هزار و 887 زنداني جرايم غيرعمد در فصل بهار آزاد شدند

تهران- ايرنا- مديرعامل ستاد ديه كشور از آزادي هزار و 887 زنداني جرايم غيرعمد با مبلغ بدهي بالغ بر 193 ميليارد تومان در فصل بهار امسال خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار قضايي ايرنا از ستاد ديه كشور، سيد اسدالله جولايي گفت: در جمع آزادي‌هاي صورت گرفته هزار و 167 نفر با عناوين مالي ناشي از صدور چك، 469 زنداني به دليل تعهدات مهريه، 123 محكوم بابت ديات تصادف رانندگي، 51 نفر با عنوان ايراد صدمه بدني غيرعمدي و 77 مرد ايراني بابت ناتواني در پرداخت نفقه روانه حبس شده بودند.
وي با اشاره به اين كه 64 نفر از مددجويان استخلاص يافته را زنان شامل مي‌شوند، افزود: خراسان رضوي با 252 مورد آزادي در صدر فهرست آزادي‌ها قرار داشته و بنا به شرايط خاص استاني كهگيلويه و بويراحمد تنها با 17 آزادي در انتهاي اين جدول قرار دارد.
مديرعامل ستاد ديه كشور با تشكر از همياري شكات خصوصي در راستاي حبس‌زدايي از زندان‌ها گفت: در فرآيند آزادي اين افراد نزديك به 44 درصد از بدهي 193 ميليارد و 400 ميليون توماني مورد تقاضا در قالب برگزاري جلسه‌هاي صلح و سازش اين نهاد حمايتي، از سوي اولياي دم و طلبكاران گذشت شده است.
بيش از 13 هزار زنداني غيرعمد در زندان‌هاي كشور هستند كه 99 درصد اين افراد به دليل محكوميت مالي و فقط يك درصد بابت ناتواني در تامين بدهي ديه در بند حضور دارند.
زندانيان چك با 9 هزار و 300 نفر بيشترين گروه محكومان غيرعمد را شامل مي شوند و بدهكاران ديه ناشي از حوادث كارگاهي فقط با 90 زنداني كم جمعيت‌ترين طيف زندانيان غيرعمد هستند.
استان اصفهان با ميزباني از هزار و 660 محبوس نيازمند، بيشترين زنداني را به دليل ارتكاب جرايم غيرعمد به خود اختصاص داده و استان‌هاي فارس با هزار و 346 محبوس، تهران با 880 محكوم و گيلان با 866 بدهكار مالي و ديه در رتبه‌هاي بعدي اين فهرست قرار دارند.
در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، زندانيان ديات رانندگي با كاهش چشمگيري به 300 نفر رسيده اند كه با پيگيري ستاد ديه و با توجه به آثار قانون جديد بيمه اجباري شخص ثالث، اين گروه از بدهكاران نيز به زودي آزاد خواهند شد.
سال گذشته 10 هزار و 679 نفر با بدهي 970 ميليارد تومان از زندان هاي كشور آزاد شدند كه اين مساله با گذشت مالي بالغ بر370 ميليارد تومان از سوي شاكيان حاصل شده است. البته طي همين مدت نيز 2 هزار و500 نفر بدهكار مهريه از زندان هاي كشور آزاد شدند كه هنوز چهار هزار بدهكار مهريه ديگر در زندان ها هستند.
اجتمام*1003*1834