۱۵ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۵
کد خبر: 82993365
۰ نفر
اتباع خارجی می توانند در همدان گراز شكار كنند

همدان- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست همدان بیان كرد: طبق دستورالعمل صدور پروانه شكار سالجاری اتباع خارجی می توانند با رعایت مقررات در این استان گراز شكار كنند.

عادل عربی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: زمان شكار از تاریخ صدور این دستورالعمل تا بیستم بهمن امسال است.
وی ادامه داد: مدت اعتبار پروانه پنج روز از تاریخ صدور برای اتباع خارجی و سه روز از تاریخ صدور برای اتباع داخلی است و هر شكارچی در طول فصل شكار می تواند حداكثر چهار پروانه دریافت كند.
مدیركل حفاظت محیط زیست همدان اضافه كرد: شكار هرگونه حیوان دیگر به جز گراز و یا شكار بیش از تعداد مجاز مندرج در پروانه ممنوع است.
عربی افزود: شكارچی خارجی با هر پروانه، مجاز به شكار حداكثر 2 راس گراز و شكارچی داخلی با هر پروانه، مجاز به شكار یك راس گراز است.
وی بیان كرد: استفاده از مهمات 'چهارپاره' برای شكار گراز و تیراندازی و شكار بدون حضور محیط بان راهنما ممنوع و محدوده اعتبار پروانه فقط شكارگاه های آزاد استان صادر كننده پروانه است.
مدیركل حفاظت محیط زیست همدان ادامه داد: مجوز برای اتباع ایرانی تنها به منظور شكار اقلیت‌های مذهبی است همچنین پروانه شكار گراز برای اتباع خارجی پس از ارائه درخواست از سوی موسسات برگزار كننده تورهای شكار اتباع خارجی كه صلاحیت آنها در این خصوص به تایید سازمان رسیده، صادر می شود.
عربی تاكید كرد: طبق دستور العمل همراهان شكارچی به هیچ عنوان اجازه تیراندازی و شكار را ندارند.
وی خاطرنشان كرد: صدور پروانه شكار به منظور تعدیل جمعیت گراز در زیستگاه های آزاد حیات وحش با هدف كاهش فشار بر سایر جانداران، كمك به حفظ تعادل اكولوژیك و در كنار آن كاهش خسارات وارده بر جوامع محلی به منظور مدیریت مستقیم زیستگاه‌ها است.
مدیركل حفاظت محیط زیست همدان افزود: افزایش بی رویه جمعیت گراز در بسیاری از زیستگاه ها، سبب برهم خوردن تعادل اكولوژیك و تنگ كردن عرصه بر سایر گونه های حیات وحش شده است.
عربی ادامه داد: ورود این جانوران به سمت مزارع خسارات فراوانی به كشاورزان وارد می كند كه نارضایتی جوامع محلی را به همراه داشته است.
همدان دارای 6 منطقه حفاظت شده و 11منطقه شكار ممنوع است؛ همچنین طبق مطالعات صورت گرفته در سه دهه اخیر، 40 گونه پستاندار، 181گونه پرنده، 43 گونه خزنده، 24 گونه ماهی و چهارگونه 2 زیست در این استان شناسایی شده است.
7526/2090