۱۳ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۹
کد خبر: 82990724
۰ نفر
سياره اي تنها در همسايگي منظومه شمسي

تهران– ايرنا- محققان يك سياره بزرگ سركش را در نزديكي منظومه شمسي شناسايي كردند كه داراي ميدان مغناطيسي بسيار قوي بوده و به هيچ جرم ديگري متصل نيست.

به گزارش گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، اين سياره در فاصله 20 سال نوري از زمين قرار دارد و جرم آن 12.7 برابر جرم مشتري است. اين سياره با توجه به جرم بسيار زياد آن در مرز بين سياره و ستاره كوتوله قهوه اي قرار دارد و امكان مطالعه و درك بهتر پديده هاي مغناطيسي ستاره ها و سيارات را فراهم مي كند.
اين سياره كه SIMP J01365663+0933473 نام دارد در بين مجموعه اي از ستاره هاي جديد كشف شده و عمر آن تنها 200 ميليون سال است. با وجود اين كه جرم آن 12.7 برابر مشتري است قطر آن تنها 1.22 برابر اين سياره است. دماي سطح اين سياره به 825 درجه سانتيگراد مي رسد كه در مقايسه با خورشيد، نسبتا سرد است.
با وجود اين شدت ميدان مغناطيسي اين سياره 200 برابر شدت ميدان مغناطيسي مشتري است و مطالعه آن درك بهتري از عملكرد مكانيزم هاي مغناطيسي در سيارات خارج از منظومه شمسي به دست مي دهد. به اعتقاد محققان اين مكانيزم ها در ستاره هاي كوتوله قهوه اي، سيارات عظيم گازي و سيارات سنگي نيز كاركرد مشابهي دارند.
يك ستاره كوتوله قهوه اي جرمي فضايي است كه براي ايجاد فرآيند همجوشي هيدروژني كه عامل اصلي انرژي ستاره ها محسوب مي شود، بسيار كوچك است اما مي تواند همجوشي دتريم را ايجاد كند كه فرآيندي با دماي پايين تر بوده و براي بقاي ستاره هاي تازه تشكيل شده ضروري است.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه The Astrophysical Journal منتشر شده است.
علمي (6)**9259*2017