونيكي انعطاف پذير و يك حسگر زيستي به همراه يك لوله نازك تر از موي انسان تعبيه شده است. درون اين لوله نازك الكترودهايي از جنس طلا وجود دارد. مدار الكتريكي اين مچ بند كار پردازش سيگنال هاي الكتريكي را انجام مي دهد و به يك ميكروكنترلر مجهز است كه اطلاعات را ديجيتالي كرده و با استفاده از فناوري بلوتوث آن را به صورت بي سيم مخابره مي كند.
نمونه خون از طريق سوزن هاي بسيار كوچك گرفته شده و از درون لوله نازك عبور مي كنند تا سلول هاي خوني در آن شمرده شوند. سپس اطلاعات به دست آمده به صورت بي سيم براي يك گوشي هوشمند اندرويد ارسال مي شود كه در آن يك نرم افزار پس از پردازش اطلاعات، نتيجه را نمايش مي دهد. اين فناوري با گوشي هاي آيفون و ساير گوشي هاي هوشمند نيز سازگار است.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه Microsystems & Nanoengineering منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440