مسلمانان روهینگیا در بنگلادش قاچاق می شوند

تهران -ایرنا-سازمان جهانی مهاجرت جمعه شب در گزارشی هشدار داد: مسلمانان روهینگیایی پناه جو در بنگلادش قاچاق انسان می شوند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی تركیه، سازمان جهانی مهاجرت اضافه كرد: پناه جویان روهینگیایی در بنگلادش به دلیل فقر و بیكاری خود را در اختیار قاچاقچیان انسان قرار می دهند.
براساس این گزارش، احتمال قاچاق انسان در میان زنان و دختران روهینگیایی بیش تر از دیگران است.
این گزارش می افزاید: طی 10 ماه گذشته 78نفر باخطر قاچاق انسان در بنگلادش مواجه شدند و این درحالی است كه گزارش سازمان ملل متحد شمار بیشتری را نشان می دهد.
به گفته مقامات بنگلادشی، از ماه اوت سال 2017 نزدیك به 700 هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی كه پیش از آن نیز حدود 400 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می كردند.
هم اكنون بیش از 900 هزار مسلمان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه 'كاگس بازار' بنگلادش حضور دارند. نزدیك به 688 هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.
بنگلادش و میانمار در تاریخ 25 ماه نوامبر یك توافق نامه برای بازگشت پناه جویان روهینگیا به خانه های خود در راخاین امضا كردند.
براساس این توافق، روند بازگشت مسلمانان روهینگیا به تدریج انجام خواهد شد درحالی كه دو كشور باید امنیت، سلامت و كرامت آنها را تامین كنند.
دولت بنگلادش اعلام كرده است طرح بازگشت پناه جویان روهینگیا به میانمار كه قرار بود از ماه ژانویه آغاز شود به تاخیر افتاده است.
میانماری ها آوارگان روهینگیایی را مهاجران بنگالی می دانند كه سرزمین های بودائیان را اشغال كرده اند و با وجود حضور دستكم چندین قرن روهینگیایی ها در این كشور تاكنون حقوق شهروندی از آنها سلب شده است.
شبك**9365**1392