۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸
کد خبر 82993859
۰ نفر
تلاش برای بهبودی پلنگ 6 ساله

مشهد - ایرنا - پس از ماجرای كشف چند تخته پوست ببر و پلنگ در باغ وحش مشهد و اعتراضات دوستداران و حافظان محیط زیست به این وضعیت، چند روزی است خبر بدحالی «ارس» پلنگ 6 ساله این باغ وحش با فیلم و تصویر در رسانه های مجازی دست به دست می چرخد.

حال ارس خیلی خوب نیست و واكنش هایش به تحركات بیرونی طبیعی نیست، گوشه گیری این حیوان در قفس و تشنج های پی در پی آن موجب نگرانی دوستداران و فعالان محیط زیست و همچنین حافظان آن و مدعی العموم شده است.
غیر استاندارد بودن شرایط محیطی، فیزیكی و بهداشتی باغ وحش مشهد برای گونه های آن، سالها بر سر زبانهاست اما این روند تا آنجا پیش رفته است كه شاهد وارد آمدن خسارات متعدد به حیات گونه های این مجموعه به انواع و اشكال مختلف هستیم.

* تشكیل تیم تخصصی برای نخستین بار
نماینده تام الاختیار مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در امور تخصصی حیات وحش به خبرنگار ایرنا گفت: حال و روز ارس موجب رویداد بی سابقه در زمینه حیات وحش و گونه های تحت حفاظت شده است.
فربد هومن افزود: در این رویداد برای نخستین بار در طول فعالیت بیش از پنج دهه باغ وحش مشهد توانستیم با تشكیل تیم تخصصی فصل جدیدی در تشخیص و مداوای گونه های حیات وحش این استان آغاز كنیم.
دامپزشك حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار داشت: با توجه به حال نامساعد پلنگ 6 ساله باغ وحش مشهد، كارگروهی متشكل از اعضای هیات علمی دانشكده دامپزشكی دانشگاه فردوسی مشهد، نمایندگان اداره كل دامپزشكی استان خراسان رضوی، نمایندگان حقوقی و بازرسی اداره كل حفاظت محیط زیست استان، مدیر كل دفتر حفاظت و مدیركل بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیركل حفاظت محیط زیست استان تشكیل شد.

*پرونده مبهم پزشكی ارس
هومن با بیان اینكه ارس در چند سال پیش به دلایل نامشخص دچار حملات تشنجی و درگیری های عصبی بوده و هر چند ماه یكبار دچار تشنج می شده است، گفت: گزارش این وضعیت پارسال توسط دامپزشك باغ وحش مشهد ارائه شده و این تنها تاریخچه پزشكی و درمانی ارس است.
وی افزود: برای معاینه گونه های حیات وحش بیهوشی ضروری است اما با توجه به درگیری عصبی این پلنگ تاكنون امكان بیهوشی آن نبوده و كسی هم این ریسك را نكرده است.
نماینده تام الاختیار مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار داشت: با تشكیل تیم تخصصی یاد شده مقرر شد وسایل سیار دانشكده دامپزشكی مشهد شامل دستگاه رادیولوژی، سونوگرافی و ثبت نوار قلب به باغ وحش مشهد منتقل شود.
هومن گفت: انتقال ارس به بیمارستان دانشكده دامپزشكی یا تهران به هیچ وجه امكان نداشت لذا عملیات بیهوشی و نمونه برداری از آن برای انجام آزمایش های لازم دیروز (15 مرداد) انجام شد.

* ارس به سلامت از بیهوشی بیدار شد
وی با بیان اینكه ریسك بیهوشی این حیوان بسیار زیاد بود افزود: با حضور تیم تخصصی، بیهوشی به خوبی انجام شد و عكس برداری های اولیه، سونوگرافی، معاینه كامل و نمونه برداری های مختلف انجام گرفت.
نماینده تام الاختیار مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار داشت: معاینات بالینی نشان از زخم هایی در دست ها و پاهای ارس دارد كه عفونی شده لذا این موارد ثبت شد و برای درمان آن داروی لازم تجویز گردید.
هومن گفت: این زخم ها نشان دهنده شرایط بد بیمار بود زیرا این زخم ها به تنهایی می تواند انواع بیماری ها را به حیوان تحمیل كند.
وی افزود: به رغم حال نامساعد و سابقه بیماری، خروج ارس از بیهوشی و كسب دوباره هوشیاری پس از كنترل های اولیه اتفاق خوشایند بود ضمن اینكه كنترل آن برای 48 ساعت پس از بیهوشی نیز انجام می شود.
نماینده تام الاختیار مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار داشت: نمونه ها به آزمایشگاه دانشكده دامپزشكی منتقل شد و نتایج آزمایشات طی روزهای آینده اعلام می شود.
هومن گفت: با توجه به شرایط و حال ارس، دارو درمانی آن تا یك ماه آینده ادامه دارد.
وی افزود: قرار است تیم تخصصی ماهیانه از باغ وحش مشهد بازدید كند و در كنار مراقبت های دامپزشك باغ وحش به گونه های این مجموعه كمك نماید.

*تشخیص و درمان تخصصی ارس انجام می شود
سرپرست تیم تخصصی حیات وحش خراسان رضوی نیز گفت: در گام اول و مرحله نمونه برداری های تشخیصی ارس بسیار موفق عمل شد و هم اكنون در انتظار دریافت پاسخ های تشخیصی در بخش های مختلف هستیم.
جواد خوش نگاه با بیان اینكه نباید در تشخیص بیماری این حیوان عجله كرد افزود: گذشته ارس ابهام بزرگی دارد و علت آن هم باید مشخص باشد اما انعكاس اخبار غیر واقعی در این زمینه صحیح نیست.
وی اظهار داشت: هم اكنون روند درمانی این پلنگ به صورت تخصصی و علمی پیش می رود و هیچ اظهار نظر پزشكی قبل از جواب آزمایشات نمی توان داد.

* عدم رعایت استانداردها در باغ وحش مشهد
خوش نگاه با بیان اینكه مسائل بدیهی در باغ وحش مشهد رعایت نشده است گفت: از جمله این موارد می توان به عدم نصب دوربین مدار بسته و ارائه نشدن گزارشات هفتگی دامپزشكی اشاره كرد.
وی افزود: باغ وحش مشهد هیچیك از استانداردهای لازم را برای نگهداری حیوانات ندارد و در زمینه های فضای فیزیكی، طراحی محیط زندگی در قفس ها، تغذیه گونه ها و مدیریت امور این مجموعه ضعف فراوان وجود دارد.
سرپرست تیم تخصصی حیات وحش خراسان رضوی اظهار داشت: مدیریت و نگهداری باغ وحش مشهد ایراد اساسی دارد كه باید اصلاح شود زیرا ضعف مدیریت موجب ضعف نگهداری از حیوانات در این مجموعه شده است.
خوش نگاه گفت: تلف شدن ببرها در باغ وحش مشهد نباید فراموش شود و باید مورد پیگیری و اظهار نظر تخصصی قرار گیرد.
وی افزود: تمام مباحث در این زمینه نیز باید هوشمندانه و علمی مطرح شده و از قضاوت زود هنگام و غیر تخصصی در رسانه ها پرهیز شود.

* نگرانی های بین المللی
سرپرست تیم تخصصی حیات وحش خراسان رضوی با بیان اینكه فضای ایجاد شده در این زمینه تحریك كننده است اظهار داشت: انعكاس اخبار نادرست از وضعیت گونه ها در باغ وحش مشهد موجب نگرانی های بین المللی در این زمینه شده است.
خوش نگاه گفت: در انعكاس اخبار باغ وحش مشهد باید انعكاس واقعیت و اخلاق حرفه ای رعایت شود.

* همه تلاشها برای نجات ارس
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز گفت: همه تلاش خود را برای نجات جان ارس به كار می گیریم.
تورج همتی افزود: فعالیت های باغ وحش بطور كامل تحت نظارت و كنترل است و از هیچ كوتاهی و نابسامانی در این مجموعه نخواهیم گذشت.
وی اظهار داشت: در انتظار تشخیص تیم تخصصی در زمینه حال پلنگ 6 ساله باغ وحش مشهد هستیم و با مشخص شدن نوع بیماری، درمان آن آغاز می شود.
این مسئول با بیان اینكه گونه های دیگر این باغ وحش نیز تحت نظر پزشكی قرار دارند افزود: تلف شدن هشت ببر و 2 قلاده پلنگ در باغ وحش مشهد طی سال های گذشته نیز به صورت كارشناسی مورد بررسی قرار می گیرد.
7496 / 6053