۱۴ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۱
کد خبر: 82991827
۰ نفر
تامين توان ربات هاي نرم با استفاده از ذرت بوداده

تهران – ايرنا - محققان دانشگاه كرنل ربات هاي نرمي را ساختند كه توان موردنياز خود را از ذرت بوداده به دست مي آورند. اين ربات ها قادرند باز و بسته شده، اجسام را بگيرند و سختي آن ها تغيير كند.

به گزارش روز يكشنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، از آنجا كه دانه هاي ذرت با افزايش دما به سرعت و با فشار حجيم مي شوند، حجم آن ها تا 10 برابر افزايش مي بايد و پس از حجيم شدن با سختي حركت مي كنند. به همين علت ذرت بوداده گزينه مناسبي براي ساخت ربات هاي نرم محسوب مي شود.
محققان با استفاده از اين فناوري سه ربات ساختند. يكي از ربات ها گيره اي با سه انگشت از جنس سيليكون است كه داخل آن با دانه هاي ذرت پر شده است. دانه هاي ذرت توسط يك سيم، گرم و حجيم مي شوند و به ديواره بيروني انگشتان فشار وارد مي كنند. در نتيجه انگشتان به داخل جمع شده و شي موردنظر را مي گيرند. ربات دوم متشكل از يك رشته نرم سيليكوني است كه درون آن 36 دانه ذرت و يك سيم كارگذاشته شده و پس از حجيم شدن ذرت ها، تبديل به يك ساختار سخت مي شود.
ربات سوم نيز ساختاري شبيه به سيلندر است كه از بسته هاي ذرت ساخته شده و زماني كه توسط مايكروويو گرم مي شود، دانه هاي ذرت حجيم شده و توان كافي را براي جايه جايي يك وزنه 4 كيلويي تامين مي كند.
گزارش كامل اين تحقيقات در كنفرانس بين المللي رباتيك و اتوماسيون IEEE ارائه شده است.
علمي (6)**9259**1440