بلاتر: قطر ميزباني جام جهاني 2022 را با اهرم سياسي كسب كرد

تهران - ايرنا - «سپ بلاتر» رييس اسبق فدراسيون بين المللي فوتبال فيفا مدعي است قطر به منظور به دست آوردن حق ميزباني جام جهاني 2022 از اهرم سياسي استفاده كرده است.

به گزارش ايرنا، شبكه تلويزيوني «راشا تودي» روز سه شنبه با درج اين خبر نوشت: اين ادعا در كتابي كه اخير توسط بلاتر تحت عنوان «حقيقت من» انتشار يافته، مطرح شده است؛ كتابي كه در آن بلاتر به توضيح و تفسير دوران 17 ساله حضور خود در راس بالاترين هيات نظارتي حاكم بر فوتبال جهان پرداخته است.
رييس اسبق و 82 ساله فيفا مدعي است كه قطر امتياز ميزباني را بلافاصله پس از مداخله سياسي «نيكولا ساركوزي» رييس جمهوري اسبق فرانسه به دست آورده است، در واقع بر اساس اظهارات بلاتر، رييس جمهور پيشين فرانسه با اعمال فشار سياسي بر هموطن خود «ميشل پلاتيني» كه در آن زمان رياست اتحاديه فوتبال اروپا (يوفا) را بر عهده داشت، از وي خواسته تا در راي گيري فيفا، به سود قطر راي دهد.
اين در حاليست كه بلاتر از اعتراف پلاتيني به اين موضوع در جريان ضيافتي كه با حضور ساركوزي و «شيخ تميم بن حمد آل ثاني» امير قطر برگزار شده بوده، به عنوان مدركي براي ادعاي خود نام برد.
علاوه بر اين، بلاتر معتقد است قطر ميليون ها يورو براي يك قرارداد هواپيمايي در فرانسه سرمايه گذاري كرده و سهام باشگاه پاري سن ژرمن را نيز به همين منظور خريداري كرده است.
رييس اسبق فيفا مصرانه بر اين باور است كه هشدارها مبني بر عدم توانايي قطر در ميزباني تورنمنتي به وسعت جام جهاني همچنان توسط اعضاي كميته اجرايي فيفا ناديده گرفته مي شود.
بلاتر به عنوان يكي از جنجالي ترين شخصيت هاي فوتبالي، در سال 2015 و بدنبال رسوايي و فساد مالي به بار آمده در زمان رياست وي، به مدت 6 سال از تمامي فعاليت هاي ورزشي محروم شد.
ورزشي**3991**1597