دو نرخی شدن كالاها عامل ایجاد فساد و رانت در بازار است

تهران- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، «دو نرخی شدن كالاها را عامل ایجاد فساد و رانت در بازار» دانست و گفت: توسعه دامنه اقلام مورد معامله در بورس كالا به شفافیت و واقعی سازی قیمت ها كمك می كند.

به گزارش ایرنا، عرضه محصولات پایه مانند محصولات پتروشیمی در بورس كالا، سبب شفافیت معاملات شده و جلوی انحصار و رانت را می گیرد.
در ماه های اخیر به علت نوسان نرخ ارز، مشكلاتی در نحوه تخصیص كالا به متقاضیان رخ داد. زیرا دلالان در پوشش تولیدكننده پایین دستی، اقدام به خرید این محصولات و صادرات آن می كنند كه كمبود برخی كالاها را در بازار به دنبال داشته است.
برخی كارشناسان معتقدند سازوكار عرضه كالا در بورس، بهترین ابزار برای ایجاد شفافیت و رفع رانت است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران امروز(دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند تنظیم بازار كالاها در كشور اشاره كرد و گفت: ایست اجباری قیمت ها تبعاتی دارد اما با توجه به شرایط خاص، اگر رویكرد دولت، توزیع برخی كالاها با یك قیمت خاص باشد، این اقدام انجام می شود.
«یدالله صادقي» افزود: این اقدام به صورت موقتی و تا رسیدن بازار آن محصول خاص به آرامش انجام می شود و در طولانی مدت نخواهد بود.
وی اضافه كرد: بورس كالا نسبت به دیگر بازارها شفاف تر است و با رعایت قواعد این بازار و آزادي عمل براي ورود عرضه كنندگان و خریداراني كه اهلیت داشته باشند، شاهد توسعه دامنه فعالیت بورس كالا به بیشتر كالاها خواهیم بود كه به شفافیت و واقعی شدن قیمت ها كمك می كند.
صادقي درباره قیمت گذاری دستوری در اقتصاد گفت: به طور طبیعي در صورتي كه قیمت گذاري دستوري به سركوب قیمت براي تولیدكننده منجر شود، محدودیت تولید را با خود به همراه دارد؛ زیرا تولیدكننده باید سود منطقي خود را به دست آورد.
به گفته وی، سركوب و تبعیض قیمتي به عنوان سیاستي تلقي مي شود كه اعمال آن به صورت فراگیر وجود ندارد.
وی بیان كرد: اگر قرار باشد در برخي از مواقع خاص، قیمت ها كنترل و نیز قیمت دستوري در بازار حاكم شود و كالا با قیمت پایین تر از نرخ تمام شده به دست مصرف كننده برسد، باید تكلیف مابه التفاوت قیمت ها مشخص شود؛ در غیر این صورت تولیدكننده، انگیزه خود را براي تولید بیشتر از دست می دهد.
اقتصام*2022*1961*