برخورد جدي با تخلفات ساخت و ساز در صدرا انجام نمي شود

شيراز-ايرنا-مديرعامل شركت عمران شهر جديد صدرا گفت: تخلفات بسياري در خصوص صدور پروانه و ساخت و سازهاي شهر جديد صدرا انجام شده و يا در حال انجام است كه متاسفانه برخورد جدي براي مقابله با آن صورت نمي گيرد.

به گزارش ايرنا خليل حاجي پور، شنبه در نشست خبري افزود: شركت عمران دستگاهي دولتي است و طبق مقررات مصوب شده در طرح جامع شهر صدرا، نظارت و كنترل بر ساخت و ساز و صدور پروانه بر عهده شهرداري اين شهر است.
وي ادامه داد: تخلفات بسياري در روند ساخت و ساز در شهر صدرا مشاهده مي شود كه از دوره هاي گذشته تاكنون وجود داشته و متاسفانه شهرداري اين شهر تاكنون اقدامي جدي براي مقابله با اين معضل انجام نداده است.
او گفت: شركت عمران شهر جديد صدرا بارها از جايگاه نظارتي، گزارش تخلفات ساخت و ساز در اين شهر را به شهرداري و دستگاه هاي نظارتي ديگر منعكس كرده ليكن تاكنون اقدامي جدي در اين زمينه مشاهده نشده است.
مديرعامل شركت عمران شهر جديد صدرا با اشاره به صدور راي قطعي در مورد پرونده موقوفه (زالي) اظهار داشت: براساس اين راي، سند 6هزار و 500 هكتار زمين از مجموع 11هزار هكتار اراضي وقفي صدرا به نام اراضي ملي برگشت داده شد.
حاجي پور بيان كرد: مالكيت تمام اراضي كه به وقفيت آنها عمل نشده بود به شركت عمران صدرا داده شد كه در مجموع حدود 700 ميليارد تومان ارزش ريالي اين اراضي است و بي شك توسعه صدرا با اين دستاورد شتاب بيشتري خواهد گرفت.
وي همچنين به وجود 24 هزار واحد مسكن مهر در شهر صدرا اشاره كرد و افزود: از اين تعداد 21 هزار واحد آن تحويل شده اما بنا به دلايلي طرح مسكن مهر بناسازان رمضان حدود 9 سال معطل ماند، اما از سال 96 تكميل اين طرح سرعت خوبي گرفت و از 2 هفته پيش تحويل 450 واحد مسكن مهر آغاز شد و 550 واحد ديگر آن تا هفته دولت (دوم تا هشتم شهريور) واگذار خواهد شد.
حاجي پور با اشاره به اينكه در طول چهار سال گذشته 15 مدرسه و 12 باب مسجد در صدرا ساخته شده، بيان كرد: تصفيه خانه فاضلاب غرب اين شهر نيز در هفته دولت امسال افتتاح مي شود.
او اضافه كرد: همچنين تصفيه خانه فاضلاب شرق صدرا كه ظرفيت خدمات دهي به 80 هزار نفر را دارد، پيشرفت فيزيكي آن هم اينك حدود 70 درصد است كه در صورت تامين منابع مالي، اين طرح تا پايان سال 97 به بهره برداري خواهد رسيد.
وي ادامه داد: بر اساس مصوبه هيات وزيران مقرر شده 500 هكتار از زمين هاي شهر جديد صدرا به حوزه هاي فناوري، ارتباطات و شركت هاي دانش بنيان واگذار شود.
او گفت: روند واگذاري اين اراضي به شركت هاي داخلي و خارجي فعال در ابعاد فناوري و توليد محصولات دانش بنيان به زودي انجام خواهد شد.
حاجي پور همچنين به ايجاد ميز خدمت در شركت عمران شهر جديد صدرا اشاره كرد و افزود: از ابتداي تيرماه 97 با هدف ارتقاي كيفيت پاسخگويي به مراجعان، ارايه همه خدمات اين شركت در طبقه همكف اين مكان امكان پذير شد.
وي اظهار داشت: از شهر جديد صدرا به عنوان شهري خوابگاهي نام برده مي شود در صورتي كه اينگونه نيست و شهري را كه بيش از 100 هزار نفر جمعيت در آن ساكن است نمي توان شهر خوابگاهي ناميد.

** نويد ايجاد فرمانداري ويژه در صدرا و دومين شهرجديد در فارس
مديرعامل شركت عمران شهر جديد صدرا در بخش ديگري از مطالب خود، استقرار دستگاه هاي حاكميتي را يكي از درخواست هاي اهالي صدرا عنوان كرد و گفت: از طريق معاونت سياسي و اجتماعي استانداري فارس در حال پيگيري ايجاد فرمانداري ويژه در اين شهر هستيم كه اميدواريم با اين اقدام، يكپارچگي مديريتي در صدرا محقق شود.
حاجي پور ادامه داد: مطالعات ايجاد دومين شهر جديد فارس با نام تابناك در شهرستان لامرد انجام شده و پيش بيني مي شود ساخت آن از سال 98 آغاز شود.
شهر جديد صدرا كه در دهه هفتاد براي اسكان سرريز جمعيت كلانشهر شيراز احداث شد در فاصله 20 كيلومتري شمال غربي شيراز قرار دارد.
9873 /6118

سرخط اخبار استان‌ها