۱۵ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۳۱
کد خبر: 82992598
T T
۰ نفر
«آسبادهای خواف» برای ثبت جهانی مستند نگاری می شود

مشهد - ایرنا - سرپرست پایگاه میراث فرهنگی «آسبادهای» خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آغاز كار مستند نگاری و نقشه برداری آسبادهای «نشتیفان» خواف برای ثبت جهانی خبر داد.

«محمد ركنی» روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: پایگاه میراث فرهنگی آسبادهای ایران با هدف تهیه مدارك پرونده زنجیره ای ثبت این مكان ها در فهرست میراث جهانی، مستندنگاری و نقشه برداری آسبادهای خواف را آغاز كرده است.
او با بیان اینكه این آثار ارزشمند به تعداد 30 آسباد در بافت قدیم شهر خواف واقع شده است، بیان كرد: كار مستندنگاری و نقشه برداری به وسیله گروهی متشكل از 6 نفر با تخصص های نقشه برداری، مرمت و احیای بناها و بافت های تاریخی انجام می شود.
ركنی گفت: مستندنگاری و نقشه برداری از آسبادهای خواف شامل پلان ها، نماها، مقاطع 30 دستگاه آسباد، تهیه عكس های فتوگرامتری، تهیه پرونده مشخصات و مالكیت آسبادها و ایجاد نقاط علامت گذاری برای نقشه برداری است.
وی ادامه داد: هم چنین نقشه برداری گذرهای دسترسی و برداشت نقاط ارتفاعی آسبادها با دوربین نقشه برداری از دیگر كارها و برنامه های گروه مستندنگاری است.
ركنی یادآور شد: همه مراحل مستندنگاری و نقشه برداری از آسبادهای نشتیفان خواف بر پایه شاخص های میراث جهانی انجام می شود.
او به نقش و تاثیر مشاركت و همراهی مردم در كار اشاره كرد و افزود: این عملیات با مشاركت و همراهی مالكان و ساكنان محدوده طرح با پایگاه میراث فرهنگی آسبادهای خراسان رضوی به شكل دقیق و كامل اجرا می شود.
سرپرست پایگاه میراث فرهنگی آسبادهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در سازمان میراث فرهنگی گفت: ثبت جهانی آسبادهای خواف در قالب پرونده آسبادهای ایران به همراه آسبادهای موجود در استان های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان انجام خواهد شد.
اكنون قنات قصبه گناباد، به عنوان تنها اثر تاریخی ثبت شده استان خراسان رضوی در فهرست آثار جهانی یونسكو است.
آسبادهای (آسیاب بادی) نشتیفان در خواف خراسان رضوی از بزرگترین و ممتازترین مجموعه های خشت، گل و چوبی و البته قدیم ترین بنا از این گونه در جهان است كه با تلفیق هنر و فناوری، همچنان در خدمت مردمان دیروز و امروز بوده و هست.
از مجموع 107 آسباد موجود در خواف، 60 درصد نیاز به مرمت، بازسازی و نگهداری دارد.
36 آسباد نیز در نشتیفان وجود دارد كه 6 آسباد از آنها اكنون فعال است و همچنان آرد تولید می كند.
آسبادها در اساس نماد فناوری شرق كشور بوده و از انرژی پاك استفاده می كنند؛ ساختار این آثار از دو قسمت شامل یك ساختمان خشت و گلی تشكیل شده كه در قسمت پایین آن سنگ رویین و زیرین و انبار ذخیره غلات وجود دارد و در قسمت بالایی چرخ و پر آسباد با مصالح چوبی مستقر است.
خواف در جنوب خاوری مشهد 95 اثر تاریخی و فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.
7496/5132