۱۱ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۴
کد خبر: 82989445
۰ نفر
مرحله دوم مرمت برج بزرگ سميران آغاز شد

قزوين - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين گفت: مرحله دوم مرمت و ساماندهي برج بزرگ سميران طارم سفلي آغاز شد.

به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين، محمد علي حضرتي ها روز پنجشنبه افزود: برج و مقبره بزرگ منطقه تاريخي سميران موسوم به برج ساسان كه در مجاورت قلعه تاريخي سميران و در حوضه آبگير سد سفيد رود واقع شده از آثار نفيس و ارزشمند مربوط به اوايل دوره اسلامي و به احتمال زياد دوره سلجوقي است.
وي اظهار داشت: با توجه به پيشينه تاريخي، اسلوب معماري و تزئينات آجركاري موجود در اين بناي با شكوه، بهسازي و مرمت بخش‌هاي آسيب ديده آن از تابستان سال 96 در دستور كار اين اداره كل قرار گرفت و اقدام مرمتي اعم از پاكسازي پيرامون بنا، پي‌بندي و سفره‌سازي بنا با استفاده از مصالح بوم‌آورد محلي، استحكام بخشي بدنه بنا، تكميل و اصلاح قوس دهنه ورودي بنا و بازسازي پلكان مارپيچ مطابق با الگوهاي اوليه ساخت به اجرا درآمد.
اين مسئول با اشاره به آغاز فاز جديد مرمت اين بناي با شكوه تاريخي،اظهار داشت: در ادامه فعاليت‌هاي مرمتي صورت گرفته مرحله جديد بهسازي برج تاريخي سميران آغاز و اقدام‌هايي نظير تكميل پوشش اندود گچي، استحكام بخشي بخش‌هاي به جاي مانده از گنبد، مرمت جداره‌هاي فروريخته و توسعه ساختمان پايگاه منطقه تاريخي سميران شامل احداث خوابگاه و توسعه فضاي اداري با هزينه يك ميليارد و هشتصد ميليون ريال از محل اعتبارات ملي در حال انجام است.
برج‌هاي دوگانه سميران از آثار تاريخي ارزشمند دوره اسلامي در مجاورت قلعه سميران در حوضه آبگير سد سفيد رود و بر بالاي تپه‌اي مرتفع واقع شده‌اند كه برج بزرگ موسوم به برج يا قلعه ساسان با شماره 2312 در سال 78 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
3013