۱۶ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۳
کد خبر: 82993672
۰ نفر
مشكلات خبرنگاران كه شنیده نمی شود

بجنورد- ایرنا- خبرنگاران خراسان شمالی در حالی دردها، مشكلات و مسائل جامعه را مطرح و بیان می كنند كه در حل مشكلات ابتدایی و صنفی خود درمانده اند و گوش شنوایی برای حل مشكلات آنها وجود ندارد.

شماری از خبرنگاران خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: این قشر همیشه به عنوان چشم و گوش و بازوان دستگاه های اجرایی در حل مشكلات معرفی شده اند اما مشكلات آنها هیچ گاه به درستی دیده و یا شنیده نشده است.
به گفته آنها: خبرنگاران تنها در یك روز از سال و آن هم در روز خبرنگار، دیده می شوند اما در همین روز هم شنونده ای برای مشكلات نیست.
سردبیر پایگاه خبری راه ساجده در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: نبود ثبات شغلی یكی از مهم ترین دغدغه های صنفی خبرنگاران استان است و همین امر سبب شده تا آینده شغلی این قشر در ابهام باشد.
آرزو رحمانی با بیان اینكه بیشتر خبرنگاران استان به صورت حق التحریر فعالیت دارند اظهار داشت: نبود ثبات شغلی و نبود درآمد و حقوق ثابت، وضعیت مالی خبرنگاران را شكننده كرده است.
وی گفت: مشكل بیمه خبرنگاران هنوز حل نشده است و افرادی با بیش از 10 سال سابقه كار هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند تا مزایای آن بهره مند شوند.
وی افزود: بانوان خبرنگار كه بعضا به مرخصی ضروری نیاز پیدا می كنند بلافاصله پس از وقفه در فعالیت، كار خود را از دست می دهند و هیچ گونه امنیت شغلی در این حرفه وجود ندارد.
رحمانی اظهار داشت: پایگاه خبری راه ساجده، تنها پایگاه خبری مختص بانوان است كه به صورت ویژه در حوزه این قشر فعالیت دارد اما مدیران زن كمتر با خبرنگاران این رسانه تعامل و همكاری دارند.
خبرنگار پایگاه خبری عصر اترك نیز در باره مشكلات كار خبرنگاران استان گفت: یكی از مشكلات ما، برقراری ارتباط خوب با مدیران است و در این باره روابط عمومی دستگاه های اجرایی باید حلقه وصل باشند اما در این باره ضعیف عمل شده است.
سمانه قهرمانی اظهار داشت: برخی مدیران استان هنوز نقش رسانه ها و خبرنگاران را به خوبی نمی شناسند و روابط عمومی دستگاه های اجرایی نیز تلاشی نداشته اند كه این مشكلات رفع شود.
وی تصریح كرد: نبود آشنایی كافی از نقش خبرنگاران سبب ایجاد تنش میان رسانه و مدیران دستگاه اجرایی می شود و در این زمینه روابط عمومی ها باید نقش خود را به درستی ایفا كنند.
قهرمانی افزود: مدیران دستگاه های اجرایی در سخنرانی ها و در نشست های مختلف خبرنگاران را بازوی توانمند خود عنوان می كنند و مدعی نقدپذیری هستند اما برخی از مدیران در عمل در برابر نقدها و گزارش های منتقدانه دلخور می شوند و بعضا كار به تهدید و شكایت می رسد.
بازرس خانه مطبوعات خراسان شمالی نیز در این باره گفت: خبرنگاران استان در دریافت حقوق اولیه صنفی خود مانده اند، این قشر هنوز بیمه ندارند و در حقیقت مهم ترین خواسته آنها همچنان برآورده نشده است.
جواد آگاهی اظهار داشت: همه، خبرنگاران را قشر تاثیرگذار و موثر در توسعه جامعه می دانند و البته در استان افرادی در زمینه ورود به عرصه خبرنگاری توانمندی خوبی دارند اما وجود مشكلات، سبب عقب گرد آنان می شود.
وی تصریح كرد: پایین بودن حقوق، مشكلات بیمه ای و سخت بودن شرایط كار از علت هایی است كه رغبت به ورود به این حرفه را كاهش می دهد.
آگاهی اظهار داشت: این مشكلات سبب شده تا خبرنگاران پس از چند سال و یا چند ماه فعالیت، كم بیاورند و با قلم خداحافظی كنند، در این شرایط مردان به هیچ عنوان قبول نمی كنند با حقوق كم خبرنگاری كار كنند و به همین لحاظ بیشتر خبرنگاران استان بانوان هستند البته بانوان نیز تنها چند سال دوام می آورند و پس از مدتی از ادامه كار صرف نظر می كنند.
وی با بیان اینكه در این استان ورود به حرفه خبرنگاری بسیار سهل است و این امتیاز یكی از آسیب ها است گفت: برای ورود به هر شغل و حرفه نیاز به شاگردی و كسب تجربه است اما در این استان خبرنگار از همان روز اول در جلسه ها و همایش ها حاضر می شود تا خبرها را پوشش دهد و این سبب تغییر نگاه ها به خبرنگاران می شود.
بازرس خانه مطبوعات خراسان شمالی تصریح كرد: برای حل شدن مشكلات صنفی خبرنگاران، باید راحت وارد شدن به این حرفه در رسانه های استان حل شود.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در باره مشكلات خبرنگاران گفت: بر اساس قانون مدیران رسانه مكلف هستند خبرنگاران را بیمه كنند.
حسین فرخنده اظهار داشت: صندوق اعتباری نویسندگان، هنرمندان و خبرنگاران بستری دیگر است كه خبرنگاران می توانند برای بیمه خود اقدام كنند.
وی تاكید كرد: خانه مطبوعات خراسان شمالی پیگیر است تا دغدغه های معیشتی خبرنگاران حل شود و ما نیز قانون بیمه خبرنگاران را به مدیران رسانه ها متذكر شده و تلاش داریم تا خبرنگاران از مزایای بیمه برخوردار شوند.
اكنون 16 نشریه فعال در خراسان شمالی وجود دارد و 24 نشریه در این استان دارای مجوز است.
86 نفر خبرنگار خراسان شمالی در خانه مطبوعات استان عضو و بیمه هستند.
7185/ 6042

سرخط اخبار فرهنگ